Przegrzewanie się GPU i MCP

Witam ostatnio mam problem z moim kompem ,a mianowicie przegrzewa się. Raz już mi się to zdarzyo gdy przy grze komputer się wyłączał padła płyta główna. Taraz zareagowałem w pore.

Procesor DualCore AMD Athlon 64 X2, 2500 MHz (12.5 x 200) 4800+

Płyta główna Gigabyte GA-M720-US3 (4 PCI, 2 PCI-E x1, 1 PCI-E x16, 4 DDR2 DIMM, Audio, Gigabit LAN, IEEE-1394)

Mikro układ płyty nVIDIA nForce 720D, AMD Hammer

RAM 3072 MB (DDR2-800 DDR2 SDRAM)

Karta graficzna NVIDIA GeForce 8500 GT (512 MB)

75735b2b.jpg

Taka temperatura podczas zwykłego przeglądania stron a podczas grania dochodzi jak zmierzyłem nawet do 77 *C

Komputer z 2007 roku

MCP ,z tego co wyczytałem, to na płytach GB oznacza mostek południowy. Nie wiem jak on wygląda, czy ma na sobie jakiś radiator czy nie, ale jedyna rada żeby go schłodzić to montaż wiatraka który by na niego dmuchał np. 120x120 na ściance bocznej (przy okazji chłodziłby chipset i resztę płyty). Co do grafiki to sprawa może być trochę gorsza, przede wszystkim odkurz ją (i całego kompa) i zobaczysz czy to coś da. Jeśli nie to wymontuj kartę i sprawdź czy przypadkiem chłodzenie się nie obluzowało (jeśli tak to spróbuj dokręcić), jeśli dalej będzie się grzała to zdemontuj chłodzenie przeczyść je, przeczyść GPU, nałóż nową pastę i zamontuj z powrotem. Generalnie dobrze by było zamontować jakieś wentylatory na przód i tył (jeśli jeszcze ich nie masz) tak żeby była jakaś cyrkulacja powietrza.

edit: chyba że grafika ma chłodzenie pasywne to taka temperatura jest w normie.

Ja się ogólnie nie znam dam do informatyka co mi składał kompa i mu wyjaśnie co i jak. Mam rozkręconego kompa i radiator karty graficznej i sama karta się nagrzewa. Co do wentylatoów mam tylko na prcku i w obudowie ale jak będzie trzeba coś domontować sypne groszem. Ile mniej więcej bedzie kosztować “odświerzenie” i napastowanie kompa ? I sam wentylator ??

Sprężone powietrze do odkurzania jakieś 10zł.

Pasta np. arctic silver ok 12-13 zł

Wentylator 12x12 ok 15-20 zł

A na tej karcie jest jakiś wentylator? Bo piszesz tylko o radiatorze.

Żadnego wiatraka tylko radiator. Wiatrak mam tylko w obudowie i na procy płyta główna goła jak i karta graficzna

No to chcąc zbić temp. na karcie musiałbyś zamontować na tym radiatorze jakiś wentylator, tyle że karta straci swoją główną zaletę czyli bezgłośną pracę.

a dla mnie to mało ważne byle słuchawki sie od czegoś ma :wink:

Pozatym kartę graficzną mam zainatalowaną radiatorem do dołu co raczej moży być mało efektywne

Tylko, że inaczej jej nie zainstalujesz :wink:

dzięki wielki za pomoc bo za komputer dałem troche kasy i wole wy sie nie psół :smiley: