Przegrzewanie się i spowolnienie laptopa

Witam.

Mam problem. Od pewnego czasu laptop zaczął chodzić wolno. Często słychać dźwięk wiatraka, czasami słychać ciche piszczenie w komputerze. Jakiś czas temu problem z komputerem był ogromny - ciągle się zawieszał, wyświetlił problem ze sterownikiem grafiki, wgrałem więc nowy. Jest nieco lepiej, ale wciąż chodzi wolno. Sprawdziłem temperaturę. Jest bardzo wysoka. Od czego zacząć? Czytałem o zmienianiu jakichś past, itd., ale nigdy sam tego nie robiłem.

Specyfikacja:

Pentium Dual Core T4500 2,3 GHz

3,00 GB RAM

NVIDIA GeForce GT 320M

Windows 7 64-bit

A oto wyniki pomiaru (włączony Firefox i gra na Facebooku we Flashu):

Podejdź do serwisu niech Ci go przeczyszczą :stuck_out_tongue_winking_eye: kurzu możesz mieć dużo

Spróbuj:mocny odkurzacz i mała ssawka plastykowa i wyssij kurz z otworów wlotowego i wylotowego CPU.

Jak się da, odkręć pokrywy dla lepszego dostępu.

Jeśli odkurzanie nic nie da, proponuję serwis, bo może system chłodzenia uszkodzony.

Praca z takimi temperaturami grozi uszkodzeniem laptopa.

Od wyczyszczenia układu chłodzenia.

Przydałoby się też właśnie wymienić pastę i thermopady.

Radziłbym skorzystać z (zaprzyjaźnionego) serwisu.

Sprawy mają się następująco.

Komputer przeczyszczony, pasty termoprzewodzące zmienione. Temperatury spadły, ale wciąż źle chodził. Pojawiał się m.in. blue screen. To jest laptop ASUSa z Windowsem 7, więc przywróciłem go, a raczej próbowałem to zrobić 3 razy - raz podczas instalacji wyskoczył Error (czerwone litery, białe tło, ale wciąż widoczne napisy Recovery in progress czy coś w tym stylu), myślałem, że to wina tego, że jest płytka w napędzie, ale niezbyt - drugi raz wyskoczył na sam koniec (jak wychodziłem z pokoju było 99% zrobione, jak przyszedłem, był Error), za trzecim razem się wgrał (właśnie ukończyłem instalację, zobaczę, co będzie dalej, na razie działa, jutro będę wgrywał software). Po drugiej próbie instalacji, gdy próbowałem odpalić system, to co się już wgrało, wyskoczył blue screen, zrobiłem zdjęcie, oto on:

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/7c0f243eba3ddd94.html

Nie wiem, czy to sprawia jakąś różnicę: dwie pierwsze próby instalacji były z ustawieniami na dwie partycje, trzecia tylko na jedną.

 

Dodane

 

Nie dodałem, że przed formatowaniem ciągle przy uruchamianiu uruchamiał się CHKDSK. Wykrywał mnóstwo błędów, po sprawdzeniu nie działał Flash. Teraz, po formatowaniu, przy wykonywaniu jednej czynności, jak uruchamiam drugą, zawiesza się. Mam problem już z wgraniem Kaspersky’ego. Czyżby dysk twardy?

Swego czasu były też problem - zawieszał się na długo, aż w końcu wyświetlił informację, że sterownik ekranu przestał działać. Wgrałem najnowszy sterownik i ten akurat problem minął.

Hej,

Dziękuję bardzo za pomoc :slight_smile:

Chyba z dyskiem nie jest najlepiej…

 

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/ae6629951d3b7e98.html

 

Komputer po wgraniu systemu wciąż się blokuje i nie sprawuje się najlepiej.

A wręcz jest bardzo źle (parametr 05 to bad sektory).

 

Niezwłocznie wykonaj kopie plików, dysk w każdym momencie może przestać działać.

Dzięki za uświadomienie. Pliki mam na szczęście zapisane, bo wczoraj formatowałem. Co proponujecie zrobić? Da się to naprawić programem? Szukałem w Internecie i widziałem kilka programów. W sumie nie ma nic do stracenia, więc mogę spróbować.

 

EDIT: Jednak jest coś do stracenia. Przecież mam na dysku twardym system w partycji Recovery, laptop nie jest już na gwarancji…

 

EDIT 2: Windows pokazał, że mam zapisać pliki i wyłączyć komputer i  naprawić lub wymienić dysk twardy, a Windows nie jest zapisany…

Hej,

Przy takiej liczbie bad sektorów programy nic nie zdziałają, a mogą od razu spowodować śmierć dysku w czasie operacji.

A nie masz wypalonych płytek z obrazem Recovery? Można ewentualnie zrobić klonowanie tej partycji, albo w razie potrzeby posłużyć się płytką z systemem pożyczoną od kogoś, a gotowy system aktywować kluczem z nalepki na spodzie laptopa.

Pozdrawiam,

Dimatheus

Niestety nie mam płytek z obrazem Recovery :frowning: Można było sobie to zrobić, póki wszystko było ok, ale nigdy nie przyszło mi do głowy, że będzie taka sytuacja :confused:

Chciałbym teraz sklonować partycję. Czytałem wczoraj na ten temat i próbowałem to zrobić, ale póki system działał, to wyskakiwały błędy (nie był możliwy obraz dysku), a jak z poziomu systemu Linux nagranego na CD z Komputer Świata próbowałem sklonować partycję na pendrive’a, to okazał się on za mały. Jakiego programu najlepiej użyć? Jeżeli będę chciał na płytę, to chyba z 5 DVD będzie potrzebnych, z tego, co widziałem ok. 20 GB ma ta partycja. Czy będzie w ogóle możliwe nagranie na DVD, robiąc to poza systemem operacyjnym? Nie wiem, czy jeszcze się odpali, pierwszy raz się spotkałem, że system wyświetlił awarię dysku twardego.

Dziękuję serdecznie za pomoc.

Hej,

 

Najlepiej byłoby zrobić to poza systemem operacyjnym, ale jako magazyn danych wybrać drugi dysk. Można podłączyć go do komputera przy pomocy kieszeni USB. Dzięki temu można wykonać albo obraz partycji do pliku, albo wykonać jej klon na nową partycję nowego dysku.

 

Ja osobiście do takich celów używam programu Acronis True Image Home 2012, a same dyski podłączam bezpośrednio do laptopa - ma on dwie zatoczki na dysk twardy.

 

Pozdrawiam,

Dimatheus

Witam. Dziękuję bardzo za pomoc. Nie mam zbytnio jak wykonać taką operację z drugim dyskiem, komputer jest już oddany do serwisu. Dziękuję za dotychczasowe wskazówki i propozycje.

Pozdrawiam.

Witam ponownie. Mam nowy dysk, komputer jest przeczyszczony. Pasty wymienione, choć wiem, że zamiast thermopadów też zostały zastosowane pasty (akurat ten proces nie był w serwisie robiony), zastanawiam się, czy to może coś pogorszyć. Oto pomiar temperatur, podczas kilku godzin były używane gry we Flashu na FB, a w danym momencie był spokojnie użytkowany. Czy nie są mimo wszystko za wysokie?

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/657e16ec25d86bb6.html

 

Pozdrawiam i z góry dziękuję za pomoc.

Nie wiem jak to chłodzenie zrobiono? ale ja bym tu zastosował dodatkowo podstawkę chłodzącą.

Hej,

Temperatura karty graficznej faktycznie jest nieco za wysoka. Faktycznie - tak jak proponuje JNJN - możesz spróbować zmniejszyć temperatury przy pomocy podstawki chłodzącej. Dobra podstawka potrafi obniżyć temperaturę komponentów nawet o 10 stopni.

Generalnie nie jest to najlepsze rozwiązanie. Thermalpadów używa się po prostu w sytuacji, gdy użycie pasty jest niewygodne i powodowałoby konieczność użycia dużej ilości pasty (dość gruba warstwa), co oczywiście mija się z celem.

Pozdrawiam,

Dimatheus

Witam.

  1. Słyszałem, że można też regulować pracę wentylatora za pomocą programu. Wiem, że w tym laptopie wentylator pracuje tylko czasami - zapewne włącza się, jak już jest bardzo gorąco, co zresztą da się usłyszeć wtedy. Może mozna coś zrobić, żeby cały czas chodził? Nie chcę jednak samemu eksperymentować.

  2. Rozglądałem się za podstawkami. Czy uważacie, że jest sens kupować taką za ok. 50 zł, czy lepiej dopłacić? Np. http://proline.pl/?p=SPC+GLACIER+NC200B Półka raczej niższa, ale nie wygląda na złą.

Pozdrawiam.

Hej,

 

Tak, ale najczęściej takie rozwiązania z komputerami przenośnymi nie działają zbyt dobrze - jeśli w ogóle.

 

Ja posiadam Silentium Hiberna NC300 i sobie chwalę. :slight_smile:

 

Pozdrawiam,

Dimatheus