Przegrzewanie się karty graficznej oraz głośno chodzący procesor

Parę dni/tygodni temu wymieniłem mój stary zasilacz z czarnej listy na dobrego corsaira vs 450w (miałem szczęście ze mi działał przez 3 lata)

Stad sie rodzi pytanie, co muszę zmienić? Postaram się wyjaśnić wszystko jak najdokładniej.

Oczywiscie i CPU i GPU maja boxowe chłodzenie (?) oraz nie mam żadnych dodatkowych wentylatorów w obudowie (mam miejsce na 4)

 

i3-2100

gtx 550ti

asus p8h67

corsair vs 450w

obudowa feel 2

 

GPU:

  • podczas grania w niektóre gry z otwartym światem temperatura podchodzi pod 80-90 stopni (nawet jak dotknę obudowy przy karcie to parzy) dlatego muszę ograniczyć fps do 60 żeby temperatura wynosiła ~70 stopni

 

CPU:

  • podczas grania w większość gier muszę ograniczyć fps do 60 bo procesor zaczyna głośniej chodzić (co dziwne procesor głośniej chodzi a nie grafika)

  • podczas oglądania live streamów temperatura się zmienia z 50 stopni na 55 oraz co najgorsze RPM podchodzi po 1600-1700 zamiast 1400-1450 (głośno zaczyna się robić od ~1580)

 

 

Podsumowując:

  1. Musze coś zrobić żeby zmniejszyć temperaturę karty graf

  2. Musze coś zrobić żeby zmniejszyć obroty wentylatora od procesora

  • dodac wentylatory do obudowy?

  • przeczyscic? (robie to co 2-3 miesiace)

  • zmienic cos w biosie?

  • cos innego?

 

Chciałbym dodać na koniec ze zabiorę się za dokupywanie wszystkiego w kolejnym miesiącu, teraz tylko dowiaduje się co trzeba zmienić.

Jak najtaniej.

 

Z góry dziękuje za pomoc.

 

 

 

 

 

iceexd, proszę zapoznaj się z tą stroną oraz tym tematem, a następnie, używając opcji EDYTUJ , później Użyj pełnego edytora , popraw tytuł tematu, tak aby mówił konkretnie o problemie. W przypadku zignorowania prośby temat poleci do śmietnika.

Może nie najtaniej ale postaram się wypośrodkować cena/jakość.

 

Jeśli chodzi o CPU to kup sobie coś takiego

 

Czy na pewno potrzebuje takiego chlodzenia? " Sprzęt został przetestowany na procesorze Intel Core i7 2700k pracujący z częstotliwością 3.50 GHz, oraz 4.9 GHz na płycie głównej Gigabyte Z68P-DS3**."**

Może coś słabszego jak na mój procesor i3-2100 - ważne żeby było w miarę ciche oraz temperatury w idle były około 30-35 zamiast 50, a może zabawa w biosie by wystarczyła? Mógłbym ustawić coś w stylu żeby nie przekraczało 1600 RPM podczas oglądania streamów, jeśli jest taka możliwość?

Mam spartana pro jest w miarę cichy i temperatura wynosi w idle 33 stopnie w stresie nie przekracza 50 stopni ale na twoim miejscu dopłaciłbym do fery lub kupiłbym 

Raijintek Themis

Co do GPU- mam 560Ti i miałem dokładnie ten sam problem. Rozwiązaniem było ręczne ustawienie procentów pracy wentylatora dla danej temperatury. Jest to zakopane gdzieś w ustawieniach od NVidii, które przychodzą ze sterkami.

 

Od 85 stopni chłodzenie idzie na 100%, reszty nie pamiętam, bo nie mam teraz dostępu do tej maszyny;)

jak nie podkręcasz procesora to nie wymieniałbym chłodzenia ,jedynie wyczyścił 

 

możesz zamontować wentylatory 2 x 120mm z przodu i z tyłu po sztuce

 

co do gafiki to podaj dokładnie model i marke 

@krispal- przecież podał: gtx 550ti.Nietrudno się domyślić że to nvidia.

Nadal utrzymuję ręczne ustawienie wentylatorów (2 posty wyżej), od 2 lat śmiga mi bez problemów.

 

Właśnie nie mam tych ustawień, są tylko te podstawowe. Wydaje mi się ze trzeba zezwolić zaawansowane ustawienia czy coś w tym stylu.

http://chlodzenie.net/reviews/jak-poprawnie-wentylowac-obudowe-komputerowa/

 

przeczyść chłodzenie na procesorku i wymień pastę

http://www.ceneo.pl/1218782

 chodziło mi o konkretny model i marke [producent] bo nie wiem jakie ma chlodzenie.czy otwarte czy pod plastikiem 

Jest jakiś poradnik jak zamontować wentylator na przodzie obudowy? Wydaje mi się że mam tu mało miejsca.

Jak na moje oko to 120 tam nie wsadzisz, tylko 80 lub 92. Z przodu też możesz ale przecież połowę będzie Ci zasłaniać kieszeń na dysk.

 

Montaż wentylka z przodu:

-zdejmujesz ostrożnie przód obudowy, aby nie połamać kołków

-przykładasz wentylator od strony wewnętrznej

-przykręcasz od strony zdjętego panelu przedniego

-zakładasz przód obudowy

 

To wystarczy jeden z tyłu?

Jeśli uważasz że 120mm może się nie zmieścić to mogę to zmierzyć, tylko jak?

Rozumiem że 12cm to bok jednej strony kwadratu? Zaraz zobaczę.

 

@edit tej kieszeni nie mogę usunąć bo w niej mam dysk.

 

@edit2 około 10cm, rozumiem że 120mm nie wejdzie?

Jak chcesz dwa wentylki to zdejmij koszyk na dysk a sam dysk przykręć piętro wyżej, tam gdzie montuje się stację dyskietek lub czytnik i wtedy będzie sporo miejsca dla wentylatorka.

 

Jeszcze mnie naszła niespodziewana myśl… :slight_smile:

Skoro Twoja obudowa nie jest przystosowana do wentylatorów 120mm to lepiej zainwestuj w tańszą wersję chłodzenia, a mianowicie jak Ci polecili forumowicze wcześniej SilentiumPC Spartan PRO HE924 lub HE922. Powinien wejść bez problemu.

Czytałem opinie że SilentiumPC Spartan PRO HE924 jest głośny, wole jednak przetestować na początku wentylatory, zamontuje jednego z tyłu jakiegoś 92mm, polecasz jakiś z własnego doświadczenia?

Mój dysk był przyczepiony po jednej stronie (od początku), czy jak go przykręcę piętro wyżej nic to nie zmieni?

Posiadam SPC Spartan PRO HE924 i chodzi bezgłośnie a temperatury po wygrzaniu pasty(dołączona w zestawie) są bardo niskie 65*C po katowaniu proca prime 95, po OC do 4,3Ghz w FX6300

mam dokładnie tą wersję z tym dziwnym wiatrakiem :smiley: http://www.silentiumpc.com/wp-content/uploads/2012/09/spc_spartan_pro_he924_v2-1.jpg

 

nic nie zmieni przykręcenie dysku a widzę że szufladę możesz wykręcić wtedy zwiększysz przepływ powietrza i zmniejszą się temperatury

@up Nigdzie nie znajdę taką wersję z tym wiatrakiem, na morele.net jest inny a innym stroną nie ufam.

kupiłem chłodzenie dokładnie na tej aukcji i transakcja bezproblemowa przy pobraniówce :slight_smile: http://allegro.pl/silentiumpc-spartan-pro-he924-775-1150-am3-pasta-i4401358279.html

jak chcesz wymienić chłodzenie to kup sobie tego ,zmieści się a jest wydajniejszy od spartana 

http://www.morele.net/chlodzenie-cpu-raijintek-aidos-0p105246-602805/

 

w zestawie całkiem dobra pasta 

 

kup sobie jeden na tył obudowy

http://proline.pl/?p=EMX+TB+SILENCE+92MM