Przegrzewanie się komputera stacjonarnego

Mam problem z przegrzewaniem się komputera. Tzn. Temperatura podawana przez zewnętrzny wyświetlacz dochodzi do 40-42 C i wiatraki chodzą na maksymalnych obrotach i zdarza się że komputer się restartuje. Temperaturę podzespołów mierzyłem za pomocą programu Speed Fun. Komputer ma dopiero rok. Jakis czas temu został spalony zasilacz i musiał zostać wymieniony. Z mojej strony dla poprawy cyrkulacji powietrza komputer został przestawiony na biurko oraz zamontowałem w nim dodatkowy wiatrak Marki Arctic model F8 PRO. Posiadam również wentylatory przeznaczone do chłodzenia HDD firmy AAB - Super Silent - IceSilent 1 lecz nie są one jeszcze zamontowane. Główne podzespoły mojego komputera to AMD Athlon II X4 840, płyta główna MSI 760GM P33 AMD76, RAM DDR3 2 x 4 GB 1333., Dysk TERA HITACHI SATA2 7200, Grafika GF GT 440 1GB DVI, zasilacz (nowy) Feel 500 PRO. Dodaje oczywiście zdjęcia https://picasaweb.google.com/1028038418 … directlink

Proszę o pomoc. PS. Głównym problemem, akurat nie dla mnie, lecz dla mojej mamy jest hałas, który to po osiągnięciu temperatury 38 C na wyswietlaczu zewnętrznym i osiągnięciu poziomu obrotów któregoś z wiatrków oznaczony na wyżej wymieniomym wyświetlaczu jako 4 (widoczne na zdjęciach). Pozostawiam komputer mojemu młodszemu bratu więc nie chce, żeby podczas godzinnych wojaży w świeci NFS lub tym podobnych miewał problemy z komputerem :wink:

Zasilacz pewnie jest winowajcą tych restartów bo temperatury są w normie.

CZyli głośna praca to poprostu “uroda” mojego zestawu?

Kupowałeś ten komputer na allegro prawda?

Radzę zmienić zasilacz bo te kupne z allegro to bomby.

Zasilacz to jedna sprawa, b.ważna, jest jeszcze jedna, w jakich okolicznościach się restartuje system, przeglądanie internetu, czy np. podczas grania lub wykonywania jakiś zaawansowanych prac, mocno obciążających procesor, jak wyglądają temperatury podczas obciążenia systemu?

Zasilacz został zakupiony i wymieniony w serwisie.

Dodane 06.05.2012 (N) 12:15

Głównie podczas grania. Z racji że chce pozostawić komputer młodszej osobie musze mięc to na względzie że bedzie ona grac i to dużo.

Dodane 06.05.2012 (N) 12:16

Tak komputer został zakupiony na allegro ;/

Zasilacz do sprawdzenia najlepiej do wymiany przy 12v widnieje 9v. Jak tak ładnie potrafiłeś porobić zdjęcia to i może potrafisz miernikiem pomierzyć napięcia lini napięć jeśli potwierdzi się to napięcie 9v do lini 12v to zdecydowanie do wymiany pozostałe linie 5v to 0.28v jednak miernikiem się mierzy. Jedno wskazanie temperatury jest wysokie pokazuje coś około 128 stopni jak się nie mylę i pasowało by namierzyć co ma taką temperaturę i może dlatego wiatrak głośno chodzi jeden ma chyba ponad 3000 obrotów.

Na chwilę zapominamy o zasilaczu…

Jeżeli podczas grania to możliwe że masz pastę na CPU do wymiany i radiator do wyczyszczenia…

…przypominamy sobie o zasilaczu, również proponuję zmierzenie napięć i ewentualną jego wymianę :wink:

Ta temperatura to wg speed fun -128 !!

Dodane 06.05.2012 (N) 12:34

Już serwisie podczas wymiany zasilacza poprosiłem o wymianę pasty i przeczyszczenie całej jednostki. Wg serwisanta wszystko było ok. Tylko grafika była troche zakurzona.

trzeba było uważać jaki zasilacz Tobie sprzedano a na pewno jest on z czarnej listy

ja ci radze kupić zasilacz 400W-450W na allegro i spróbować samemu go zamontować a nie w serwisie napisz jak jakiś znajdziesz

tylko ten zasilacz musi być firmowy np:Chieftec,OCZ,Fortron

Serwisom do końca tak nie ufaj. I jak pisał semtex , czy te restarty następują przy graniu czy nie ma reguły i dobrze by było sprawdzić o ile temperatury są większe w stresie na procesorze i grafice i pastę wymienić na jednym i drugim ewentualnie. Jakby się okazało że zasilacz ma nieprawidłowe linie napięć to domagaj się wymiany przecież jak kupiony dopiero tydzień temu i domagałbym się zwrotu pieniędzy za niego i kupił zasilacz nie z czarnej listy. Zobacz jeszcze jak masz ten zasilacz czy w czasie pracy nie nagrzewa się dotykając jego obudowy to by był też jakiś wyznacznik jego cięzkiej pracy przeciążenia i ryzyko spalenia po dłuższej pracy. Zobacz wczasie pracy temperatury przy otwartej obudowie czy jest różnica w porównaniu do zamkniętej. Mozesz podać wartości SMART dysku chyba ten speed fun ma taką opcję.

Również pamięć RAM do przetestowania, pamięć jest dosyć wrażliwa na kiepskie zasilacze, jak mówisz że poprzedni zasilacz szlag trafił to możliwe że pamięć się uszkodziła, stąd też restarty przy większym obciążeniu. Szczerze jak patrzę na ten zestaw, to markowy zasilacz 350W by go pociągnął, bo ten “potwór graficzny z dx11 do super gier GT440” nie ciągnie przecież 200W. Tylko z 50W, ehh te reklamy na allegro.

Obudowa nagrzewała sie gdy posiadałem poprzedni zasilacz jak i z zasilaczem nowym. Do folderu picass-y dodałem zdjęcie z wynikami diagnozy wykonanej programem Crystal Disc Info. Oczywiscie posiadam paragon i jesli zmierzone wartosci rzeczywiscie beda rózne to zgłosze sie do serwisu. Jesli to nie przejdzie zamontuje (za jakis czas ;/) drozszy markowy zasilacz.

Proponowałbym ci pożyczyć jakiś markowy zasilacz od kolegi jeśli masz taką możliwość.

No i zamontuj dobre chłodzenie kompa dobre doprowadzenie powietrza i odprowadzenie ciepłego

Ten serwis się nie popisał raz że włożyli zasilacz z czarnej listy i napięcia z programu nie są w normie co trzeba potwierdzić miernikiem to jak dałeś screna z Crystal Disc Info to wartości C5 i C6 po 1 może być ten sam błąd i wskazuje na bad sector możesz przeskanować programem HD Tune w zakładce error scan żeby sprawdzić czy wyświetli tego bada i jak on jest na partycji systemowej to może powodować niestabilność. Ale z czego mogło to wyniknąć a no z niestabilego zasilacza czy nastąpiło uszkodzenie częściowe przy jego spaleniu. Tak jak igrek , pisał do przetestowania jest pamięć bo dysk już załapał bada.

@autor, zmierz linie jak ci pisali, bo 9v na 12 to albo pomyłka programu odczytującego, albo to totalny syf. Czarna lista zasilaczy, szkoda że wsadzili ci coś takiego. Pożycz od kogoś najpierw markowy zasilacz 400 wat i zobacz jak się zachowuje komputer, jak stabilnie pod obciążeniem, to masz odpowiedź i oczywiście musisz wtedy odebrać pieniądze z serwisu za wadliwy sprzęt.

Dobra panowie. Aktualnie robię test HD Tune-em i wyniki wstawiena picasse. Jesli chodzi o pomiary to niestety totalny noob ze mnie ale jakoś trzeba sobie radzic, więc prosil bym o instrukcje krok po kroku co i jak mam mierzyc. Jutro powininem juz miec miernik wiec jesli sprawdzi sie to co mówicie to jade sie kłucić ;). Jesli jakies dodatkowe zdjęcia będą potrzebne to podeśle.