Przegrzewanie się laptopa? Mam powody do zmartwienia?

Witam. Mam nowego laptopa (kupiony wczoraj) i zainstalowałem sobie grę Sniper Elite III. Gra chodzi płynnie na wysokich/ultra, ale odnoszę wrażenie, że po jakimś czasie wydajność minimalnie spada. Być może tylko mi się wydaje, będę musiał sprawdzić na FPS’ach. W każdym razie różnica jest mało zauważalna, praktycznie mi nie przeszkadza.

 

Jeśli chodzi o same wentylatory to nie powinny być zakurzone, ponieważ laptop ma 1 dzień.

 

Bardziej interesują mnie temperatury. W czasie spoczynku jest to ok. 50 stopni, podczas gry 70-75. Czy jest to powód do zmartwień? Nie znam się na tym za bardzo, ale czy temperatury nie powinny być choć trochę niższe? Są to temperatury karty graficznej i procesora (są praktycznie takie same)

 

Co myślicie o podkładce chłodzącej?

W jaki sposób zmniejszy ona temperatury?

Czy wpłynie ona na wydajność w grach itd?

Ile muszę dać za porządniejszą podkładkę, czym mam się kierować?

 

Laptop: Dell Inspiron 5737 (wersja z i7, 8GB RAM)

 

Z góry dziękuje za odpowiedzi.

Temperatury są ok. Przegrzewanie (wg. mnie) zaczyna się od ok. 80*C. Jakim programem sprawdzasz temperatury? Użyj HWmonitor, zostaw go w tle i pograj dłuższy czas, następnie najlepiej wklej screen z tego programu to stwierdzę czy te temperatury są zaniżone, czy nie. (podczas zminimalizowanej gry komputer jest troche odciążany i stygnie).

Będę grał wieczorem, więc wrzucę screeny. Aktualnie korzystam z Everest Ultimate Edition + GPU-Z.

Programy są ok, czy jednak ściągać HWmonitor?

Ściągnij HWmonitor. To tylko kilka MB. Nawet jest w wersji portable.

Temperatury przed rozpoczęciem gry: http://i.imgur.com/C1dQrbi.jpg

Temperatury po 15 minutach gry w SE III na wysokich ustawieniach graficznych: http://i.imgur.com/qcAIhA4.png

 

 

Jak widać na pierwszym screenie pokazałem temperaturę karty Intel, ponieważ Radeon był prawdopodobnie wyłączony. Nie pokazywało mi dosłownie nic (wszędzie zero) do czasu włączenia gry. Wtedy karta Radeon automatycznie się włączyła.

 

Wieczorem pogram dłużej, więc pokażę screeny jeżeli będzie taka potrzeba. Do tego sprawdzę FPS. Jaki program do tego polecacie? Fraps?

To jest normalne, że Sniper Elite III poważnie obciąża kartę graficzną w laptopie, przez co staje się ona gorętsza niż normalnie na innych grach.

Ja mam Sniper Elite V2, i tylko on tak obciąża kartę graficzną, że się zawiesza cały komputer, jak zapomnę wiatraczek biurkowy włączyć.

Obudowa jest otwarta, i chłodzi ją wiatraczek biurkowy :smiley:

Na laptopie mi się nie zawiesza, choć momentami też bywa mocno ciepły od spodu. - Posłuchaj kogoś, kto w to grał, oraz gra na PC, oraz na laptopie,

a nie kogoś, kto nawet prawdopodobnie tej gry na oczy nie widział.

Tak. Fraps nawet w wersji demo wystarczy. Temperatury są ok. Wystarczy tylko hwmonitor - on ma napisane min,max,aktualne temp.

 

  profesorekml-   Ale żeś zabłysnął… Każdy program może wycisnąć takie same maksimum jakie dają podzespoły. Jedynie optymalizacja do określonych technologii może “podnosić” wydajność programu/gry, lecz wydajność podzespołów zostaje taka sama. Może grasz na P4 że Ci go tak zacina?

Z ciekawości, jak można wiedzieć, jaka grafika jest w laptopie ??

Radeon HD 8870M 2GB

 

 

Czyli mówicie, że wszystko jest w porządku? A co jeśli zaczną się upały, a laptop się zakurzy w środku? Może jednak warto pomyśleć nad podkładką chłodzącą?

Podstawki chłodzące są tylko dla bojących się czyścić chłodzenia (sprężone powietrze + odkurzacz -metoda gdy laptop na gwarancji) i przy większym zakurzeniu nawet wentylator chłodnicy od Scanii nie pomoże.

Uruchom grę sposobem: prawoklik, “uruchom za pomocą wydajnej karty xxxx” czy jakoś tak

Nie musi tego robić. Bo skoro gra na ultra to mu Radeon się włącza :stuck_out_tongue: Więc wymuszanie tego nie ma sensu.

Tak jak kolega wyżej uważam, że podkładki chłodzące to nie potrzebne wydawanie pieniędzy. Pilnować temperatur i jak mocno się podniosą serwis, albo po gwarancji samemu to czyścić.

Jak będziesz go używać jak należy to i te 2 lata bez czyszczenia będzie trzymał te temperatury, ale jak będziesz co wieczór go katował serialami w łóżku to chwila moment zawali się kurzem :]

Temperatury totalnie w porządku jak na laptopa :P zwłaszcza na i7 i dedykowana kartę.

Zacznij się martwić jak zacznie osiągać powyżej 85 stopni(stale).

Znam nieliczne przypadki kiedy to np. Nvidia z optimusem przełączała się na intela po jakimś czasie, więc profilaktycznie zaleciłem żeby sprawdził czy spada wydajność na wymuszonym :slight_smile: Ale przyznaję rację, wtedy by miał 1-2FPS…

Okej, dzięki za wszystkie odpowiedzi. Bardzo mi pomogliście.

 

 

Co do tych dwóch kart graficznych: Możecie mi wytłumaczyć o co z nimi chodzi (dlaczego akurat dwie)? Dlaczego nie mogę być cały czas na radeonie? Chodzi o oszczędzanie energii, czy jak?

 

EDIT. Jeszcze jedno pytanie: gdzie mogę zobaczyć temp. karty graficznej w programie HWMonitor, albo Everest? Nigdzie jej tam nie widzę. Chodzi o DIMM? (everest)

Tak jedna karta do zadań normalnych, a Radeon do gier.

Temperaturę radeona zobaczysz w HWMonitor tylko jeżeli odpalisz HWMonitor po odpaleniu gry bez tego to HWMonitor nie da rady.

Everesta sobie daruj całkiem.

Lepiej sobie z tym radzi np hwinfo64 on wykrywa obie karty od razu.

Pojawił się kolejny problem. Po uruchomieniu GTA IV (na steam) gra tak laguje, że ledwo co jestem w stanie poruszać kursorem po menu startowym.

 

W AMD Catalyst Control Center zaznaczyłem, żeby GTA IV chodziło na wysokiej wydajności, ale najwyraźniej nic mi to nie pomogło i odpaliłem grę na karcie Intela. Czy to przez lauchera? Co mam zrobić, aby przełączyć kartę?

Opisałem Ci trochę Co i skąd się bierze: http://abload.de/img/qcaiha4g4sep.png

gtaiv.exe

launchgtaiv.exe

eflc.exe

 

To pliki exe chyba wszystkich edycji GTA jakie występują przynajmniej wg NVIDII :slight_smile: Na każdym z nich daj Radeona.

Podobnie u siebie mam steama samego w sobie na geforce odpalanego bo z jakąś grą bez tego nie chciało za Chiny ludowe odpalić jak trzeba.

 

gtaiv.exe

gta4Browser.exe

graEncoder.exe

LaunchGTAIV.exe

steam.exe

 

Wszystko ustawione na wysoką wydajność, oprócz eflc.exe bo tego dodatku nie instalowałem.

Podczas gry mam ok. 2 FPS (tak na oko) i co prawda Radeon się włączył, w dodatku osiągnął temp. ok. 68 stopni, ale nie przekłada się to na grę.

Zauważyłem jedną rzecz: Radeon odpala się tylko po wejściu do gry. Po jej zminimalizowaniu tak po ok, 10 sekundach radeon sam się wyłącza.

 

Nie da się całkowicie wyłączyć intela? Myślę, że miałbym mniej problemów, gdybym był na radeonie niezależnie od tego czy jestem na pulpicie, czy w jakiejkolwiek grze.

 

 

 

EDIT. Sama gra wykrywa Radeona, zaleciła mi ustawienie wysokiej grafiki. Jej “zużycie” to ok. 7xx (nie pamiętam tych dwóch liczb)/ 2048mb. Jest tam również opcja testowania wydajności i tam działa wszystko pięknie, bez żadnych lagów (jest to po prostu filmik).

Nie wiem czy dell na to pozwala sprawdź w biosie czy masz jakieś menu związane z grafiką.

Switchable Graphics czy cos takiego.

Le: spróbuj odpalić grę wsiąść do samochodu i jechać prosto nie używać w tym momencie myszki i innych klawiszy klawiatury. Jak nie będzie chaczyć to jest to znany błąd i trzeba patcha wgrać, ale wątpie skoro masz wersję steam.

Sprawdzić nie zaszkodzi.

A więc moja wątpliwość wymuszania się sprawdza :slight_smile: