Przegrzewanie się laptopa oraz drugi monitor do laptopa

Witam serdecznie

Podłączając oddzielny monitor do mojego laptopa:

Procesor: Intel® Core™ i5 3gen 3210M 2,5 - 3,1 GHz

Pamięć RAM: 6 GB

Pojemność dysku: 1000 GB

Grafika: AMD® Radeon HD 7670M + Intel® HD Graphics 4000

zauważyłem, że laptop chodzi strasznie głośno i grzeje się jego cała lewa strona oraz czasem się wyłącza (przy korzystaniu z obu monitorów na raz). Czy podczas podłączania monitora pod port VGA, zasada działania takiego podłączenie polega na tym, że monitor oddzielny korzysta z karty dedykowanej a monitor laptopa korzysta z karty zintegrowanej (korzystam z funkcji rozszerzenia ekranu w Windows 8 )? Na jakiej zasadzie to działa? Czy podłączając monitor pod wejście HDMI uda mi się zminimalizować przegrzewanie się laptopa? Czy może to nie jest wina podłączenia monitor, a sterowników lub złej konfiguracji?

Pozdrawiam

Jak na moje oko to oba monitory korzystają z jednej karty graficznej tej zintegrowanej i ona dostaje straszne baty przez to iż musi dzielić ekran na 2 monitory .

Hej,

Generalnie bardzo wiele zależy od tego, co jest wyświetlane na tych ekranach. Jeśli jest to jakaś wymagająca aplikacja - gra, program CAD, itp. - to możemy mieć do czynienia z dużym obciążeniem grafiki. Jako że posiadasz kartę ATI, konieczne może się okazać ręczne przełączenie grafiki ze zintegrowanej na dedykowaną.

Nie, w danej chwili za generowanie obrazu na ekranach - nie ważne czy jednym, dwóch czy trzech - wykonywane jest przez jedną kartę graficzną. W niektórych konfiguracjach obie karty mogą renderować grafikę, ale zawsze jedna z nich będzie tą główną.

A jak wyglądają temperatury komponentów. Możesz sprawdzić to przy pomocy programu HWInfo - zakładka Sensors.

Pozdrawiam,

Dimatheus

Ogólnie pracuję w takich programach jak Photoshop, Webmatrix 2 (podobny do Notepada++) oraz zazwyczaj mam sporą ilość zakładek włączonych w przeglądarce. Mam cały czas włączony serwer Apache ale jedynie działający jako localhost. Wiec w sumie to wszystko może działać na niekorzyść. Ale nie znam się dokładnie na wykorzystywaniu zasobów przez programy więc nie chcę pisać jakiś bajek. Co do ręcznego przełączania grafiki, jedynie w Photoshopie mam na stałe włączoną grafikę dedykowaną (może to źle?).

U mnie wygląda to tak:

qzrj.jpg

Pozdrawiam

Te temperatury są podczas normalnej pracy czy pod obciążeniem? Jeżeli podczas normalnej pracy to są zdecydowanie za wysokie.

Aby je obniżyć należałoby porządnie wyczyścić laptop i przy okazji wymienić pastę bądź tzw. thermalpady na CPU i GPU.

To temperatury podczas włączonego filmu w przeglądarce, Photoshopa oraz podczas korzystania z dwóch monitorów. Jeśli chodzi o czyszczenie najlepiej udać się do osoby która się na tym zna bądź firmy?

Jeżeli laptop jest na gwarancji to w pierwszej kolejności z niej skorzystaj. W przeciwnym razie sprzęt możesz wyczyścić sam (jeżeli potrafisz) bądź skorzystaj z pomocy osoby która się na tym zna bądź serwisu.

Hej,

Programy, które wymieniłeś generalnie nie obciążają szczególnie karty graficznej - są to aplikacje 2D, które i tak zwykle działają na najniższych taktowaniach kart graficznych. Oczywiście zmniejsza to nieco wydajność, ale przynajmniej temperatury i pobór energii jest niższy.

Temperatura procesora zdecydowanie za wysoka. Co prawda Tjmax procesor ma na poziomie 105⁰C, ale już przy 95⁰C komputer zostanie wyłączony w celu ochrony procesora przed przegrzaniem.

:arrow: Czy ten screen z temperaturami jest cały, bo nie ma w nim karty dedykowanej i jej temperatur. Może trzeba ją przełączyć jako domyślną i dopiero wtedy zrobić screen’a?

Przy takiej sytuacji oczywiście odradzam czyszczenie sprężonym powietrzem. Prawdopodobnie dość sporo brudu jest już w układzie chłodzenia, więc używając sprężonego gazu jedynie głębiej wtłoczysz brud i pogorszysz tym samym parametry chłodzenia.

Pozdrawiam,

Dimatheus