Przegrzewanie się laptopa podczas grania

Dzień dobry

Czy ktoś może mi coś doradzić odnośnie możliwości, ale przede wszystkim tych darmowych, które pomogły by mi się uporać / zmniejszyć / zminimalizować przegrzewanie się komputera przenośnego podczas grania w gry komputerowe ? Po 2 godzinach gry urządzenie jest nagrzane tak mocno, że postanowiłem zapytać o radę specjalistów tutaj zaglądających.

Szkoda, ze nie podałeś temperatur jakie są po tych 2h grania. Bo spokojnie mogą one sięgać nawet między 80 - 90 stopni i takie wartości w gamingowych laptopach są jak najbardziej normalne. Warto byłoby podać też model laptopa.
Co możesz zrobić z darmowych rzeczy?

  • podczas grania graj na stabilnych powierzchniach.
  • podłóż pod spód laptopa jakieś podkładki tak by spód laptopa był uniesiony i nie stykał się z powierzchnią podłoża. Minimum na pół centymetra.
  • dokonać UV
  • zainstalować najnowsze sterowniki do dedykowanej grafiki (jeżeli laptop taką posiada)
  • wyczyść jego układ chłodzenia i przy okazji warto wtedy wymienić pastę jeżeli dawno nie była wymieniana.

Skoro jest to normalne, to zastosuję się do tych rad wyżej.

Dzięki!

Tylko jeszcze co to jest to UV ? :star_struck:

UnderVolting, czyli obniżenie napięcia podzespołów

Moja siostrzenica tak kiedyś załatwiła laptopa. Granie w łóżku na kołdrze, Nie miał jak “oddychać” i karta poszła.

Ująłbym to trochę inaczej. Takie temperatury są powszechne w gamingowych laptopach, ale nie nazwałbym ich normalnymi, bo o ile procek się gotuje, ale strasznego wrażenia na nim to nie robi, to nagrzanie do tej temperatury wszystkich innych podzespołów (chociażby dysków) na pewno będzie miało negatywny wpływ na żywotność i warto walczyć o ich zbicie :wink:

Nie gram za często na swoim gamingowym laptopie - jednak myślę że podczas grania na takim laptopie w nowoczesne wymagające gry (zwłaszcza 3D) zbicie temperatur do poziomu niższego niż 80 stopni jest niemożliwe. Jednak jak piszę ja na swoim gram rzadko więc przymykam oko na takie temperatury bo u mnie w typowych zastosowaniach do których używam swojego laptopa gamingowego temperatura nie przekracza nawet 50 stopni. :wink:

Chyba niewiele więcej można zrobić poza radami, które dałeś na początku. Wszystko zależy od konstrukcji laptopa, ale cudów spodziewać się nie można :wink:

Zawsze można też z trybu wydajność przejsc na zrównoważony, bedzie mniej FPS, ale wyższa żywotność. :slight_smile:

Więcej niż 80 st. nie miałem chyba. Ale to jest i tak ekstremalna temperatura dla procesów jak i dla podzespołów jak dla mnie

Ryzeny z serii 3000 i 4000 “H” mogą przekraczać nawet 100 stopni (dla niektórych z nich maksymalną temperaturą jest 105 stopni). Intele też mają podobne granice wytrzymałości.
Co oczywiście nie znaczy, że żyłowanie procesora przez kilka godzin dziennie na 90 stopniach jest dla niego dobre. Dobre nie jest ale jak producent daje na to gwarancję 2-3 lat to przez ten okres nic nie powinno złego się wydarzyć.

Mam intela i mam 2 lata gwarancji. Czyli nie jest źle :slight_smile:

No weź - przecież producent CPU/GPU wie najlepiej jakie są najlepsze parametry zasilania :stuck_out_tongue:

@Muflon87 Podaj albo model laptopa, albo CPU/GPU. Pojęcie przegrzewanie się laptopa jest, oględnie biorąc, względne (nie porównuj temperatur lapka do stacjonarki).

dane

Mam nadzieję, że to wystarczy :face_with_hand_over_mouth:

Powiem ci, że to nie jest laptop stworzony do gier. To raczej sprzęt do typowo multimedialnych zastosowań ale z grami to on się nie polubi. Co nie znaczy, że nie można w nic na nim pograć bo można ale fajerwerków się nie spodziewaj. Procesor ten który masz w laptopie może znieść maksymalną temperaturę 100 stopni. Więc jeżeli podczas grania nie przekraczasz tak jak pisałeś 80 stopni to jest bardzo OK.

Powiem tak. Mam Kerish doctor. Jak bede grał to odczytam i odświeżę temat

Powiedz mi tylko jedno, czy sam wybrałes, czy ktoś polecił ten model do gier. :slight_smile: ?
On Ci sie będzie gotował, bo mx130 w każdej gzre dla wyciągniecia tych grywalnych detali na LOW musi pracowac na 100%.Ta karta to w sumie odpowiednik integry w prockach AMD, takze tych mobilnych. :wink:

Ja go sam nie wybrałem. Ktoś mi go polecił. Nie będę tutaj oceniać swojej znajomości komputerów, ale w tych kwestiach to ja bym wybrał jeszcze gorszy. Bo to tak jakby ktoś kto nie znał się na samochodach powiedział, że maluch to taki mały mercedes. Ja bym miał to samo z wyborem komputera