Przegrzewanie sie laptopa-regulacja obrotow wentylatora

witam, grywam sobie czasami w cs-ka, mam remont, troszeczke sie kurzy i oczywiscie jest cieplo. moj problem polega na tym, ze jak gram wiatrak praktycznie nie chodzi i spadaja mi fps-y w grze. jednak gdy zminimalizuje gre to odrazu sie zalacza i schladza procka i grafe. oczywiscie jest to "niezdrowe, bo nagrzewa mi sie procek do 95+ stopni. pytanie-czy mozna manipulowac wiatrakiem w sterownikach invdii czy lepiej samodzielnie sciagnac speedfana czy jakis inny program i regularowac obroty? moj laptop to acer aspire 5741g.

Proponuję Ci zakup podkładki chłodzącej pod laptopa.Wszystkie podzespoły na tym zyskają bo będą chłodzone :wink:

nie pytalem sie o podkladke. problem wystepuje ze sterowaniem wentylatora.

Musisz poszukać,może się okazać że to 'wiatraczek" pada,za małe napięcie dostaje albo coś jest pomieszane w ustawieniach chłodzenia.

napisales mi cos w stylu “jest cos zepsute-napraw to”. nie potrzebuje takich rad. oczekuje rzeczowych odpowiedzi. jesli nie znasz sie to nie wypowiadaj sie.

W acerku niczym programowo nie poregulujesz obrotów.

Z laptopów tylko ThinkPady (tpfan.exe) i kilka modeli DELL-a umożliwia sterowanie obrotami z poziomu windowsa. HP, Samsung i Toshiby w mniejszym stopniu.

Acer- w tym przypadku serwis.

Wystarczająco rzeczowa odpowiedź?

tak, dziekuje. ewentualnie jakies zewnetrze programy do regulowania obrotow?

Nie ma zewnętrznych. W laptopach ciężko tym sterować, ze względu na sporą dozę indywidualnych rozwiązań (płyty główne, układ sterujący wiatrakiem itp)producentów.

Z resztą nie wiem, co się upierasz, żeby to rozwiązać programowo. Przykładowo silnik w samochodzie pali na dwóch cylindrach z czterech, a ktoś zadaje pytanie, jakie paliwo wlać, żeby nie był ospały.

Masz awarię.

Możliwe przyczyny:

  1. awaria elektroniki sterującej pracą wiatraka. W tym przypadku serwis wymienia płytę główną. Tą bardziej obstawiam. Sprawny laptop ma wiatrak sterowany w zakresie 2 lub 3 prędkości obrotowych. Gdy jest mu gorąco, powinien kręcić się na najwyższych obrotach. Jeśli czujesz, że kręci się na pierwszym biegu, nawet pod największym obciążeniem, to układ regulacji prędkości jest uszkodzony, albo opory wiatraka nie pozwalają na rozkręcenie się wiatraka na wyższe obroty. Podawany jest wyższy prąd, ale wiatrak i tak kręci się leniwie. Wtedy punkt 2.

  2. łożysko wiatraka, lub sam wiatrak nie może się rozkręcić, bo się zakitował brudem- pyłem (remont). Tu opcje są dwie.

2a- Jeśli laptop jest na gwarancji, to pozostaje go wyłączyć, wyjąć akumulator i intensywnie possać odkurzaczem otwory wentylacyjne. Wszystkie. Nie zawracać sobie głowy poradami o blokowaniu łopatek wentylatora na czas ssania, żeby się nie obracał. To jakiś mit. Po odkurzaniu wypróbować, czy coś się zmieniło.

2b- Jeśli to nic nie pomogło, jest jeszcze mały trik. Wejdź do Biosu i użyj opcję “Ustawienia domyślne Bios”. Rzadko, bo rzadko, ale czasem może stać się cud. Jakkolwiek opcje sterowania wiatrakiem nie są widoczne i ustawialne dla użytkownika, to właśnie Bios steruje obrotami i takie poruszanie ustawieniami domyślnymi czasem może go pobudzić. I nic nie kosztuje.

Jak to nie pomoże to serwis.

2c- Jeśli laptop jest po gwarancji, próbować samemu rozebrać. Wyczyścić wentylator, nasamrować. To trochę ryzykowne rozwiązanie, jeśli sam nigdy nie rozbierałeś laptopa. Poza tym, czyszczenie wiatraka nic nie da jeśli padnięta jest elektronika sterująca obrotami. Manuale rozbiórki laptopów są w sieci. Z ładnymi zdjęciami. Ale nie polecam niedoświadczonym.

2 miesiace temu wymienialem paste na nowa i czyscilem go grutnownie. teraz po remoncie dla bezpieczenstwa tez to zrobie, ale intryguje mnie to czemu wiatrak zaczyna chodzic jak Ty to nazwales na 3 biegu jak zminimalizuje gre. podczas gry chodzi sobie na 2 biegu. wczesniej tez bylo podobnie tylko nie bylo takich warunkow i tak wysokiej temperatury, wiec nie nagrzewal sie zbytnio. przywrocie ustawienia fabryczne biosu i chyba koniec z kombinowania. bede musial z tym zyc. dziekuje bardzo za wyczerpujaca odpowiedz. pozdrawiam

O widzisz. Nie napisałeś o tym od razu. Przypomnij sobie, czy tam fabrycznie była pasta termo czy termal pad (taka dwustronnie klejąca gąbka). Termal pad przewodzi ciepło, ale też dystansuje jądro CPU/GPU od radiatora. Podmianka fabrycznego termal pada na pastę powoduje niewłaściwy dystans między rdzeniem mikroprocesorów a bloczkiem układu chłodzenia a w konsekwencji nieprawidłowe działanie układu chłodzenia. Termal pady (inna nazwa " taśma termoprzewodząca") można kupić (allegro, sklepy internetowe w sklepach stacjonarnych raczej kiepsko). O ile laptopy z integrą bywają jeszcze “klejone pastą” i skręcane, o tyle te z osobnym GPU w większości mają termal pady. To może być klucz do sukcesu.

Kłopot jest jednak taki, że termal pady trzeba dobierać ściśle według grubości i jeśli nie masz już oryginału, czekać cię może kupno kilku i dopasowanie.

nie, nie mam tego w swoim laptopie. nie mam pomyslu czemu tak sie dzieje. wszystko byloby ok jakby caly czas chodzil witraczek na wysokich obrotach.