Przegrzewanie się laptopa

Otóż mam laptopa Fujitsu Siemens amilo Li1705, procesor Mobile Intel Celeron 520,1600MHz(12x133), win xp.

bardzo szybko tj po kilkunastu minutach jest bardzo gorący, powyżej 80 st., następnie się wyłącza. Czyściłam go już sprężonym powietrzem “od środka” jednak nie pomogło. Mam go już jakieś 1,5 roku i nigdy wcześniej to się nie zdarzało, nawet po kilkunasto godzinnej pracy w cadzie był chłodny. Co zrobić? Oddać do serwisu? Czy może wystarczy zmienić ustawienia jakieś?

Owszem czytałam wiele postów na ten temat jednak jak zauważyłam do różnych lapków są różne parametry i różne rozwiązania, a na zmianach w biosie kompletnie się nie znam i wole nie eksperymentować sama…

dlatego proszę o pomoc :slight_smile:

Witam,

powodów może być bardzo dużo, jednak radze sprawdzic :

  1. stan pasty termo przewodzacej na procesorze, często w tanszych (i nie tylko) stsowana jest wysychająca i nieefektywna pasta. moze się okazać, iż własnie nadszedł kres jej żywotnosci :slight_smile: oczywiscie samo mocowanie chłodzenia do procesora rowniez nalezey sprawdzic. Często są to 4 srubki które przymocowywują blaszkę chłodzącą do obudowy procesora.

  2. sam układ chłodzący , wiatraczek, również mogą ulec zużyciu. - tutaj potrzebny ew. zamiennik i wprawna ręka do podmiany części:)

  3. błąd czujnika temp, który może mylic chłodzenie… to raczej mało prawdopodbne bo procesor sam wyłącza sie gdy osiągnie wysoką temp.

na wstępie radze sprawdzic temp, oborty wiatraczka i obciązenie procesora tym programem http://dobreprogramy.pl/index.php?dz=2& … +4.60.1500

czy laptop jest jeszcze na gwarancji ??

Pole Wartość

Właściwości czujnika

Typ czujnika CPU, HDD, ACPI

Temperatury

Procesor 70 °C (158 °F)

Dioda procesora 69 °C (156 °F)

WDC WD800BEVS-22RST0 [TRIAL VERSION]

Wartości napięć

Napięcie rdzenia procesora 1.23 V

laptop nie jest na gwarancji :confused:

a wiatraczek “kręci” wiec chyba jest sprawny, co do pasty termo to nie mam pojecia gdzie tego szukac i jak to wymienic :slight_smile:

domyslam sie ze to jest temperatura bez obciązenia… jest o wiele za wysoka…

rozumiem… Cie :slight_smile: nie każdy musi to potrafic…

jeszcze jak mogła bys napisac obciązenie procesora w momencie gdy nic nie robisz…

najlepiej crtl+alt+del i zakładka wydajnosc :slight_smile:

między 2% a 10% tak mniej więcej,

czy jest możliwość bym sama wymieniła tą pastę, bez oddawania do serwisu? Jeśli tak to mógłbyś mi to wytłumaczyć bardzo obrazowo?

to mniej więcej ok :wink:

masz możliwość wgrania systemu od poczatku ??

właśnie się do tego zabierałam :slight_smile: ale czy to naprawde moze pomoc?

aha chciałam jeszcze zapytać o co chodzi z taktowaniem, ponoc obniza temp tylko nie wiem na jakiej zasadzie i jak to zmienic.

i jeszcze jedno, po rozkreceniu lapka wiatraczek się kręci jednak w trakcie pracy nie “słychać” go, żadnego odgłosu, kiedyś od czasu do czasu słychać było wzmożone działanie wentylatorka, teraz nie, więc może to wina wiatraczka, że przy większej temperaturze nie chłodzi dostatecznie?

formatowanie zastosowalbym w ostatecznosci…

z tym taktowaniem to jest tak :

im wyzszy zegar tym więcej ciepła wydziela przy pracy jednostka

jesli zmniejszysz dwukrtonie zegar to temp… troche powinna spac… nie jakos drastycznie ale powinna…

jesli chodzi o zmiane taktowania w laptopach to jest ono utrudnione w starszych modelach. tzn bios w laptopach jest zawsze abrdzo ubogi i bardzo często nie daje zmiany taktowania. Obecnie mozna zmieniac takty przez nacisniecie jednego przycisku… jednak procesor musi obslugiwac Enchanced Speed Step a Twój procesor tego nie oferuje… (na 99%) oczywiscie zmiana taktowania obniza możliwosci obliczeniowe komputera… co w przypadku pracy w CAD … może denerwowac :slight_smile:

to dosc niepokojace ze podczas obciązenia wysiada wentylator… wydaje mi się ze jeśli format nie pomoże bedziesz musiała się udac do serwisu :frowning:

komputer niestety musial zostac oddany do serwisu gdzie wymieniono wentylatorek. Innej opcji już nie było.

Pozdrawiam.