Przegrzewanie się procesora ryzen 7 3700X

Płyta główna- Gigabyte x570 gaming X

Mam pewien problem z nowo złożonym komputerem. Chodzi o to że procesor bardzo się grzeje. W biosie ma 36-37 stopni a na pulpicie w windowsie 40 stopni. Na boxowym coolerze w przeglądarce osiąga 50 stopni gdy otworzę więcej okien nawet 60-70 a wentylator bardzo przyspiesza. Chipset także jest wyjątkowo gorący bo ma cały czas 54 stopnie i się to w ogóle nie zmienia nie ważne co się dzieje. Pastę wymieniałem już dwa razy i nic nie dało. Po pobraniu sterowników chipsetu i ustawieniu planu zasilania AMD balanced wciąż bez zmian. Dodam jeszcze do tego że wentylatory karty graficznej GTX 1050 ti nie działają mimo że system kartę wykrywa a sterowniki zainstalowałem.

Edit: zaktualizowałem bios ale to też nic nie pomogło

Nowe Ryzeny mają agresywne boosty. U mnie przy odpaleniu przeglądarki temperatura skacze chwilowo o 9-10 stopni i to jest normalne. Sprawdź, czy ten skok temperatury jest chwilowy, czy ciągły. Jak chwilowy, to nie ma się co martwić. Jak się utrzymuje dłużej, wtedy jest problem.

Coś źle masz ustawienia mobo jeżeli tempa wzrasta i w dodatku nie działają wentyle w grafie -

Ps czy wszystkie kable podłączyłeś szczególnie do grafy?
Sorki tak pytam , bo kiedys miałem taka i miała wejście zasilania gdzie musiały być dołożone dodatkowe piny

1 polubienie

Wentyle na grafie nie muszą się startować od razu, to zależy od oprogramowania sterującego, u mnie kręcą się dopiero po przekroczeniu 50 stopni(tryb półpasywny). Żeby temperatura CPU nie rosła samoczynnie trzeba zablokować napięcie rdzenia procesora i przestawić opcję Vcore z Auto na stabilną wartość odpowiednią dla danego CPU. Niektóre płyty gdy mają ustawione Vcore na auto mogą zwiększać napięcie ponad poziom dopuszczalny dla danego cpu przez co ten się dodatkowo grzeje. Ryzen 3700x to dobry CPU i jeśli go nie kręcisz to normalnie powinien stabilnie działać nawet z trochę niższym napięciem niż nominalne, co jeszcze obniży temperaturę ale to zależy od wielu kilu czynników tj. sekcji zasilania płyty głównej, samego CPU i ustawień bios. Undervolting tych cpu jest jak najbardziej możliwy.

1 polubienie

Owszem , ale raczej nie w tej karcie-wystarczy aby opalił gierkę i sam zobaczy -w co wątpię aby ruszyły

1 polubienie

Zamykam, udało mi się ogarnąć. Błąd samego oprogramowania. Pomógł mi ten poradnik https://youtu.be/QKA8MdpGoyM
Wentylatory w karcie nie kręciły się bo to karta półpasywna. Włączyłem wiedźmina i zaczęły się kręcić (temperatura procesora graficznego musi wynieść 60 stopni). Ogólnie to dziękuję każdemu za pomoc ale udało mi się samemu do tego dojść

Te procesory miały chyba w okolicach 80C pod pełnym obciążeniem na dołączonym układzie chłodzenia.
Jeżeli przeszkadza ci taka temperatura lub hałas kup wydajniejsze chłodzenie.

Folijka ściągnięta z procka?