Przeinstalowanie systemu

Witam!

Postanowiłem przeinstalować sobie sys operacyjny na komputerze. Wśród dołączonych do kompa płytek znalazłem jedną z Xprees Recoever2 i drugą o nazwie CENTRUM Odzyskiwania Systemu. Próbowałem coś robić z tą drugą. W BIOS’ie mam ustawione ze pierwszą bootuje CDROM ale później system jest instalowany na partycji D. Ja posiadam 3 partycje i obecnie system jest zainstalowany na C. Chciałem żeby przy instalacji sformatowało mi partycję C i tam zapisało nowy system. Dlaczego mi się nie udaje. Proszę o wyrozumiałość jeśli popełniłem tutaj jakąś gafe:)

Do reinstalacji systemu na PC-cie jest Ci potrzebna wyłącznie płyta instalacyjna CD z systemem operacyjnym. Nic więcej!

Jeśli to ma być Windows XP, to wszystko jest tutaj:

Jeśli masz płytę instalacyjną z Windows’em(?)

Żeby Ci sformatowało i zainstalowało system na partycji C, to podczas instalacji:

  • Z listy istniejących w komputerze partycji (którą zobaczysz), usuwamy tymczasowo i wyłącznie(!) partycję systemową C – klawisze: D, potem ENTER, następnie klawisz L.

  • Teraz na „obszarze niepodzielonym na partycje” tworzymy z powrotem partycję systemową klawiszem C.

  • Potwierdzamy, niczego nie zmieniając , wielkość nowej partycji klawiszem ENTER.

  • Zgadzamy się na zainstalowanie systemu na podświetlonej partycji C – klawisz ENTER.

  • Zgadzamy się na formatowanie nowej partycji „stosując system plików NTFS” (moze być szybkie!) klawiszem ENTER.

  • Czekamy na sformatowanie partycji C, potem będzie kopiowanie plików i w końcu restart komputera przed właściwą instalacją.

Jeżeli bo zabootowaniu tej drugiej płytki system wrzuca się na d:, to nic nie poradzisz, ponieważ oprogramowanie na płycie jest tak skonstruowane, że ma wrzucać system na d: i nic na to nie poradzisz. Ewentualnie jeżeli tak bardzo upierasz się przy tym c:, to popytaj w rodzinie/wśród kolegów lub sąsiadów czy nie ma takiego samego Windowsa i jeżeli ktoś będzie miał, to poproś go o przekopiowanie i wgraj system z tej płytki wpisując swój klucz. Proste, nieskomplikowane. Pamiętaj tylko, że jeżeli chodzi o XP, to musi być taki sam, czyli jeżeli masz XP Professional SP3, to musisz zdobyć płytkę z XP Professional SP3, jeżeli skopiujesz innego, instalator Windowsa nie zaakceptuje Ci klucza z naklejki, to po pierwsze, po drugie, pamiętaj, że taki system będzie pozbawiony sterowników i nie będzie aktywowany tak więc musisz poszukać na necie numer telefonu do aktywacji Windowsa(te podane w kreatorze są już nieaktualne), przeprowadzić aktywację, a następnie ściągnąć wszystkie sterowmiki i poinstalować, tak więc najlepiej ściągnij program HW Monitor, lub inny program tego typu i spisz sobie jaką masz płytę glówną,grafikę, kartę muzyczną, kartę sieciową, ponieważ po formacie jak otworzysz menedżer urządzeń, to już będziesz miał problem z ustaleniem co potrzebuje sterownika, bo np. będzie podane nieznane urządzenie, albo kontroler multimediów audio- owszem tutaj można się domyśleć, że chodzi o kartę dźwiękową, ale co Ci po tym, jak nie będziesz znał firmy i modelu karty?

Zapomniałem jeszcze napisać-jak zainstalujesz sobie Windowsa, to musisz jeszcze wgrać sterowniki do tzw. mostka północnego, które znajdziesz w dziale download na stronie producenta podając model płyty głównej… Właściwie najlepiej będzie, jeżeli poinstalujesz wszystkie sterowniki jakie tam będą dostepne…

Poraj , Obawiam się, że on nie ma pełnowartościowego instalatora, tylko płytę z programem recovery, który formatuje daną partycję i ładuje obraz na wskazaną w tym programie partycję, tak więc jeżeli nie załatwi sobie płyty z instalatorem Windowsa, to Twoje porady na nic mu się nie przydadzą.

Dodane 16.07.2011 (So) 14:47

I tutaj się mylisz, ja też tak robiłem i jak się okazalo nie trzeba tak robić-po prostu wciska się enter i instalator wyświetla ostrzeżenie, że na tej partycji może być zainstalowany Windows i pyta czy mino to chcesz kontynuować-wystarczy wyrazić na to zgodę odpowiednim klawiszem(nie pamiętam jakim, bo dawno nie instaloiwałem XP) i wtedy instalator poprosi o wybranie systemu plików i po uczynieniu tego sformatuje partycję i przejdzie do kopiowania plików…

W tym rzecz ze mi w ogóle nie wyświetla istniejących na kompie partycji.

Jeśli chodzi o to płytkę to jak dokładnie mogę sprawdzic którą mam wersję?? Wystarczy to z naklejki czy jakimś programikiem?

Aha i czy jak mam dołaczone do kompa płytki ze sterownikami do płyty głównej(tam jest sterownik do karty dzwiękowej, sieciowej) i oddzielnie do karty graficznej to potrzebuje jeszcze czegoś??

Jeżeli kabel od neta masz podłączony pod kartę sieciową wbudowaną w płytę główną i korzystasz z katy dźwiękowej oraz graficznej wbudowaną w płytę główną, to nie. Jednak mimo wszystko lepiej ściągnąć najnowsze sterowniki, tak więc najlepiej byłoby jakbyś się dowiedział się jaki masz chipset, kartę graficzną itd. i pościągał sterowniki ze stron producenta, ponieważ zdarzają się takie przypadki, że na stronie producenta płyty głównej są starsze sterowniki, niż na stronie producenta konkretnego układu, np. jeżeli masz Chipset firmy Intel, to może być tak, że na stronie Intela będzie dostępny nowszy sterownik, niż na stronie producenta płyty głównej… Co do Windowsa, to na naklejce z kluczem masz napisane co to za Windows łącznie z wersją SP z tego co się nie mylę. A jeżeli się mylę, to menu start->ppm na mój komputer->właściwości i tam będzie napisane jakiego masz Windowsa i dodatek SP…

Ej a gdybym zrobił tak ze zainstaluje sobie tego Windowsa na dysku D tak jak z tej płytki chce to instalować a potem sformatował dysk C na którym mam obecnie system to przeszłoby coś takiego?? Czy dojdzie do samobójstwa systemu??

Też może być, ale c: będziesz musiał spoza systemu sformatować np. prograemem gparted,ktory uruchamia się z płyty cd, ponieważ Windows może, a raczej na pewno nie pozwoli sformatować c:, bo będzie się pluł, że jest to partycja systemowa, a jak sformatujesz programem gparted spoza systemu, to takiego problemu już nie będzie…

Ale ten program wypalam Alkoholem na płyce?? Czy jak? Chcę poprostu wiedzieć wszystko dokładnie.

Tak, uruchamiasz alcohol i wybierasz opcję nagrania płyty z obrazu iso…

To widocznie masz dokładany SP. Ja miałem XP z fabrycznie zintegrowanym SP3 i nie przyjęło mi klucza od SP2…

nie jestem pewny co do tego formatowania C:

bo jeśli są tam pliki do bootowania a on ich nie skopiuje to mu się komp nie uruchomi