Przejęcie kontroli nad komputerem w sieci lokalnej

Witam!

Mam w domu dwa komputery, laptopa i komputer stacjonarny. Komputer stacjonarny jest podłączony przez kabel RJ45 do routera a laptop przez WiFi(g). Czy jest jakaś możliwość przejęcia kontroli nad komputerem stacjonarnym z laptopa, nie korzystając z programu TeamViwer. Nie chodzi mi tu o żadne “hackerstwo ani crackerstwo” tylko jestem ciekawy jak bezpieczną mam sieć. A takie przejęcie kontroli nad drugim komputerem zdalnie będzie przydatne. I czy “pulpit zdalny” działa jeśli na jednym komputerze jest XP(laptop) a na drugim Vista (komputer stacjonarny)?

Z góry dziękuję.

mati199537 , sam sobie zaprzeczasz.

Przejęcie kontroli (nieautoryzowane) = “hackerstwo/crackerstwo”, jeśli autoryzujesz połączenie typu zdalny pulpit to nie można tego nazwać “przejęciem kontroli”.

W sumie tak zakręciłeś że nie rozumiem o co ci chodzi, czy o pulpit zdalny czy o faktyczne przejęcie kontroli bez wiedzy użytkownika tamtego kompa.

Chodzi mi o coś typu TeamViwer tylko żeby było to możliwe bez żadnych programów dodatkowych. A druga rzecz to w jaki sposób działa pulpit zdalny i czy można z niego korzystać jeśli na jednym komputerze jest XP a na drugim Vista.

witam,

teamviewer sam w sobie też wymaga zainstalowania oprogramowania.

Jeżeli chodzi o rdp czy też pulpit zdalny Start Programy Akcesoria i mniej więcej w dole listy jest podłączenie pulpitu zdalnego. Warunek 1. trzeba znać adres ip, login i hasło (nazwa konta użytkownika i hasło na drugim komputerze). Warunek 2. w przypadku sytuacji podłączenia Win XP Home do Win XP Pro zadziała, natomiast nie zadziała w drugą stronę (Home nie ma usługi rdp). Moim skromnym zdaniem najprostszym rozwiązaniem jest instalacja na obu komputerach VNC.

(Real VNC patrz google) - instalkę uruchamiasz na obu komputerach - na komputerze którym chcesz zarządzać zdalnie podczas instalacji wybierasz Server, na komputerze zarządzającym tylko Viewer. Podczas instalowania na komputerze zarządzanym zapyta o podanie hasła, wpisujesz wedle uznania. Potem na komputerze zarządzającym uruchamiasz Viewer, wpisujesz IP komputera zarządzanego i hasło wcześniej podane przy konfiguracji Server-a. VNC jest o tyle przyjemniejsze, że przejmuje pulpit użytkownika bez jego wylogowania (jak to ma w zwyczaju zdalny pulpit). Jeszcze jedna uwaga przez niektóre oprogramowanie antywirusowe vnc jest traktowane jako spyware.