Przejście na Vistę?

Witam. Tak jak w temacie. Otóż zainstalowałem Windows7 lecz jakoś nie przypadł mi do gustu, a w dodatku trochę zamula mi komputer (Przez procesor). Od pewnego czasu zastanawiałem się czy nie przeinstalować na Windows Vista. Proszę o poradę, ponieważ nie wiem co mam zrobić a wiem że Vista oraz Siódemka mają podobne wymagania. Który system mam wybrać?

Parametry komputera:

Procesor Intel Core 2 Duo (2x2,00 GHz)

Pamięć Ram 2 GB DDRII

Karta graficzna nVidia GeForce 7300 GS (256 MB)

Teraz mam jeszcze kilka pytań:

  1. Jeżeli mam na 2-ch osobnych partycjach zainstalowany system Windows XP i Windows 7, mogę sformatować partycję z Windows7 i zainstalować Vistę bez utraty Windows XP z bootowania?

  2. Czy Vista nie będzie mi obciążała komputera np. podczas grania w Minecraft’a? (Ta gra zżera Ram i Procesor, a na Windows7 nie za bardzo mi się to podobało…)

Liczę na szybką odpowiedź. Z góry dziękuję.

  1. Tak.

  2. Vista to to samo co 7.

Jeśli Windows 7 działa u Ciebie źle, to nie licz, że Vista coś poprawi, bo Win7 to Vista z optymalizacją.

Minecraft jest grą do *****, gdyż:

  1. Jest napisana w Javie (co łączy się z tym pod spodem)

  2. Mało wydajna

  3. Dużo żre zasobów

Sytuacja ma się tak samo na każdym możliwym systemie operacyjnym.

Zostń przy 7mce

zrób tylko defragmentacje dysku np.tym

http://www.dobreprogramy.pl/Defraggler, … 13314.html

i poczytaj te porady

http://www.benchmark.pl/testy_i_recenzj … -2905.html

Nie no kolego! To tak jak byś napisał o Windows Me i Windows 2000

Jeśli na Windows 7 jest nieciekawie to Windows Vista może być jeszcze gorzej.

Podaj parametry komputera.

Skąd. WinMe i Win2k są oparte na innych jądrach. Win2k to linia NT.

Różnica pomiędzy Vista, 7 i 8, to praktycznie tylko GUI.

Vista - NT 6.0, 7 - 6.1, 8 - 6.2.

Główne zmiany w Win8:

-poprawione jądro Win7

-MetroUI

-wstążka i syf

U mnie 7 płynnie, a vista zamula (pentium dual core 2x1,8 2GB DDR2 . Więc myślę że u Ciebie lepiej nie będzie.

Nie chodzi mi o jądro systemu tylko o wydajność, niezawodność i dopracowanie… Reszta jest milczeniem :slight_smile:

Na konfiguracji którą podałeś windows 7 powinien działać dobrze sam mam go postawionego na podobnej konfiguracji i śmiga aż miło nadmienię tylko że jest to laptop :stuck_out_tongue_winking_eye: Zaktualizuj sterowniki i potem zrób aktualizację indeksów wydajności…

Jeśli na jednej partycji masz zainstalowany windows 7 a na drugiej xp to po usunięciu jednego z nich nie koniecznie wszystko będzie cacy wszystko zależy od tego na jakieś partycji zainstalował się bootloader jeśli go usuniesz to konieczne będzie jego naprawienie poprzez konsole. Poza tym nie widzę sensu w korzystaniu z więcej niż jednego systemu od ms wszystko co działało na xp zazwyczaj działa też na 7 tylko w przypadku programów z starszych niż 8-9 lat zdarzają się problemy ale co się dziwić jak program dedykowany jeszcze pod win98 może działać na 7. Jeśli przymula ci system przy takiej konfiguracji to sprawdź stan dysku i czy komp się przypadkiem nie przegrzewa. Co do opinii że vista działa gorzej niż 7… Jak dla mnie to w tej chwili efekt placebo vista SP2 działa tak samo dobrze jak 7 i ma rzekomo niższe wymagania sprzętowe. co do minecrafta podejrzewam że nawet czterordzeniowy procek miałby nią problem w miarę postępu gry.

wyłącz interfejs aero i inne badziewia jak przeźroczystość cienie itp

7 jest lepsza od visty pod względem użytkowym (stwarza mniej problemów) jak i takimi kwestiami mniej widocznymi jak bezpieczeństwo

LOL! W życiu większej głupoty nie słyszałem! Vista jest fakt faktem systemem cięższym (a dokładniej byłą bo Vista SP2 to faktycznie wydajność taka sama jak Win7 według mnie) a różnica jest taka że Win7 bardziej przypomina XP ponieważ nie zadaje użytkownikowi za dużo pytań tylko pozwala robić co się chce. Dużą zaletą Visty jest to że pyta czy uruchomić dany program itd ponieważ zawsze masz szanse zastanowić się co robisz, szczególnie jak system nie zna danego pliku. W Win7 po dwukrotnym kliknięciu na pliku jesteś już na pozycji spalonej i dalej mogą ratować cię tylko antywirusy firm trzecich, a i to nie zawsze jak pokazał swojego czasu wirus na FB który pod Win7 się po prostu instalował a pod Vistą pytał czy ma się zainstalować (tak przynajmniej było w moim wypadku). I na jakiej podstawie twierdzisz że 7 stwarza mniej problemów niż Vista? Przykłady proszę, tylko konkretne i poparte czymś.

Ja tam polecam W7. Vista to NIE to samo co W7. Testowałem i napiszę tyle W7 bardziej jest “przyjazna”.

Głupoty opowiadasz… http://en.wikipedia.org/wiki/User_Account_Control

UAC jest domyślnie włączony zarówno w wiście jak i win7

Zgadza się, ale w Win7 są 4 poziomy zabezpieczenia - OFF, 2 - taki sam jak 3, tylko bez przyciemniania ekranu, 3 - właściwie tylko chroni instalację oprogramowania i 4 - pełna aktywacja zabezpieczeń. (Vista miała 2 “poziomy” - ON i OFF). W 7 domyślnie jest poziom 3, czyli komunikatów mniej, ale zmniejszone bezpieczeństwo. Jeśli ktoś chce może ustawić sobie poziom na najwyższy i wtedy UAC w Win7 będzie działać tak samo jak w Viście.

Ale z niektórych lejwody :wink:

No, nie do końca ale w największym skrócie tak można powiedzieć.

  • obsługa procesorów ARM, Windows Store, lepsze działanie z dyskami SSD, przebudowany explorer.exe (który IMO nadal jest brzydki i niedorobiony) i kilka innych rzeczy :wink:

Gdzie, bo ma przebudowanego taskbara i dwie nowe ikonki?

Przyjazna dałem w cudzysłów, aby to jakoś wyglądało i skrócić wypowiedz, chodziło bardziej o wyłączenie zbędnych rzeczy, które cały czas męczą człowieka.

mozilla007 , przemyślałeś swoją wypowiedź?

UAC można w Vista wyłączyć lub ustawić tak jak w 7. Innej różnicy

nie zauważyłem.

Z mojego doświadczenia wynika że Vista i Seven mają IDENTYCZNĄ wydajność. Inny problem był taki że mam potężnego kompa i może dlatego nie zauważyłem nigdy jakichś ułomności Visty o których wiele osób pisze.

Natomiast pisanie że oba systemy są podobne, to generalnie prawda. Jednak zaczynając od samego początku Windows 2000, był poprawioną wersją NT, WinXP poprawioną wersją 2000, Vista poprawionym XP, Seven poprawioną Vistą. Jak tak poprawa wyszła to inna kwestia. Jednak każdy z tych systemów bazuje na wspólnym jądrze z NT, które co wersja jest zmieniane. A to co wpłynęło na dobrą opinie XP był fakt optymalizacji…graficznej! (coś co w Viście się podobno nie udało, chociaż ja tego nie odczuwałem). Dzięki temu XP działa na dość leciwych kompach bez większego problemu, ponieważ tam cała grafika skupia się na kolorowych oknach, a nie szarych znanych jeszcze z Win95. Vista to zupełnie inne podejście i przez to, mało optymalny kod, a dużo graficznych trików miał wpływ na wydajność w prostych operacjach. W win7 to znacznie poprawili, ale nadal nie poprawili intuicyjności XP (szczególnie w panelu sterowania, jak dla mnie).

I ostatnia kwestia: UAC. Tak naprawdę to fajna aplikacja, dobry zamysł, tylko problem leży gdzieś indziej (i w Viście i w 7). Mianowicie, komunikaty ostrzegawcze powinny się pojawiać w momencie uruchomienia aplikacji która modyfikuje pliki systemowe, a nie w ogóle modyfikuje coś na dysku. Przez to jest bardziej wkurzająca niż pożyteczna i jest najczęściej po prostu wyłączana. Oczywiście inna kwestia, jak coś takiego weryfikować, ale to już jest problem MS jak zarządza plikami na dysku, bo jest to trochę postawione na głowie. Powinien chyba zdjąć czapkę z głowy i zrobić coś na wzór Unixów. Byłoby dla wszystkich lepiej (no może nie dla producentów oprogramowania antywirusowego).

To tyle z kwestii formalnych, teraz dwa zdania co do tematu. Gra którą przytoczył autor jest pisana pod Javą. Zbitek “Gra i Java” rodzi od razu problemy związane z wydajnością, dlatego to nie ma prawa chodzić dobrze (co najwyżej zadowalająco). Jeśli Windows 7 sprawia Ci problemy, dokup ramu, przynajmniej z 1 GB a odczujesz różnicę.

Natomiast zastanawia mnie to stwierdzenie

Co konkretnie Ci się nie podobało? Bo skoro gierka napisana jest w Javie, to niezależnie od systemu będzie zużywała praktycznie tą samą ilość zasobów. Dlatego trochę mnie dziwi to sformułowanie.

Ja właśnie używałem Visty i 7 na jednym ze starszych komputerów (P4 3 GHz + 1 Gb ramu) i było widać korzyść na rzecz 7, czyli jakoś szybciej wszystko działało. Może lepsza optymalizacja czy coś, ale różnica była bardzo widoczna. Co do Java to fakt prawie tyle samo zasobów pochłania uruchomienie czegokolwiek.

mozilla007 , u mnie na Sempronie 3000+ 1,8GHz (jeden rdzeń) i 1GB RAM i Vista z SP2 i Windows 7 chodził z podobna wydajnością. Co to za testy, skoro użytkownik ma lepszy sprzęt, gdzie różnica może być minimalna?

Tutaj to zależy od gustu właściwie kto co weźmie. Ja tam zauważyłem różnicę przy starcie, a i dodam że wtedy miałem dyski na ATA nie SATA. Pewnie w tym tkwi szkopuł, szybciej się 7 włączała.