Przejście z AMD na Intel - kilka pytań

W ciągu najbliższych tygodni zamierzam zmienić konfigurację z AMD na 1156 Intela. Na bazowe podzespoły (procesor, płyta, RAM) chciałbym wydać niecały 1 tys. PLN.

Komputer oprócz spraw biurowych służy do obróbki audio; oglądam też sporo filmów w wysokiej rozdzielczości, grywam z rzadka i raczej nie w nowsze gry. Sprzętu z zasady nie podkręcam.

Podstawa mojej obecnej konfiguracji to:

płyta główna: Asus M3N-H/HDMI na podstawce AM2+,

procesor: Athlon 64 X2 5600+ 2900 MHz,

RAM: DDR2 2x1 GB Geil Ultra CL4,

zasilacz: Tagan 430W.

Do tego: dysk Samsunga 1TB, grafika GeForce 8600GT, audio Audigy SE, tuner WinFast TV2000XP Expert I DVD-RW Pioneer 216-DBK (tych rzeczy na razie nie zamierzam wymieniać).

Na podstawie dotychczasowych poszukiwań widzę kierunek zmian następująco:

Płyta główna: Asus P7H55M-LX – ok. 270 PLN,

Procesor: Intel Core i3-540 2 x 3,06 GHz – ok. 400 PLN,

RAM: DDR3 2x2 GB Corsair Value Select 1333MHz – ok. 200 PLN

Moje pytania są takie:

  1. Czy w tym przedziale cenowym są to najlepsze propozycje? (jeśli nie, proszę o sugestie)

  2. Czy wzrost wydajności między proponowaną a obecną konfiguracją będzie znaczący?

  3. Czy mój obecny zasilacz da radę proponowanej konfiguracji?

  4. Jak wygląda w praktyce działanie tej grafiki zintegrowanej w i3? Tzn. czy to jest wydajniejszy układ niż moja obecna karta? (Nie wiem, czy się jej pozbywać i polegać na układzie zintegrowanym)

Z góry dziękuję za wyjaśnienia, pomoc i sugestie :slight_smile:

moc procesora będzie większa i odczuwalna a wszystko to wspomoże minimum 2x szybszy ram.

zasilacz da rade

zintegrowana grafa nie bedzie lepsza.

konfiguracja ok

Zintegrowana grafika nadaje się wyłącznie do programów biurowych i przeglądania Internetu, o większości gier można zapomnieć (z nowszych chyba SIMSy pójdą, wiele starszych może nie pójść).

Wzrost wydajności jakiś będzie, ale nie wiem czy znaczący. Zgaduję, może 10-30%? Z audio starszy powinien sobie radzić, to nie wymaga aż takiej wydajności i każdy współczesny komputer sobie radzi, programy biurowe to i na netbookach płynnie chodzą, a filmy FullHD jak kiedyś się odtwarzały, tak lepiej już nie będą, w najbliższym czasie nie zanosi się na wprowadzenie jeszcze większej rozdzielczości.

Różnica przy pamięciach DDR2 i DDR3 aż tak duża nie jest, ta “częstotliwość” to raczej powinna nazywać się “przepustowość”, bo rzeczywista częstotliwość jest mniejsza. Nie wiem, jak to jest w przypadku DDR3, ale DDR1-400MHz miał taką samą częstotliwość taktowania kości pamięci jak DDR2-800MHz, czyli 200MHz, inne oznaczenie wynikało z tego, że ta druga odczytywała jednocześnie dwa razy więcej bloków pamięci.

Moim zdaniem lepiej byłoby te 870zł wydać na dodatkową pamięć (2x1GB lub 2x2GB dla systemu 64-bit), zostanie jeszcze na dysk SSD lub hybrydowy (to dysk obecnie jest wąskim gardłem komputera). Albo na Windowsa 7, jeśli nadal jest XP.

AMD Phenom II X4 955 Black Edit /3.2GHz, 125W, AM3, BOX, rev. C3/ 530 zł

AsRock 770 Extreme3 /AMD 770/ 279 zł

Pod AMD są lepsze płyty w tej cenie ten Asrock ma USB3.0 i SATA3, z SATA3 na razie się nie skorzysta, ale przy zakupie zew dysku morza brać na USB3, proc jest wydajniejszy lub równy i3 zależy od aplikacji.

Zmień płytę główną z H55 na P55 i będzie najlepszy w tym przedziale cenowym.

Co do grafiki w i3 to jest badziew nadający się tylko do filmów w HD i multimediów a do gier jest za słaba nawet GTA SA nie pójdzie na maxa.

Phenom II wydajniejszy od i3 dobre sobie. Jedyny plus Phenom-a II to 4 rdzenie które i tak w większości testów są wolniejsze od i3. Co do USB3.0 i SATA3.0 to na razie to tylko marketing bo chipsety płyt głównych obsługują tylko USAB2.0 i SATA2.0 a USB3.0 i SATA3.0 obsługiwane są za pomocą dodatkowego układu i zazwyczaj są to tylko dwa dodatkowe gniazda.

Testy podawałem, i jakoś był szybszy od i5 6xx, tylko fanboya Intela się nie przekona.

Co z tego że jest dodatkowy układ od Neca który jest jedynym producentem, USB3 bym nie pogardził po tym jak przed wczoraj pół dnia kopiowałem dane na dysk zew za pomocą USB2.0.

  1. Chciałbym się po prostu przesiąść na platformę z DDR3 - teraz jeszcze mogę to zrobić, jakoś tam amortyzując sobie zakup sprzedażą obecnych podzespołów.

  2. Czy mógłbyś rozwinąć to, że HDD jest obecnie wąskim gardłem? Kupiłem ten dysk bodaj 2 mies. temu i ktoś musiałby mi wyjaśnić, dlaczego potrzebuję SSD lub hybrydowego :slight_smile:

  3. Mam na dysku zainstalowane XP Pro i 7 Ultimate. Korzystam z nich naprzemiennie.

Co różni te chipsety i sprawia, że płyty na P55 są o te parędziesiąt PLN droższe? Jakiś konkretny model na P55 polecasz?

(USB 3.0 jest mi zbędne - z dysków zewnętrznych nie korzystam i w najbliższej przyszłości nie zamierzam).

DLACZEGO TAKIE POSTY NIE SĄ USUWANE AUTOMATYCZNIE SKORO WIDAĆ ŻE GOŚĆ NIE MA POJĘCIA!

A ty nie krzycz na forum i radzę ci poprawić twoją wypowiedź bo będzie usunięta przez Moda.

To że H55 obsługuje zintegrowane grafikę w i3 i jest przeznaczony do najtańszych płyt, do tego ma słaby potencjał OC. P55 jest droższy i lepiej wykonany, zalecany jest do i3 bez obsługi integry oraz do i5.

Po OC i3 w większości zastosowań jest równy lub szybszy od Phenom-a II po OC.

np: i3 4400GHz vs. Phenom II X4 3,7GHz

I wypraszam sobie nie jestem fanboy-em bo miałem w swoich piecach AMD-eki np: AMD 486, K5 133MHz, Barton-a czy Venice ale na tą chwile Intel ma szybsze jednostki i tak jest od wprowadzenia C2D. Wielką pomyłką AMD był Phenom I, Phenom II jest dużo lepszy od jedynki ale nadal jest wolniejszy od Intela.

Po oc, ale oc nie będzie, z resztą tania płyta i 4,4GHz na 24/7 to nie jest dobry pomysł, w testach sobie mogą kręcić bo proc nie będzie latać tak przez kilka lat, pamięci pod oc też trzeba dobierać żeby wytrzymały. Phenoma Black Edit można podkręcać przez mnożnik co mniej obciąży płytę.

Compare Core i3 i3-530 2.93 GHz Processor - Dual-core, Phenom II X4 945 Quad Core Processor

AMD jest szybszy przy obróbce grafiki i grach (czas przerabiania), wolniejszy w testach syntetycznych i obróbce muzyki, tyle że 3dmarki itp nie są używane na co dzień.

Teraz to ty zalatujesz fanboy-em AMD. Co do OC to i3 530/540 bezproblemowo nawet na najtańszych płytach podkręca się do 4400MHz a to dzięki np: technologi wykonania 0,32nm ale nikogo nie zamierzam przekonywać.