Przejście z systemu na system - problem, czy nie?

Nie wiem, czy dobrze umieściłem ten temat?

Mamo ograniczone zasoby gotówkowe.

Ani ja , ani moje dzieci nie grają - raczej - w żadne zaawansowane gry 3D.

Jednak mam mały dylemat.

Posiadam obecnie Windowsa 98 SE, który mi bardzo dobrze służy, ale… .

Mając na względzie to, że moje dzieci niedługo wkroczą w dorosłe życie i pójdą szukać pracy, mogą mieć problemy z obsługą komputera.

Przymierzam sie do kupienia Windowsa XP (na dzień dzisiejszy OEM kosztuje coś koło 340 zł) ale wolałbym te pieniądze przeznaczyć na inne rzeczy niz nowy system, więc mam wątpliwości.

I tu dochodzimy do meritum sprawy.

Czy między 98 SE a XP są aż tak istone różnice w obsłudze, że moje dzieci, czy też ja szukając nowej pracy, możemy mieć problemy z obsługą XP skoro cały czas biegle poruszamy się tylko po Windowsie 98 SE?

Gdzie i jak sobie poćwiczyć obsługę XP mając w swoim komputerze 98 SE?

Czy rzeczywiście biegłą znajomość Windowsa XP można posiąść mając po prostu go w komputerze, czy wystarczy gdzieś przeczytać jakie są istotne różnice między tymi dwoma systemami i to wystarczy, by potem bez problemu poruszać się w tym środowisku w pracy.

PS

A jak jest ze sterownikami do urządzeń, które kupowałem kilka lat temu i dalej z nich korzystam?

Drukarka HP 845c, Soundblaster Live 4.1, skaner Mustek USB 1200…itd.

Czy bez problemu znajdę w necie sterowniki do tych starych urządzeń?

Jeżeli znasz windę 98 to i z XP powinnełeś poradzić sobie, jest łatwiejszy z instalacją, nie wymaga dyskietek startowych i jest bardziej funkcjonalny, ale myślę że poradzis sobie z XPkiem a ze sterownikami XP sam wykrywa USB, drukarkę i kartę muzyczną lepiej zainstaluj sam aaa i jeszcze jedno, jakiego masz kompa, bo żeby się XPek nie ciął, i jeszcze jedno dlaczego założyłeś aż 3 tematy ??

Ups, nic takiego nie robiłem. Widocznie skrypt php oraz blokowanie się ładowania strony było tego przyuczyną.

Wykasowałem sklonowany temat.

Ad rem

Mam Athlona 2500+, 512 MB Ramu, więc spokojnie.

Jednak nie problem w tym, czy sobie poradzę z montażem XP-ka, tylko czy jest sens wywalać 350 zł na system, który nota bene nie jest mi potrzebny do domu.

Chodzi tylko oto, czy moje dzieci lub ja będę miał problem z przestawieniem się natychmiastowym na obsługą innego (trochę) systemu.

Pracodawca może potraktowac to jako brak obeznania się w komputerze, a jestem raczej dosyć biegły (jak i dzieci) w w Windowsie, tyle tylko że 98 SE a nie XP.

Poszedłem onego czasu do szwagra (ma on XP-ka) i miałem problem ze znalezieniem ikonki Mój komputer na pulpicie i poczułem się jak lamer.

Czy pozostając przy starym systemie wystarczy poczytać sobie te i podobne strony w celu zaznajomienia sie teoretycznego w systemie?

www.centrumxp.pl/WindowsXP

Obsługa komputera [w pracy] to nie klikanie po stronach tylko obsługa programów biurowych dlatego dzieci lub Ty jak dajecie sobie radę z programami w 98 to i w xp dacie sobie radę.

Masz dobry komputer pod XP i powinieneś go mieć bo era “Dużych Fiatów” już mineła teraz wszyscy mają lepsze “wózki” i tak też jest w świecie komputerów.

Sterowniki napewno są już w XP’ku a jak nie to napewno na stronach producentów. Piszesz gdzie by tu poćwiczyć a przecież nie ma za bardzo różnicy w poruszaniu się po 98-XP.

Na 98% nie wrócisz już do Win98 :lol:

Jak jesteś u kogoś na kompie i ma namieszane lub nie wiesz jak trafić na “mój Komputer” to otwierasz obojętne jaki folder i strzałką do góry klikasz aż do celu :stuck_out_tongue:

Zgadzam się z tym.

Niechce tylko, żeby doszło do blamażu jak pracodawca każe mi dla próby sformatować dyskietkę (aby sprawdzić moją znajomość obsługi kompa) a ja nie będę wiedział jak się do napędu dostać, bo nie mogłem znaleść ikonki: “Mój komputer”

Rozmieszczenie katalogów jest “prawie” identyczne. U mnie przejście z 98 do XP trwało kilkanaście minut ( a nie jestem już :olaboga: małolatem ). Napewno pracodawca nie będzie chciał formatu dyskietki tylko obsługi czegoś bardziej skomplikowanego … pewno jakiś Word czy coś

z tej "Stajni :glupek2: ".

A tak w ogóle to dyskietka w 98 i XP jest w tym samym miejscu tylko, że można ją wyłączyć na pulpicie.

Witam w xp jest bardzo przyjazny samouczek poza tym to produkt microsoftu więc po za ładniejszą wizualizacją i paroma dodatkowymi funkcjami niczym się aż tak nieróżni :wink:

Ja po pierwszym zainstalowaniu wybrałem sobie klasyczny wygląd (a raczej rozmieszczenie ikon).

Możesz także wybrać wygląd 98

:arrow: http://img166.imageshack.us/img166/3710/wygladfc9.png

Specjalnie dla Ciebie ten screen :wink:

Zobacz też tutaj

:arrow: http://img175.imageshack.us/my.php?image=screeneo5.jpg

Dzięki za wyróżnienie. :wink:

Ale tak na serio.

Każdy z Was chce mnie zachęcić do kupienia XP-ka, a mnie generalnie nie oto chodzi.

Na razie wystarcza mi to co mam, czyli 98 SE., a jakoś żal mi pieniędzy na nowy system, bo nie mam na dzień dzisiejszy takiej potrzeby.

Denerwuje mnie czasem jak co poniektórzy kupują wypasiony sprzęt i szybki , niezawodny system po to tylko aby poszpanować.

W rzeczywistości używają komputera do pracy na Wordzie, pisanie e-maili i przeglądanie stron www a czasami w porywach zaszaleją w pasjansa lub kulki.

Ja nie gram w gry, które potrzebują akceleracjii i szybkiego procka.

Chciałem się tylko zabezpieczyć na przyszłość, żebym nie wyszedł (i moje dzieci też) na ciołka w danym zakładzie pracy.

Wiem, że to ramotka, ale chodzi całkiem żwawo, więc na nim poprzestanę.

Reasumując, jakie strony i lekturę polecacie na temat działania i obsługi XP-ka?

niech się nauczą obsługiwać jakąkolwiek prostą dystrybucję Linuksa (np. Ubuntu), a wtedy żaden Windows nie sprawi im kłopotów.

No fakt, Linux to wyższa szkoła jazdy. :slight_smile:

Może taka propozycja.

Mam oto taką sytuację.

Twardziel ma 40 GB.

20 GB to system (C: ) a druga partycja (D: ) to reszta.

Czy muszę wszystko wykasować i podzielić dysk na 3 partycje?

C: - windows.

D: - Linux.

E: - Cała reszta do windowsa.

Witam!

Z tym kasowaniem to nie do końca, ale ogólnie tak - trzeba stworzyć osobną partycje linuxowa ext2 lub ext3 i partycję na plik wymiany (ale nie koniecznie).

co do instalacji linuxa to masz piękną prezentacje na vortalu :mrgreen:

Faktycznie, jest na to osobny dział, więc brnięcie dalej w ten temat jest bezprzedmiotowe.

Dzieki wszystkim za dobre rady!