Przejście z Visty x86 na x64

(Members92) #1

Witam.

Zakupiłem laptopa Lenovo Y530 z vistą w wersji 32 bitowej.

I pytanie czy jest możliwość przejście z Visty 32 bitowej na 64 bez ponownego instalowania systemu ?

(Kamil321) #2

Nie. Musisz przeinstalować system z nośnika z Vistą 64...

(Marek) #3

Tak jak Kamil321. Konieczna jest ponowna instalacja i formatowanie.

Jednak nie polecam na razie na przechodzenie na wersję 64 bit. Miałem tą wersję zainstalowaną w firmie i często występują jakieś problemy

(Kamil321) #4

Ja z Visty 64 jestem bardzo zadowolony, ale jeśli ten laptop ma mniej niż 4GB ramu, to przesiadka się raczej nie opłaca, chyba że zależy ci na stabilności i będziesz używał programów x64.

@xxxxmarekxxxx

Jakie problemy? :x

(adam749) #5

W dodatku na x64 musisz ściągać wszystkie sterowniki, bo te z wer. x86 nie pasują. Mogą być na płytkach,ale nie koniecznie.

(CZiPEN) #6

Sam przeszedłem na Vistę 64 z wersji 32-bitowej. Oczywiście jak napisali już poprzednicy konieczna jest czysta instalacja. Osobiście nie mam problemów z 64-bitami, sterowniki do modemu miałem na płytce, a reszta dossała się z neta. Jeśli tylko ktoś ma procesor 64-bitowy to może śmiało instalować 64-bity, spadku wydajności nie będzie.

(Marek) #7

@kamil321

Jednym z pierwszych problemów jakie zauważyłem to problemy z połączeniem z drukarkami podłączonymi do innego komputera z Vista 32 bit. Nie wymienię teraz innych problemów ale wiem, że jakieś drobne czasami się zdarzały

(Bartes) #8

Osobiście polecałbym takie przejście jeśli tylko laptop posiada 4 GB pamięci ram. Jak dla mnie różnica jest nie porównywalna. System pracuje o wiele stabilniej od wersji 32 bitowej, zauważyłem również zwiększenie prędkości działania. :smiley:

(McDracullo) #9

A co z licencją? Należy posiadać nową Viste w wersji 64 bity, czy licencja jest tylko na 32 bity. Według mnie jesto to właśnie ta 2 opcja, więc ta przesiadka to dodatkowy wydatek...

(Bartes) #10

Licencja obejmuje obydwie wersje. Jedynym problemem jest nośnik 64 bitowy, który posiadają wyłącznie posiadacze wersji Ultimate. Microsoft pomyślał jednak o użytkownikach chcących przejść na wersję 64 bit i uruchomił specjalna usługę pozwalającą na zamównie nośnika 64 bitowego w dużo niżej cenie :smiley:

Windows Vista Alternate Media:

http://www.microsoft.com/windowsvista/1 ... fault.mspx

Edit:

Z powyżej usługi nie mogą korzystać wszyscy użytkownicy systemu Windows Vista. Wyłącznie Ci, którzy zakupili system osobno, także opcja z nośnikiem w ramach Windows Vista Alternate Media odpada.

(McDracullo) #11

A ściągnięcie nośnika z internetu (MSDN) i instalowanie z niego z własnym kodem (z lapka) jest legalne? Czy musze użyć kodu z MSDN??

(Bartes) #12

Z tego co można wyczytałem na MS, płyta czy też obraz płyty nie jest wyznacznikiem legalności systemu. Posiadając system OEM tym wyznacznikiem jest naklejka z kluczem, także nie ważne czy instalujemy z obrazu, płyty pirackiej czy też oryginalnego nośnika- wystarczy naklejka z kodem i system jest legalny :D. Niestety to jest tylko moja opinia. Każdy użytkownik systemów MS ma swoje zdanie na ten temat :smiley:

(adam749) #13

I wpisanie go podczas instalacji :slight_smile: