Przejście z XP na 7

Otóż mam 2 partycje, systemową i zwykłą (z grami, programami itp.), postanowiłem przesiąść się z XP na 7 i tutaj pojawia się pytanie, czy jeżeli wydzielę nową partycje z tej zwykłej, na tej nowej zainstaluje 7, a następnie usunę starą systemową to czy wszystkie programy na tej zmniejszonej normalnej partycji będą działać? Jeżeli nie to czy istnieje jakiś sposób aby zaradzić utracie danych i funkcjonalności programów?

I pytanie numer dwa, czy aby zainstalować win 7 na nowej partycji posiadając XP muszę robić to z płyty/pendrive podczas rozruchu, czy mogę jakoś zainstalować win 7 na nowej partycji przez XP?

Ad1. Nie będą działać, trzeba je zainstalować od nowa.

Ad2.Nie można, trzeba mieć pena/płytę z Windowsem i z niego zainstalować.

A pliki z obrazami płyt itp. znajdujące się na partycji z danymi zostaną nienaruszone?

Tak - nienaruszone.

Szlag je trafi jeżeli sformatujesz tą partycję. Jak nie wskażesz instalatorowi, że ma sformatować partycję z tymi danymi, to jej jak i pozostałych nie tknie.

W tym przypadku najbezpieczniej będzie sformatować partycję z xp spod instalatora W7, a potem od początku wgrywać programy jak po standardowej instalacji windows. Dodatkowo proponuję stworzyć jeszcze jedną partycję (dla porządku z danymi) - którą też można utworzyć z poziomu instalatora, bądź zewnętrznym programem już po wgraniu systemu.