Przejście z xp na Win 7 a sterowniki

Witam,

posiadam oryginalnego Windowsa 7 z MSDN AA chciałbym go sobie zainstalować (aktualnie posiadam XP). W związku z tym mam pytanie, czy po zainstalowaniu WIN 7 po uprzednim formacie partycji C:, potrzebne będzie zainstalowanie wszystkich sterownikow (monitor, karta graficzna, płyta główna, sterwoniki chipsetu) jakie dostałem na płytkach podczas zakupu nowego komputera? Dodatkowo chciałbym się dowiedzieć czy konieczne będzie instalonie DirectaX9, NET Framework’a, C++ itp. programow.

Tak. Wszystko trzeba zainstalować ponownie, ponieważ formatujesz partycję systemową. Na płytkach prawdopodobnie nie znajdziesz sterowników dla Windows 7, dlatego zalecam Ci poszukać na stronie producenta pł. głównej (sterowniki od Visty są kompatybilne). Ale większość W7 zainstaluje sam, albo znajdziesz na Windows Update.

tzn. że Windows 7 sam zainstaluje wszystkie potrzebne mu sterowniki? Czy istnieje jakiegoś rodzaju baza sterownikow po instalacji, ktorej Win 7 użyje automatycznie w celu zainstalowania sterownikow wszystkich które będą mu potrzebne?

Prawdopodobnie tak. Przynajmniej do większości urządzeń. Tak, Windows 7 ma dość obszerną bazę sterowników.

jeśli chodzi o mnie,bo 4 dni temu instalowałem windows 7,to W7 sterowniki do karty graficznej zainstalował sam,do monitora Ci nie będzie potrzeba,do karty dźwiękowej też Ci sam znajdzie sterowniki jak podłączysz się do neta i je ściągnie przez windows uptade,directX9 nie musisz bo instaluje directX11,oczywiście jeśli Twoja karta graficzna directX11 nie obsługuje to będzie korzystała z directX9,C++ też mi się samo zainstalowało :smiley: System dla leniwych można powiedzieć i dla których którzy się za bardzo nie znają lub też sterowników szukać im się nie chce :slight_smile:

Potwierdzam, mi też wszystko sam zainstalował. Jedynie peryferia komputerowe potrzebują sterowników.

dziękuje za odpowiedzi. jeszcze jedno pytanie:

w celu zainstalowania win 7 wystarczy włożyć płytkę do napędu i postępować zgodnie z wyświetlanymi wskazówkami? (chodzi mi tu głównie o format poprzedniego systemu).

Z poziomu XP się nie da. Upgrade jest ndst. Ustaw w Biosie w Advanced Bios Features pole First Boot Device na CD-ROM. Włoż nośnik z W7 i zapisz zmiany. Podczas wł. komputera na dole pojawi się napis “Naciśnij dowolny klawisz, aby…” - robisz to, o co Cię prosi. I dalej postępujesz zgodnie ze wskazówkami kreatora - formatujesz, instalujesz, konfigurujesz itd.

Ekshibicjencja -> mam dwie partycje C: i D:; C jest systemowa, D to gry itp. Czy przy instalacji jest możliwość sformatowania tylko C: tak aby mieć Win 7, bez straty tego co mam na dysku D (oczywiście wiem, że gry itp. będe musiał przeinstalować po zainstalowaniu WIN7).

Tak. Zaznaczasz tylko C - formatujesz. To co na D zostanie (ale jak zauważyłeś, gierki czeka reinstalka).

dziękuje za odpowiedzi.

znalazłem jeszcze płytkę od Gigabyte’a którą dostałem podczas zakupu nowego kompa. Są tam jakieś dzinwe sterowniki chipsetów, serial-ATA, RAID Network, sterowniki do karty dźwiękowej. Nie wiem do czego są to sterowniki. Kompa stawiał mi kuzyn, więc nie wiem czy instalował coś z tej płytki. Jest szansa, że instalator WIN7 nie pominie (jeśli są mu potrzebne) także takiego rodzaju sterowników.Chciałbym, żeby komp po całej operacji migracji do 7 działał sprawnie.

Raczej system wszystko sam zainstaluje.

A formatowanie obczaj na screenie: http://images.appleinsider.com/win7install-090205-7.png - tam początkowo nie masz wszystkich opcji, ale masz guzik “Więcej opcji” czy coś takiego. Klikasz go, i pojawi Ci się więcej opcji, np. to formatowanie z różową gumką. Zaznaczasz partycję C (czyli Partition 1), no i klikasz Formatuj. Z D (2) nic nie robisz. No i wybierasz po formacie C do instalacji systemu. U Ciebie to będzie w PL jak masz polską kopię z MSDN AA.

dzięki za odpowiedzi Ekshi~.