Przejściówka z RJ11 na RJ45 - obsługa z karty sieciowej

Cześć, zastanawiam się czy jest możliwe stworzenie sobie przejściówki z RJ45 (siec lan) na RJ11 (telefon), potrzebne jest mi to gdyż wraz z rozbudową sieci domowej przyszła pora na NAS, składam do tego tani “komputerek” który będzie działał pod oprogramowaniem FreeNAS i chciałbym by to właśnie ten komputerek przejął rolę udostępniania internetu z Netii do sieci lokalnej, niestety nie mogę znaleźć “karty sieciowej” z takim złączem itd.

Czyli sprawa wygląda tak :

image_id: 5333

Jak zrobić to połączenie między NAS a Netią bez użycia modemu ADSL, jest to możliwe/łatwe do wykonania?

Jak składasz komputer kup modem pod pci czy cosik.

Bez modemu ADSL nie uzyskasz dostępu do internetu, no bo niby jak?

nie wiem co autor tematu kombinuje;] ale modem i router i po problemie;]

Z Netii (a także d. TP SA, teraz Orange) internet dociera kablem telefonicznym (RJ11), a ponieważ jest zakodowany, to potrzebny jest do tego modem ADSL. Tu żadna przejściówka nic nie da! Ale żeby więcej niż 1 komputer miał dostęp do internetu, potrzebny jest router. Często łączy się obie funkcje w jednym urządzeniu (router ADSL), który ma gniazdko internetu RJ11 (telefoniczne) i wyjście/wyjścia RJ45 (sieciowe) LAN.

Nie widzę sensu by komputer robił za router - musiałby być cały czas włączony a to pobiera energię. Poza tym routery są bardzo tanie - poniżej 100 zł (np. ten router http://www.ceneo.pl/1811395 kosztuje ok. 60 zł), dodatkowo router może mieć WiFi (router bezprzewodowy) - ciut droższe modele.

Dysk NAS podłącz w sieci lokalnej tam gdzie i inne komputery, a jeśli już koniecznie chcesz, by to komputer robił za NAS, to zrób analogicznie (po stronie LAN).

Aktualnie mam to właśnie tak zrobione

[modemADSL (bridge)] -> [ruter dd-wrt - rozdziela neta i pasmo po iptables] ->> komputery

Chciałem zastąpić tą konfiguracje z własnego majsterkowania…

Skoro komputer nie może robić za modem ADSL, szkoda :wink:

Problemu nie ma bo można kupić modem wewnętrzny na PCI i włożyć go do komputera. Tylko że taki modem ADSL 2+ to kosztuje około 1500 zł bo to jest do zastosowań profesjonalnych. Wtedy możesz sobie zrobić ze swojego komputera serwer sieciowy i możesz mieć udostępnienie internetu sieci i np. serwer FTP. Ale nie wiem czy to ma sens ? A no i są też są tańsze wewnętrzne ale tylko do 8 mbit/s.

Jak byś się uparł to i modem do budy włożysz i zasilisz z zasilacza pc.

Tak czy siak rozwiązanie jest drogie w utrzymaniu w stosunku do twojego obecnego. Jak chciał miał proxy / firewalla to można się w to bawić, ale tak nie ma sensu.

Ale przecież można router ADSL przełączyć w tryb bridge i już dalej zrobić routowanie na komputerze. Pamiętam, jak z 9-10 lat temu stawiałem serwer z Linuksem, który m.in. routował w pewnej firmie Neostradę z modemem ADSL (nie routerem).