Przekierowanie na inny serwer

Witam,

posiadam u siebie dwa serwery za NATem (jedno IP).

Chciałbym przekierować połączenia z subdomeny x.xxx.pl na serwer2 zostawiając przy tym możliwość łączenia się z serwer1 z domeny y.xxx.pl (teraz x.xxx.pl i y.xxx.pl kierują na ten sam serwer(1)). Jak to zrobić?

//Mam nadzieje że ktoś zrozumie o co mi chodzi.

Witam

Najpierw odpowiem, że to w warunkach domowych jest niemożliwe.

Teraz wyjaśnienie:

Czym się różni pakiet kierowany za NAT do serwera HTTP obsługującego domenę A od pakietu dla serwera domeny b ?

wpisem w nagłówku HTTP.

Zwykłe routery niczego takiego nie obsługują - tzn. nie grzebią w tak wysoko (chyba, że w ramach filtrowania np L7-filter)

Są switche przełączające w zależności od domeny (L7), ale to raczej wyszukany sprzęt.

Jeżeli to jakaś prywatna domena (czyt. nie dla ogółu) to możesz jeden z serwerów puścić na innym porcie np 8080 i odwoływać się domena.pl:8080, a do drugiego domena.pl - co daje efekt wywołania domena.pl:80 i wtedy elegancko forwarding na portach i już…

powodzenia

Jeżeli mowa tylko serwerze HTTP, to można wykorzystać mod_proxy w Apache (lub inne rozwiązanie tego typu). Miałem przez pewien czas zestawione w ten sposób, nawet działało.

Serwer 1: 192.168.0.10, przekierowany do niego port 80, Apache 2 z mod_rewrite i mod_proxy. Domena: domena1.com

Serwer 2: 192.168.0.11, niewidoczny na zewnątrz, bo jeden adres IP zewnętrzny. Domena: domena2.com

Ale na serwerze 1 w konfiguracji Apache dla virtualhostu domena2.com było zrobione coś takiego:

RewriteRule (.*) http://192.168.0.11 [P]

Co powodowało, że serwer 1 w tle się łączył do serwera 2 i wysyłał klientowi odpowiedź już tego drugiego. Rozwiązanie brzydkie i prowizoryczne, trzeba popatrzeć w Sieci jak to się da ładniej zrobić, bez rewrite na przykład.

Jeżeli trzeba więcej coś niż HTTP, to - jeżeli nie jest to rozwiązanie publiczne - można pokusić się o na przykład VPN. Albo - do czego gorąco zachęcam - spróbować pobawić się IPv6, gdzie uzyskanie 2^64 zewnętrznych publicznych adresów nie jest problemem :slight_smile:

Racja, o tym zapomniałem a kiedyś kiedyś sam stosowałem …co prawda z innego powodu ale jednak :wink:

Jeszcze ewentualnie pytanie czy to muszą być dwie fizyczne maszyny ? nie możesz tego na vhostach zrobić ?

pzdr

Muszą :). Gdyby mogła być jedna to nie byłoby problemu.

Pobawię się z mod_proxy.

//To działa :slight_smile: