Przekierowywanie portów w serwerownii


#1

Witam. Znalazłem mały serwer i w kilka osób postanowiliśmy postawić go wykorzystać stawiając na nim serwer minecrafta w szkolnej pracowni. Wybór padł na Minta 12. Wszystko działa jednak do serwera nie ma dostępu z Internetu. Powstało kilka problemów. Pierwszym z nich jest przekierowanie portu, dostawcą Internetu jest Netia, nauczyciel mówi że konieczne jest dzwonienie do firmy aby tam wykonali przekierowania. Pytanie: jakich danych bym potrzebował do wykonania przekierowania i na czym dokładnie takie przekierowanie polega? Pytanie nr 2: czy wtedy serwer byłby dostępny z ogólnej sieci światowej? Ogólnie nie znam się na sieciach, dlatego proszę o tak drobnostkowe porady, jeśli potrzeba jakiś danych proszę pisać. Ew. jeśli zna ktoś jakiś dobry poradnik/kurs o sieciach też byłbym wdzięczny.


(roobal) #2

Nie wiem na jakiej zasadzie szkoła korzysta z usług dostawcy łącza, ale Netia przydziela publiczne IP, które niestety jest zmienne, może o to chodziło nauczycielowi. Z racji tego, że IP jest zmienne, powstaje takie problem, że serwer co jakiś czas miałby inne IP. Samo przekierowanie trzeba by było wykonać na routerze. Jaki macie router w serwerowni/pracowni? Jest to dedykowany sprzęt, czy jakiś PC?

Pozdrawiam!


#3

Belfer mówił że właśnie nie mamy routera, nie wiem dokładnie na jakiej zasadzie to działa. Serwer dedykowany, ale juz ma swoje lata, Intel Core 2 Duo i 1 Gb ramu.


(roobal) #4

Może nie macie routera sprzętowego, tj. dedykowanego sprzętu tylko może jakiś PC/serwer robi za router, musiałbyś się dowiedzieć jak dokładnie doprowadzone jest łącze od Netii, czy jest jakiś modem i do czego jest podłączony.

Pozdrawiam!


#5

Ogólnie są postawione dwie szafy w serwerowni które rozdzielają sieć na całą szkołę. Mógłbym porobić zdjęcia itp. może to by wystarczyło


(jimasek) #6

Jaki router od Neti i tak musi być, przecież to łącze ADSL-owe (linia telefoniczna), co do konfiguracji samej sieci i adresacji to pewnie jakiś komputer "robi" za router programowy. Poszukaj w szafach jakiegoś Asmax-a bo te urządzenia Netia najczęściej rozdawała. Prawdopodobnie będzie skonfigurowany w Bridge-u.


(Drobok) #7

Szafy nic nie mówią, otwórz zrób zdjęcia. Fajnie by było gdybyś wziął i spisał modele tego sprzętu :slight_smile:

Jest mało prawdopodobne, że żadnego serwera / routera nie masz :slight_smile:


(roobal) #8

Podejrzewam, że Netia może udostępniać modem, a za router może robić jakiś PC. Ogólnie pojęcie router sprzętowy czy programowy, to pojęcie raczej potoczne, w routerze, tzw. sprzętowym, np. Cisco też działa system operacyjny (Cisco IOS), to też jest komputer, jedynie jest to sprzęt dedykowany do pełnienia wyłącznie roli routera, natomiast PC jest komputerem wielozadaniowym :wink:

Pozdrawiam!


#9

Znalazłem 2 modemy Netii podłączone pod urządzenia "Cisco", nie jestem do końca pewien co to jest, model 800, na 2 szafie stoją niepodłączone Cisco 2500 i 2600. Czy mogę odłączyć te routery? jak przekierowac na nich porty? Czy muszę to robić na 2 urządzeniach?


(roobal) #10

Masz możliwość podłączenia się do konsoli tego routera lub przez telnet? Skoro tamte routery są odłączone, to może służą do nauki w pracowni komputerowej.

Pozdrawiam!


#11

Tak routery są podłączone i mam do nich dostęp obecnie. Routery sa wykorzystywane przez sieć, tylko nie wiem jak przekierować teraz porty...


(system) #12

Cześć,

Mam nadzieje ze masz pojecie co chcesz zrobić. Jak będziesz próbował coś grzebać przy nich to w najlepszym razie skończy się tym ze odetniesz szkołę od internetu a w najgorszym ze odwiedzi Cie policja. Takie sprawy rozpatrywane są jako włamania, a ze szkoła to instytucja państwowa nikt nie będzie się patyczkował.

A dlaczego nie skontaktujesz się z administratorem sieci w szkole? Zdobądź numer administratora czy firmy która się zajmuje administracja szkolnego internetu, wyjaśnij co chcesz zrobić na pewno będą w stanie Ci pomóc. Mogę się założyć ze ten router jest administrowany przez internet korzystając z SSH, wiec wystarczy im chwila i sprawę będziesz miał załatwioną.

Co masz na myśli? Dostęp fizyczny? Połączyłeś się z routerem przez con port, LAN, internet? Posiadasz hasło dostępu do tego routera i inne potrzebne do konfiguracji?

Pozdrawiam,

Tryfan


#13

Administrator sieci wie o tym i patrzy na to co robimy, bardziej traktuje to jako praca samodzielna, woli pomagać uczniom niż dawać gotowe rozwiązania. Do routerów mam dostęp, posiadam hasło dostępu, tylko nie wiem z jakiego ip przekierować porty aby serwer był widoczny w sieci.


(roobal) #14

Jak będziesz miał dostęp do routera, skopiuje i pokaż konfigurację routera.

show running-config

show startup-config

Pozdrawiam!


#15

Okazuje się że tak naprawdę za routery robią urządzenia Cisco 800 Series, a nie netiaspot

Wiecie może jak dostać się do konfiguracji ich firewalla? Próbowałem jakoś połączyć się przez HyperTerminal ale nie mam zielonego pojęcia jak obsługiwać ten program


(roobal) #16

Podpinasz kabel konsolowy (roll-over) do portu konsoli, uruchamiasz HyperTerminal z ustawieniami

wcisasz enter i powinieneś mieć możliwość zalogowania się, powinno wyskoczyć pytanie o hasło dostępu do konsoli, jeśli zostało ustawione. Konfigurację sprawdzisz powyższymi poleceniami (wcześniejszy post).

Pozdrawiam!