Przeklamane kolory w tif i jpg

witam,

mam problem przy zapisie plikow na jpg badz tif, (niezaleznie czy to w corelu czy adobe)

pliki maja bardzo przeklamane - przejaskrawione kolory, niezaleznie czy to cmyk czy rgb

wczesniej nie mialam z tym problemow, przy eksporcie do pdf, nie ma tego efektu

w pliku źródłowym danego programu również nie przekłamuje,

proszę o podpowiedz co mogę z tym zrobic

np.:

http://picasaweb.google.com/lh/photo/ED … directlink

pozdrawiam

Sprawdź profile kolorów.

wszystkie ustawienia mam jako domyślne systemu,nic w nich nie zmieniałam,

ale nie mam większego pojęcia na ten temat

dlatego prosze o pomoc

problem dotyczy tylko ww formatów plików, nie wyświetlania monitora w ogóle.

Wyglądają jakby były nadal w CMYKu. Najprawdopodobniej masz coś namieszane w ustawieniach kolorów.

Po pierwsze: sprawdź czy masz wybrany profil monitora (sterowniki!) i profil kolorów w samym systemie.

Po drugie: W Photoshopie Edit/Color settings. Tu ustawia się zachowanie programu przy otwieraniu i zapisie plików. Jeśli możesz zrób zrzut tego okienka, zobaczymy, co tu jest ustawione.

W trakcie pracy warto też włączyć opcję Proof colors (View/Proof colors albo Ctrl+Y)

W Corelu nie pamiętam jak było, musiałbym poszukać. Wrzuć najpierw ten zrzut okienka w Photoshopie.

http://picasaweb.google.com/lh/photo/LQ … directlink

w systemie wyglada na to ze nie ma problemow ze strownikami, poza tym gdyby byly chyba wyswietlaloby niepoprawnie wszystkie formaty?

Dodane 02.01.2011 (N) 19:50

jestem amatorką w temacie i juz sama nie wiem, czy wszystkie pliki w cmyku sa tak wyswietlane przez monitor? i co w takim razie wyjdzie w druku?

gdy robie projekt do druku, okreslam przestrzen robocza w cmyku, gdy pracuje, wszystko wyglada ok, w pliku zrodlowym rowniez, natomiast gdy zapisuja juz jako tif badz jpg, pojawia sie wspomniany problem,

byc moze to zaden blad, tylko ja nie zdaje sobie z czegos sprawy ? niestety… :confused:

ponoc nie ma glupich pytan :slight_smile:

W ustawieniach systemowych, w zakładce “Monitor” musi się pokazywać nazwa twojego monitora. Co masz w zakładce “Zarządzanie kolorami”? Jeśli sRGB a pracujesz w CMYK to trzeba w Photoshopie odpowiednio ustawić przy otwieraniu pliku bo może ci przekłamywać (dlatego pisałem o Crl+Y bo to pokazuje ewentualne różnice jakie moga wyjść w druku).

Dlaczego masz ustawione kolory dla Ameryki Północnej? Wybierz choćby kolory monitora (Monitor color). W Zasadach zarządzania kolorami zaznacz chociaż te opcje z “Pytaj”, będziesz wiedziała, jakie profile mają wczytywane pliki i z jakimi profilami je chcesz zapisać.

Kliknij obok w “Więcej opcji” i w tym, co sie pokaże, w Opcjach konwersji, w drugim okienku wyboru, wybierz Perceptual (chyba Percepcyjny - nie korzystam z polskiej wersji więc nie wiem czy dokładnie tak)

Do tego wszystkiego dochodzą jeszcze ewentualne ustawienia w opcjach samego monitora i profil drukarki.

Chodzi o to, że trzeba zgrać kolory we wszyskim: systemie, programie graficznym, monitorze, i ew. drukarce. Spróbuj ustawić tak jak napisałem i trochę poeksperymentuj z ustawieniami Photoshopa bo tu jest najważniejsze.

Większość ludzi nie widzi w tym w ogóle problemu bo nie drukuje w drukarni. A najpewniejszym sposobem by dowiedzieć się jak wyjdzie w druku to niestety wydrukować…