Przekopiowanie danych z jednego dysku na drugi pod Linuksem

Mam taki problem że od paru dni przy włączaniu systemu pojawia się komunikat że trzeba sprawdzić spójność danych na drugim dysku. Nie pomijam tego… a przy następnych uruchomieniach dalej się to pojawia… czasami pliki na nim znikają… ten dysk hdd jest nowszy niż tamten stary hdd z systemem windows, nie powinien działać wadliwie. Został mi 1 dysk SSD – on jest pusty. chciałbym przekopiować dane z dysku HDD na SSD ale problem polega na tym że mam tylko 2 wolne wtyczki z zasilaniem do dysków … bo ta trzecia mi się kiedyś spaliła i nie mogę tam podpiąć dysku. Mogę mieć podpięte tylko 2 dyski jednocześnie.

Żeby podpiąć dysk HDD z danymi i ten pusty ssd muszę odczepić dysk z windowsem ale wtedy nie przekopiuję plików … jest taka możliwość żeby wypalić na CD Linuxa i uruchomić go z płyty i na nim przekopiować dane z jednego dysku na drugi.?

Tak. Wygodniej zrobić pendrive.

mogę wypalić na CD, to nie problem
tylko jaką wersję linuxa możesz polecić? żeby można go było uruchomić z płyty
bo na linuxach się kompletnie nie znam

Możesz Sciągnąć sobie AOMEI Partition Assistant 10.1.0 i robisz w nim dysk startowy z niego startujesz i kopiujesz dyski.

Podsumowanie

[[Ten tekst zostanie ukrytyhttps://winclub.pl/topic/18942-aomei-partition-assistant/]

Xubuntu LTS i zrób sobie bootowalnego pendrive za pomocą rufusa lub ventoya.

Przeniosłem dane z dysku HDD na SDD i dopóki używałem jednocześnie dysku SDD z windowsem 10 było ok. a jak podpiąłem dysk z Windowsem 7, to znowu przy uruchamianiu pojawiło się sprawdzanie dysku. (tego nowego bezbłędnego) … zrobiłem 2 czy 3 restarty bez zmiany dysku z windowsem (czyli z podpiętym windows 7)… i nie było sprawdza dysku. Dopiero po zmianie dysku z systemem pojawia się to sprawdzanie dysku z zdanymi, nie wiem dlaczego. Przecież oba systemy obsługują NTFS i nie powinno być z tym problemu.

Może pomoże https://www.download.net.pl/jak-wylaczyc-sprawdzanie-dysku-przy-starcie-systemu-windows/n/8713/

Uruchamianie Windows 7 i zapisywanie na dysku z systemem 10, może doprowadzić do problemów z odczytem plików na 10.

nigdy nie podpinam obu dysków z systemami jednocześnie
mam dysk z windows 7, dysk z windows 10 i dysk z danymi

zauważyłem że jest taka zależność że jak podepnę np dysk win 7 i ten zdanymi to jest ok
jak zrobię np 100 restartów to też jest ok
ale jak odpenę dysk z win7 i podepnę z win 10 to włącza się sprawdza spójności na dysku z danymi
i jak zostawię ten dysk z win10 i danymi … to też przy uruchamianiu nie ma sprawdzania
dopiero po zmianie dysku z windows 7 na dysk z windows 10… lub na odwrót pojawia się to sprawdzanie dysku z danymi
chwilowo rozwiązałem to tak, że dysk z danymi podpinam tylko jak mam podpięty dysk z windows 7
a do dysku z windows 10 odpinam dysk za danymi i jest ok. wtedy nie pojawia się sprawdzanie dysku z danymi.
nie wiem dlaczego ale dysk z danymi nie lubi pomiany z win7 na win10 i odwrotnie.