Przekroczenie limitu temperatury GTX 970

(mateuszplenik) #1

Witam pytam z ciekawości co może sie stać jeśli karta gtx 970 ma max temp. 91 C u w MSI Afterburner ustawimy 91c czy ona będzie miała np. obniżone taktowania czy może sie uszkodzić ? I jaka musiała by być temp. aby karta mogła sie spalić mam obecnie w MSI Afterburner  ustawiony 81c wiec to nie jest chyba dużo.

(Odyniec_Stary) #2

Po przekroczeniu maksymalnej dozwolonej temperatury zadziała zabezpieczenie termiczne i zrestartuje komputer.

Z reguły rzadko się to zdarza, chyba że układ chłodzenia nie działa prawidłowo i ustawione jest zbyt wysokie napięcie przy przy OC.

(Kisielek) #3

Zabezpieczenie termiczne zadziała raczej przy CPU a nie GPU. Sądzę, że nastąpi tzw. throttling czyli obniżenie taktowania by zmniejszyć temperaturę GPU.

(Odyniec_Stary) #4

GPU też to mają, ustawione na konkretną temperaturę.

Najpierw zbijają zegary i napięcie, a potem w razie konieczności wyłączają/restartują PC.

(mateuszplenik) #5

Producent podaje max 91C w MSI Afterburner jest to max temp. I jeśli ustawie w MSI Afterburner 91C to moge mieć throttling czy reset komputera  ?

(Odyniec_Stary) #6

Po co w ogóle chcesz to ustawiać? Zamierzasz mocno podkręcać?

To jest tylko maksymalny limit temperatury, pomocny przy podkręcaniu. Nie oznacza wcale, że GPU taką temperaturę osiągnie. 

(mateuszplenik) #7

Jak miałem ustawione na 79C to czasami wywalało błąd w grach a kiedy ustawiłem na 81C to nie wywala myślałem ze można by troszke podnieść ale sądzisz ze to nie potrzebne ?

(Odyniec_Stary) #8

W ciąż nie napisałeś nic o celu…

Nie podkręcasz, nie podnoś.

(mateuszplenik) #9

Myślałem o podniesieniu dla bardziej wymagających gier jak już pisałem przy 79C wywalało sterownik w Call Of Duty AW po ustawieniu temp. 81 nie wywala a ze czekam na nowsze gry myślałem ze można by podnieść bo są bardziej wymagające i wgl ale skoro uważasz ze nie trzeba to okej a powiedz mi jeszcze jedną rzecz jak wyglądają takie zabezpieczenie dla gpu przy 91c następuje throttling a potem jak to wygląda ?

(Odyniec_Stary) #10

Nie wiem jak to wygląda. To jest kwestia ustawienia biosu w konkretnym modelu karty. 

Na mojej 970 Asus Strix max temperatura po dość dużym OC to było 86 stopni i żadnego spowolnienia zegarów nie było.

Dla GTX 970 maksymalna bezpieczna temperatura pracy to 98 stopni.

(mateuszplenik) #11

Ok, dzięki :wink: Od Asusa to masz z backplatem ?

(Odyniec_Stary) #12

Tak, dokładnie ten model: https://www.asus.com/Graphics-Cards/STRIXGTX970DC24GD5/overview/

(mateuszplenik) #13

Skoro bezpieczna temperatura to 98C a w MSI Afterburner można ustawić 91C max to nawet przy 91c nic sie nie stanie mam racje ? tak tylko teoretycznie na przyszłość pytam :wink:

(Odyniec_Stary) #14

Ustaw nawet te 91 stopni, jeśli bardzo chcesz. 

(mateuszplenik) #15

mam 81c i jest gitara :wink:

(CrisPL) #16

Moim zdaniem 80 stopni to max dla “zdrowej” eksploatacji grafiki bez nadmiernego zużycia karty.

Więc twoja temperatura jest OK.

A mówią, że to Radeony się grzeją jak diabli.