Przełączanie radeona r4 na radeona r5 - problem?

Witam ! :slight_smile:
Wczoraj nabyłem komputer Lenovo Ideacentre 510-23. Posiada on 2 karty graficzne (radeon r4 i radeon r5).
Problem polega na przełączeniu się kart, np kiedy chcę w coś pograć. Komputer widzi obie karty zarówno w menedżerze urządzeń jak i w sterowniku. Ma ktoś pomysł jak je przełączyć, albo zostawić cały czas włączoną r5? Myślałem, że to się dzieje automatycznie, ale kiedy włączyłem ustawienia Gothic 2 czar prysł i działały tylko r4. Przeorałem wczoraj całe google i całe yt na ten temat i nie znalazłem nic sensownego. Dla każdej aplikacji, dla której chciałem aby działała na r5 włączyłem tryb wysokiej wydajności - i nic. Przypuszczam, że to wina sterownika, ale czy na pewno? Niestety nie znam się na tyle na windowsie, ponieważ od dobrych 10 lat używałem innych systemów. Stąd też ten temat :wink:
Tak wiem, że to słabe karty… wyluzujcie - nie potrzebuje nic mocniejszego :slight_smile:

Z góry bardzo dziękuję za pomoc :slight_smile:

update: w biosie nie mam żadnych opcji dot. kart graficznych.

Wszystko dzieje się automatycznie. Możesz sobie w sterownikach sprawdzić z jakiej karty korzysta dany proces. A tym co programy identyfikują się nie sugeruj. Do tego jest użyta technologia której one nie wykrywają

Dzięki za odpowiedź :slight_smile:
To nie powinno wyglądać tak, że przy automatycznej zmianie kart ekran choćby na chwile migał / zgasł? Nic takiego sie nie dzieje właśnie…

Nie. Wszystko dzieje się automatycznie i Ty tego nawet nie zauważysz.

1 polubienie

Ok wielkie dzięki, rzeczywiście jest jak mówisz :slightly_smiling_face:
Ale pojawił się drugi problem - przy podłączeniu drugiego monitora nie mogę zeskalować obrazu - zawsze po bokach pozostaje ramka szerokości ok 1 cm… jakieś pomysły?
Pozdrawiam :slight_smile:

Rozumiem że wyświetlacze są z różną rozdzielczością? Prawdopodobnie trzeba “oddzielić” tryby wyświetlania i ustalić rozdzielczość dla każdego ekranu z osobna. U mnie jest to klawisz funkcyjny (fn + f4) lub w sterownikach skalowanie. Nawet jeśli używasz sterowników Crimson od amd to wiele opcji nadal jest w ustawieniach i tak “dodatkowe ustawienia”. Wtedy otworzy się stare CCC z opcjami które nie zostały przeniesione.

Na każdym komuterze z Windows działa po prostu Win+P. Nie trzeba nic kombinować z jakimiś narzędziami firm 3cich. Musisz rozszerzyć ekran, a nie duplikować.

1 polubienie

~MacG - tak są z różna rozdzielczością - Lenovo ma 1920x1080 a Samsung 1650x1050 (ale wymusiłem na nim taką samą rozdzielke jak na lenówce - z tym, że dalej nie działa tak jak powinno). Wygląda to tak jak na zdjęciu (po obu stronach jest niezagospodarowana część ekranu). Regulacja monitora za pomocą menu OSD więcej już nie pomoże - wszystko jest na max.
~kowgli - tak własnie robiłem i nie działa…

A sprawdzałeś sterowniki? Osobiście nie korzystałem z wielu monitorów na amd ale wiem że są tam opcje odpowiedzialne za skalowanie.

Zgadza się, są takie opcje, ale to skalowanie nie rozwiązuje problemu bo uciekają wtedy górna i dolna krawędź ekranu. W pierwszej kolejności się tym bawiłem. Coś mi się wydaje, że jedynym wyjściem byłoby zainwestować w inny monitor, bo opcje rozwiązania problemu się powoli kończą.

Update: Problem rozwiązany - wystarczyło w catalystach ustawić “zachowaj czynnik proporcji”, ja dawałem za to pełny ekran i dlatego się pierniczyło.
Dzięki za pomoc :slight_smile:

1 polubienie