Przeliczanie jednostki bitów/bajtów


(WooQash) #1

Witam. Dzisiaj dowiedziałem się bardzo fajnej rzeczy, że 1000 KB to 1 MB. Chodzi o to, że zamiana jest zgodna z układem SI. Może się ktoś do tego odnieść? Pytam się wyłącznie dla tego, że mówił to mój nauczyciel od Technologii Informacyjnej, a póki co wszędzie mnie uczono czy w internecie lub 2 tygodnie temu na lekcji Systemów Operacyjnych, że 1024 KB to dopiero 1MB. Jak mówił nauczyciel, naukowcy czy jakoś tak, dążą bądź już to uczynili, że zamiana jednostek jest zgodna z SI.


(Cedar) #2

Poczytaj na Wiki, nie ma sensu przepisywać:


(Kpc21) #3

Tak naprawdę usystematyzowane to nie jest. Przyjął się przelicznik 1024 (jest to potęga liczby 2, tak więc w systemie dwójkowym, w którym liczy komputer ma postać 10000...), jednak producenci dysków zaczęli oznaczać pojemność zgodnie z układem SI (10 GB zgodne z SI = nieco mniej niż 10 GB w systemie informatycznym, tak więc na tym zarabiają). Kiedy pojawił się Internet, przepustowość łączy zaczęto z kolei oznaczać w kilobitach (a nie kilobajtach) na sekundę - znów chodzi o to, żeby były większe liczby.

Później próbowano to usystematyzować i do tradycyjnych oznaczeń przyjęto przelicznik 1000 (żeby były zgodne z układem SI), a jednostki z przelicznikiem 1024 miały być oznaczone przez przedrostek kibi-, mibi-, gibi- etc. (w skrócie KiB, MiB, GiB), jednak system ten się raczej nie przyjął (jedyne miejsce, gdzie widziałem je zastosowane, to linuksowe programy do partycjonowania dysków).

Czyli obecnie tak naprawdę jest to unormowane, tyle że do tych standardów prawie nikt się nie stosuje. Winni są producenci dysków, którzy zaczęli wprowadzać w błąd klientów, jednak udowodnić im tego nie było można, bo stosują jednostki zgodnie z układem SI.

Próbowano to naprawić, ale wymagałoby to zmiany przyzwyczajeń ludzi. Rozwiązaniem byłoby dodanie do układu SI jednostek danych cyfrowych z przelicznikiem 1024 - skoro możliwy jest taki wyjątek, że podstawową jednostką masy jest kilogram (z przedrostkiem), a nie gram (bez przedrostka), to można i wprowadzić wyjątek z tym przelicznikiem.


(sla17) #4

Podepnę się do tematu, bo nie widzę sensu zakładania nowego :

Windows jak pokazuje? 1 MB = 1024 czy 1 MB = 1000?


(Kpc21) #5

Na 99% 1024. Ale nie mam zupełnej pewności.


(Cedar) #6

Chyba nawet na 100% i dlatego od czasu do czasu na forum pojawiają się wątki o "oszukanych" dyskach, z których ktoś "ukradł" część pojemności :wink:


(Kpc21) #7

A ja właśnie zmieniam rozmiar pewnej partycji za pomocą programu GParted i to jest właśnie ten wyjątek, gdzie jest wszystko jasne, bo stosowane są jednostki takie jak MiB (mibibajty, czy tam mebibajty). Wtedy można mieć pewność, że to będą 1024 KiB (kibibajty).


(Cedar) #8

sla17 pytał o Windowsa i w tym przypadku to przekłamanie pojemności wystepuje, z tego co wiem Linuksa to nie dotyczy.


(Kpc21) #9

Zgadza się - ja tylko podałem przykład programu, gdzie ten problem nie występuje.