Przelicznik wagi filmów

Ile MB/s będzie miał film w rozdzielczości 640x480 przy 20 fps? Jest jakiś kalkulator żeby to policzyć? Chodzi mi o sam obraz, bez dźwięku.

Tutaj możesz Sobie przeliczyć (http://www.cole2k.net/bitrate-calculator.html). Wielkość będzie uzależniona od bitrate.

pamiętaj, że taki film będzie zauważalnie klatkował. oko ludzkie widzi płynność od około 24 klatek na sekundę.

Dzięki.

@skrzek, potrzebuję tych informacji do obliczenia transferu dla kamer internetowych, więc nie jest to tak ważne.

EDIT

Nie ogarniam tego kalkulatora. Czy da się w nim wyliczyć to o czym piszę?

przecież możesz to sobie policzyć ręcznie - zrób zdjęcie .jpg kamerą, jego wielkość pomnóż przez 20 i będziesz miał kilobajty na sekundę, dalej już tylko zmiana jednostek.

Rzeczywista niezbędna przepustowość łącza będzie zapewne trochę mniejsza, ze względu na wprowadzoną kompresję wideo.

@skrzek obrazek.jpg o wymiarach 640x480 ma 49,5KB. Obliczmy więc: 49,5 x 20 = 990KB Przez godzinę będzie to 990 x 3600 = 3564000KB/h więc około 3,4GB/h co jest wielkością (moim zdaniem) znacznie zawyżoną.

Myślę, że wiele daje tutaj owa kompresja wideo.

Źle do tego podchodzisz. Rozdzielczość i FPS nie są odpowiednimi wartościami do wyliczenia wagi transferu. Powinieneś użyć tzw. bitrate’u (przepływowości), czyli ilości bitów, na których zapisuje się sekundę animacji (po ludzku - ile informacji upchnie się w jednej sekundzie). Wartość ta nie zależy wprost od tego, co podałeś. Różne algorytmy i kodeki przy tej samej rozdzielczości i FPS dadzą różne pliki/sygnały wynikowe. Gdyby obraz był kodowany ze stałym bitrate’em, mógłbyś wszystko policzyć jednym z setek walających się po Internetach kalkulatorów.

Niestety kamery internetowe prawie zawsze działają ze zmienną przepływowością (dla oszczędności łącza - nic się nie dzieje, to zmniejszamy bitrate; dużo zmian kolorów/ruchu - zwiększamy, żeby móc to oddać).

Jedynym wiarygodnym sposobem na poznanie rozmiaru pliku ze zmiennym bitrate’em są testy empiryczne. Musiałbyś zebrać dane z kilku typowych sesji działania kamery i wyciągnąć odpowiedni wniosek. Ewentualnie mógłbyś zajrzeć do konfiguracji kamery, wyczytać maksymalny bitrate i z tego wyliczyć maksymalną wagę pliku.

[edit]

Ludzie, nie…

JPG ma stratną kompresję. Kompresujecie coś, co już jest skompresowane jakimś kodekiem. Wynik nie ma szans być wiarygodny. Metoda jako-tako sprawdziłaby się w przypadku pliku nieskompresowanego (PNG), ale i wtedy jedynie, kiedy film ma stały bitrate (bo jedna klatka może ważyć 100 kilo, następna 10, a jeszcze następna 60 itd). Tak czy siak, pomysł poroniony.

@Frankfurterium, dzięki na rzucenie światła na problem, jest już wszystko jasne, tylko okazało się, że nie tak proste do obliczenia :slight_smile:

To zależy co to za kamera i jaki sposób wykorzystania zakłada autor - tym się nie pochwalił…

Frankfurterium zbeształeś mnie, mimo, że autor policzył sobie maksymalną wymaganą przepustowość łącza (ok 7Mb/s) przy używaniu prostej kamery IP, która dysponuje wyłącznie kompresją obrazu w formacie MJPEG.

w każdym innym (bardziej złożonym i zaawansowanym) przypadku wymagana przepustowość łącza będzie mniejsza.

Udanej lektury - http://www.kamery.pl/artykuly/optymaliz … ery-ip.htm (na wykresie jest praktycznie to co autor sobie wyliczył)