Przełożenie dysków do nowego NAS'a

Witam

Mam problem, mój nas Qnap Ts-453, nagle wyłączył się a przy włączaniu miga czerwona lampka. Zamówiłem drugi serwer NAS a ten chcę odesłać na gwarancję, jak teraz bezpiecznie przenieść dane na drugi serwer? Czy jak przełoże te dyski z danymi do nowego NAS’a to kontroler RAID mi i ich nie wyczyści? Z tego co pamiętam miałem RAID10

Poczytaj dokumentację do swojego NASa. Przykładowo nasy WD mają sprzętowy klucz dedykowany do danego egzemplarza i nawet sam WD nie odzyskuje danych.Spróbuj, zobaczysz co się wydarzy a jak nie zadziała to odzyskasz z backupu i tyle.
PS jak nie masz backupu, to nawet nie myśl aby wsadzać te dyski do NASa bez wcześniejszego zapoznania się z dokumentacją, lub kontakt do samego producenta, czy poszukanie na forach.

Jak ten backup zrobić? Czy mogę odpiąć jeden dysk i podpiąć jako SATA do kompa i zgrać dane?

Backup się robi przed awarią. Na tym polega kopia bezpieczeństwa. Co do samego formatu QNAPa - nie mam pojęcia jaki tam RAID jest budowany, trzeba by poczytać. Jaki tam miałeś poziom RAID?

To był RAID10. Z założenia właśnie RAID zwiększa bezpieczeństwo danych.

Zwiększył? Dane pewnie poskładasz, ale z głową, nie rób nic na żywioł jak Ci zależy na tych danych.

No dobrze, tylko jak to zrobić lub ewentualnie kto może mi pomóc.

  1. Dokładnie jaki to model Qnap ?
  2. Czy możesz się zalogować do QTS?
  3. Czy próbowałeś odłączyć i ponownie podłączyć zasilacz?

Tu masz informacje na temat przenoszenia dysków (WAŻNE! Zanotuj kolejność dysków!!)

Niestety - może się okazać potrzebna kopia zapasowa konfiguracji …

A teraz uwaga! Nie sprawdzałem tego z QNAP-em, ale zadziałało z Synology i SHR, więc przy RAID10 nie powinno być najmniejszych problemów:

1 polubienie

A QNAP ma własnego LVMa niekompatybilnego z niczym innym w domyślnej konfiguracji.
Dane są raczej nie do odzyskania bez zakupu podobnego urządzenia tego producenta.

Niestety nie wiem czy wystarczy po prostu przełożyć dyski, czy potrzebna jest jeszcze jakaś wstępna konfiguracja nowego NASa.

Możesz się zalogować do NAS’a ?. Wysuń dyski (zachowaj kolejność dysków) i zobacz co się dzieje. Wadą NAS’ow o której nie pisze się w ulotkach reklamowych to właśnie takie przypadki i trzeba kombinować. Posiadanie NAS’a nie zwalnia z wykonywania kopii zapasowej tego NAS’a.

  1. Model to QNAP TS-453B-4G
  2. Chodzi o zalogowanie się przez stronę na adres IP serwera?
  3. Tak.
  1. tak zalogowanie sie po IP do NAS, jak się możesz zalogować to sprawdź który dysk padł i go wymień.