Przełożenie dysku z laptopa do PC i czyszczenie

Ostatnio po obejrzeniu filmu o komputerze z używanych części za 800 zł naszła mnie chęć, by sobie takie cudo złożyć (tu pragnę zaznaczyć, że to będzie mój pierwszy złożony własnoręcznie komputer, więc wiedzy mam tyle co na YouTube zobaczyłem). Wszystko fajnie, tylko mam problem z systemem i dyskiem- żeby kupić oba nieużywane musiałbym wydać tyle ile na cały komputer. Ale mam laptopa z dwoma dyskami prawdopodobnie HDD i na jednym mam Windowsa 7 Pro. Niestety oba są zawalone plikami i przydałoby się to wszystko wyczyścić. I tu pojawia się pytanie: jak usunąć wszystkie pliki oprócz systemu z dysku i czy po przełożeniu do komputera nadal wszystko będzie działać? Z góry dziękuję za pomoc :slight_smile:

Windows zainstalowany na laptopie nie będzie działał prawidłowo na “blaszaku”. Najlepiej sformatować i zainstalować system już na w pełni złożonym PC.

Jak napisał poprzednik aby system działał w innym komputerze trzeba go instalować od zera. Wyjątek gdyby oba komputery były praktycznie identyczne, co w tym przypadku na pewno nie występuje.

Poza tym po zmianie miejsca dysku pojawi się kwestia legalności windows 7

No a nie możesz chociaż jednego z tych dysków oczyścić kompletnie? Oczywiście tego, na którym nie ma systemu operacyjnego.

Załóżmy, że masz system w wersji BOX, który umożliwia Ci przeniesienie go na inna platformę… :wink: Bez najmniejszych problemów możesz przełożyć dysk do nowego komputera, a następnie delikatnie go zmusić, aby działał z nowym sprzętem. Co do oczyszczania komputera ze zbędnych plików, to sprawa jest o wiele bardziej skomplikowana. Pliki w komputerze rozsiane są w różnych katalogach (utworzonych czy to przez użytkownika, czy przez instalatory programów). Najlepszym rozwiązaniem w sytuacji, kiedy chcesz mieć czysty dysk, będzie postąpienie tak, jak napisał @Astor444 - wybierz jeden dysk, który chcesz poświęcić i sformatuj go.

Mógłbym sformatować jeden z dysków do zera, ale to mija się z celem, bo po co mi dysk skoro nie mam systemu ;-; Czyli jedynym wyjściem jest kupienie nowego Windowsa za 500 zł i zainstalowanie go na wyczyszczonym dysku? :frowning:

Jeżeli system operacyjny, który posiadasz obecnie nie jest w wersji, która umożliwia instalowanie na innym urządzeniu, to… Nie, to nie jest jedyne wyjście. Możesz skorzystać także z całej gamy systemów operacyjnych, za które nie musisz płacić. Na przykład Linux Mint lub Ubuntu…

Do wszystkich gier, które mam potrzebny jest Windows, więc troche lipa :confused:
Ale znalazłem sklep z Windowsem 7 za niską cenę. Podejrzanie niską cenę. Oto i oferta o której mówię: https://www.lizengo.pl/microsoft/windows-7-professional?gclid=EAIaIQobChMIjqijnd6O2AIVyYeyCh3YxQE8EAQYASABEgLXI_D_BwE
Podejrzane czy jednak to ja się nie znam?

Cena zdeczka tanio, jak sam widziałeś nowy windows kosztuje odrobinę więcej. Oraz firma, z nie wiadomo skąd …

No cóż… pozostaje mi tylko uzbierać te 500 zł. Dzięki wszystkim za pomoc :blush: