Przenienie strony z joomla do wordpress

(K Noszkowski) #1

Strona internetowa mojej firmy jest bardzo przestarzała i hosting na jakim działa często sprawia problemy. Dlatego postanowiliśmy to zmienić. Strona jest zrobiona w joomla i jest pod nią podpięty jeden adres e-mail. Planuję zrobić nową stronę w wordpressie (na nowym serwerze) i przekopiować do niej wszystkie informacje ze starej strony. I tu mam pytania.

Wiem, ze będę musiał przenieść domenę na nowy serwer, i wiem jak to zrobić. Ale co wtedy stanie się ze starą stroną? Nowa strona będzie miała taki sam adres Przekopiowanie wszystkich artykułów, zdjęć i grafik zajmie dużo czasu. Więc czy po przeniesieniu domeny będzie nadal dostęp do strony na starym serwerze?

Co z pocztą e-mail. Czy po przeniesieniu domeny trezba będzie od nowa złożyć na nowym serwerze e-mail z takim samym adresem, czy też można wszystko skopiować, łącznie ze znajdującymi się na serwerze wiadomościami?

(Fizyda) #2

Odpowiedź nie jest taka prosta, ponieważ wszystko zależy od tego jak obecnie masz wszystko skonfigurowane. Najlepiej gdybyś to zlecił komuś kto się na tym zna. W tedy będziesz miał pewność że nic się nie skasuje i zostanie przeniesione w należyty sposób. Dodatkowo tak by np cały czas mail i strona działały - bez przerwy.

Jeśli zrobisz to źle może się okazać że w jakimś czasie maile wysyłane na twój adres nie będę nigdzie trafiały - klienci się z Tobą nie będą mogli skontaktować. Strona również może być niedostępna, ale to już mniejszy problem niż z mailem.

Nie powiem Ci jak przenieść maila, bo nie wiem jak jest on skonfigurowany i nie chcę byś coś popsuł przez moją rade. Jeśli o stronę chodzi to gdy przepniesz domenę na serwery dns nowej firmy hostingowej to stara strona dalej będzie dostępna, lecz pod innym adresem. Adres ten powinieneś mieć napisany gdzieś w swoim panelu, zazwyczaj to jest nazwa konta lub strony którą podawałeś podczas tworzenia tego serwera plus adres firmy, np. moja-strona.firmahost.pl. Przy czym nie wiem jak jest w Joomli dokładnie (np Wordpress by tego wymagał) prawdopodobnie by ta stara strona działała w 100% poprawnie będzie trzeba w ustawieniach Joomli zmienić adres strony na ten który dostałeś od firmy hostingowej wraz z serwerem.

Zapomniałem napisać to niekoniecznie musi być adres www taki normalny, nie powinno się to zdarzyć lecz może że będziesz musiał zamiast ładnego adresu wpisać adres ip serwera. W tedy w ustawieniach Joomli musisz podać adres ip jako adres strony.

Czyli zamiast ustawić adres strony w Joomli http://www.mojastrona.pl/ podasz http://www.moja-strona.firmahost.pl.lub w przypadku adres ip http://192.168.1.1/. Możesz to zrobić przed przeniesieniem domeny w panelu administracyjnym Joomli lub w plikach konfiguracyjnych Joomli na serwerze FTP. W drugim przypadku nie będzie to miało znaczenia czy przed przeniesieniem domeny czy po.

Jeśli chciałbyś zlecić komuś przeniesienie tego wszystkiego to zapraszam na priv.

(K Noszkowski) #3

Dzięki za odpowiedź.

Jeśli chodzi o stronę to widzę, że nie będzie problemu. Jeśli stara wersja będzie dostępna w internecie to spokojnie wszystko skopiuję na nową stronę. To, że tym czasowo nie będzie działać nie będzie problemem. Mamy z nią takie problemy, że potrafi nie działać i przez tydzień. Dlatego ta zmiana.

Jeśli chodzi o maila to z tego co rozumiem, po przeniesieniu domeny wystarczy założyć na nowym serwerze skrzynkę o takim samym adresie jak dotychczas. Przeniesienie maila nie będzie jednak problemem, bo jak zauważyłem wszystkie są w całości ściągane do Thunderbirda na dwóch komputera. Na serwerze są tylko kopie z ostatnich dni.

(Fizyda) #4

Ok, skoro z mailem sprawa jest taka to załóż konto na nowym serwerze o takim samym adresie co stare zanim przeniesiesz domenę. I przez dzień góra dwa sprawdzaj obie skrzynki - na obu serwerach.

A co do przenoszenia zawartości strony z Joomli na WP to są jakieś convertery które robią to automatycznie, nie wiem z jakim skutkiem, ale możesz spróbować być może efekt będzie zadowalający i będziesz miał mniej pracy. Jeśli się nie uda to wystarczy reinstalować WP i zrobić to ręcznie.

(K Noszkowski) #5

Nie założę skrzynki pocztowej o adresie biuro@mojadomena.pl na nowym serwerze, jeśli wczesniej nie przeniosłem na niego praw do domeny.

(Fizyda) #6

Nie możesz to zrobić spokojnie, dodaj domenę w panelu nowej firmy hostingowej (zanim zmienisz serwery dns domeny) w tedy będziesz mógł tworzyć konta dla tej domeny przy czym maile nie będą jeszcze dochodziły dopóki nie zmienisz dns’ów dla domeny.

(zeki) #7

Drogi autorze wątku - czy wziąłeś pod uwagę, że musisz zachować taką samą strukturę linków żeby nie stracić pozycji w wyszukiwarkach (o ile są Ci potrzebne :wink: ). Nie lepiej zaktualizować joomla do najnowszej wersji i dać nowy szablon? IMHO to zdecydowanie lepszy pomysł niż przejście na WP.

Średnio widzę takie ręczne manewry. Jeden serwer tu, drugi tam, ręcznie przenosiny, które zajmą w pytę czasu, a w międzyczasie będzie strona 404 sypała.

Zleć komuś te manewry. Uwierz, że nawet dobrze opisana aktualizacja joomla potrafi zaleźć za skórę, a co dopiero zmiana CMSa jeśli się przy tym uprzesz.

(K Noszkowski) #8

Kilkudniowa przerwa w działaniu strony czy konieczność ponownego zyskania pozycji w wyszukiwarkach nie jest problemem. Firma ma obecnie okres przejściowy. I ponownie zacznie działać pełną parą za jakieś 6 miesięcy. Dlatego stwierdziliśmy, że teraz jest najlepszy moment na takie manewry. Stronę trezba zrobić od nowa z kilku przyczyn.

(Asterix004) #9

Jeśli strona i linki są od dawna w indeksie w Google to nie wystarczy zwykła zmiana z Joomla na WP i przekopiowanie treści, ponieważ grozi to poważnym filtrem i spadkiem pozycji. Jesli chcesz już tak bardzo zmienić Cms na inny, to pamiętaj o przekierowaniu wszystkich linków, w innym przypadku mogą być poważne kłopoty.