Przenienie strony z joomla do wordpress

Strona internetowa mojej firmy jest bardzo przestarzała i hosting na jakim działa często sprawia problemy. Dlatego postanowiliśmy to zmienić. Strona jest zrobiona w joomla i jest pod nią podpięty jeden adres e-mail. Planuję zrobić nową stronę w wordpressie (na nowym serwerze) i przekopiować do niej wszystkie informacje ze starej strony. I tu mam pytania.

Wiem, ze będę musiał przenieść domenę na nowy serwer, i wiem jak to zrobić. Ale co wtedy stanie się ze starą stroną? Nowa strona będzie miała taki sam adres Przekopiowanie wszystkich artykułów, zdjęć i grafik zajmie dużo czasu. Więc czy po przeniesieniu domeny będzie nadal dostęp do strony na starym serwerze?

Co z pocztą e-mail. Czy po przeniesieniu domeny trezba będzie od nowa złożyć na nowym serwerze e-mail z takim samym adresem, czy też można wszystko skopiować, łącznie ze znajdującymi się na serwerze wiadomościami?

Odpowiedź nie jest taka prosta, ponieważ wszystko zależy od tego jak obecnie masz wszystko skonfigurowane. Najlepiej gdybyś to zlecił komuś kto się na tym zna. W tedy będziesz miał pewność że nic się nie skasuje i zostanie przeniesione w należyty sposób. Dodatkowo tak by np cały czas mail i strona działały - bez przerwy.

Jeśli zrobisz to źle może się okazać że w jakimś czasie maile wysyłane na twój adres nie będę nigdzie trafiały - klienci się z Tobą nie będą mogli skontaktować. Strona również może być niedostępna, ale to już mniejszy problem niż z mailem.

Nie powiem Ci jak przenieść maila, bo nie wiem jak jest on skonfigurowany i nie chcę byś coś popsuł przez moją rade. Jeśli o stronę chodzi to gdy przepniesz domenę na serwery dns nowej firmy hostingowej to stara strona dalej będzie dostępna, lecz pod innym adresem. Adres ten powinieneś mieć napisany gdzieś w swoim panelu, zazwyczaj to jest nazwa konta lub strony którą podawałeś podczas tworzenia tego serwera plus adres firmy, np. moja-strona.firmahost.pl. Przy czym nie wiem jak jest w Joomli dokładnie (np Wordpress by tego wymagał) prawdopodobnie by ta stara strona działała w 100% poprawnie będzie trzeba w ustawieniach Joomli zmienić adres strony na ten który dostałeś od firmy hostingowej wraz z serwerem.

Zapomniałem napisać to niekoniecznie musi być adres www taki normalny, nie powinno się to zdarzyć lecz może że będziesz musiał zamiast ładnego adresu wpisać adres ip serwera. W tedy w ustawieniach Joomli musisz podać adres ip jako adres strony.

Czyli zamiast ustawić adres strony w Joomli http://www.mojastrona.pl/ podasz http://www.moja-strona.firmahost.pl.lub w przypadku adres ip http://192.168.1.1/. Możesz to zrobić przed przeniesieniem domeny w panelu administracyjnym Joomli lub w plikach konfiguracyjnych Joomli na serwerze FTP. W drugim przypadku nie będzie to miało znaczenia czy przed przeniesieniem domeny czy po.

Jeśli chciałbyś zlecić komuś przeniesienie tego wszystkiego to zapraszam na priv.

Dzięki za odpowiedź.

Jeśli chodzi o stronę to widzę, że nie będzie problemu. Jeśli stara wersja będzie dostępna w internecie to spokojnie wszystko skopiuję na nową stronę. To, że tym czasowo nie będzie działać nie będzie problemem. Mamy z nią takie problemy, że potrafi nie działać i przez tydzień. Dlatego ta zmiana.

Jeśli chodzi o maila to z tego co rozumiem, po przeniesieniu domeny wystarczy założyć na nowym serwerze skrzynkę o takim samym adresie jak dotychczas. Przeniesienie maila nie będzie jednak problemem, bo jak zauważyłem wszystkie są w całości ściągane do Thunderbirda na dwóch komputera. Na serwerze są tylko kopie z ostatnich dni.

Ok, skoro z mailem sprawa jest taka to załóż konto na nowym serwerze o takim samym adresie co stare zanim przeniesiesz domenę. I przez dzień góra dwa sprawdzaj obie skrzynki - na obu serwerach.

A co do przenoszenia zawartości strony z Joomli na WP to są jakieś convertery które robią to automatycznie, nie wiem z jakim skutkiem, ale możesz spróbować być może efekt będzie zadowalający i będziesz miał mniej pracy. Jeśli się nie uda to wystarczy reinstalować WP i zrobić to ręcznie.

Nie założę skrzynki pocztowej o adresie biuro@mojadomena.pl na nowym serwerze, jeśli wczesniej nie przeniosłem na niego praw do domeny.

Nie możesz to zrobić spokojnie, dodaj domenę w panelu nowej firmy hostingowej (zanim zmienisz serwery dns domeny) w tedy będziesz mógł tworzyć konta dla tej domeny przy czym maile nie będą jeszcze dochodziły dopóki nie zmienisz dns’ów dla domeny.

Drogi autorze wątku - czy wziąłeś pod uwagę, że musisz zachować taką samą strukturę linków żeby nie stracić pozycji w wyszukiwarkach (o ile są Ci potrzebne :wink: ). Nie lepiej zaktualizować joomla do najnowszej wersji i dać nowy szablon? IMHO to zdecydowanie lepszy pomysł niż przejście na WP.

Średnio widzę takie ręczne manewry. Jeden serwer tu, drugi tam, ręcznie przenosiny, które zajmą w pytę czasu, a w międzyczasie będzie strona 404 sypała.

Zleć komuś te manewry. Uwierz, że nawet dobrze opisana aktualizacja joomla potrafi zaleźć za skórę, a co dopiero zmiana CMSa jeśli się przy tym uprzesz.

Kilkudniowa przerwa w działaniu strony czy konieczność ponownego zyskania pozycji w wyszukiwarkach nie jest problemem. Firma ma obecnie okres przejściowy. I ponownie zacznie działać pełną parą za jakieś 6 miesięcy. Dlatego stwierdziliśmy, że teraz jest najlepszy moment na takie manewry. Stronę trezba zrobić od nowa z kilku przyczyn.

Jeśli strona i linki są od dawna w indeksie w Google to nie wystarczy zwykła zmiana z Joomla na WP i przekopiowanie treści, ponieważ grozi to poważnym filtrem i spadkiem pozycji. Jesli chcesz już tak bardzo zmienić Cms na inny, to pamiętaj o przekierowaniu wszystkich linków, w innym przypadku mogą być poważne kłopoty.