Przeniesienie biblioteki aplikacji Zdjęcia

Witam!

Święty Mikołaj wysłuchał moich życzeń zawartych w liście do niego i pod choinką znalazłem między innymi adapter iSlice i kartę microSD 128GB. Z racji że mam MBA z dyskiem 120GB z czego 2/3 już zajęte to uznałem taką inwestycję za dobry pomysł - małe klik w praktycznie nie używane przeze mnie gniazdo i nagle dysk twardy 2 razy większy!

Pierwszym pomysłem było używanie go jako dysku do synchronizacji z OneDrive na którym trzymam dużo zaszyfrowanych danych, ale M$ nie pozwala ustawiać folderu do synchronizacji na dyskach wymiennych… oh well - idziemy dalej. Uznałem że w takim wypadku przeniosę na ten dysk bibliotekę aplikacji Zdjęcia która synchronizuje się z iCloud (ma 34GB więc odczuwalnie zwolni mi miejsca na dysku głównym gdzie wejdzie OneDrive (zaledwie 15GB)). I tu pojawia się moje pytanie - w jaki sposób przenieść bibliotekę Zdjęcia na inny dysk?

Znalazłem informację o tym że można mieć inną bibliotekę niż domyślna i z niej zrobić domyślną i nawet mieć synchronizację z iCloud, pod warunkiem że dysk będzie w formacie Mac OS Extended z kronikowaniem i uwzględnioną wielkością liter - to żaden problem - Narzędzia Dyskowe i jedziemy. Apple dopuszcza przeniesienie biblioteki na dysk wymienny (ucz się M$ !!!) Dla mnie istotne jest jak przenieść samą bibliotekę która występuje jako jeden plik - skopiować i ustawić jako domyślną? Czy to spowoduje przesynchronizowanie całego iCloud? Jest może jakaś inna metoda? Będę bardzo wdzięczny za podpowiedzi - takie możliwie krok po kroku.

 

edit://

Trochę jeszcze poczytałem w między czasie i niech ktoś mnie z błędu wyprowadzi w razie co - czy jeżeli założę na dysku przenośnym PO PROSTU nową Bibliotekę Zdjęcia i ustawię synchro z iCloud to pobiorę wszystkie foto z iCloud (a nic nie wyślę bo nie ma czego wysyłać) i będę miał właściwie sprawę załatwioną?

Doczytałem też że format dysku musi być HFS+ kronikowany ale nie z rozróżnianiem rozmiaru liter. Nie rozumiem tylko opcji schematu mapy partycji. Ustawiłem tą opisaną jako GUI (do wyboru także rozruchowa, ale ta to pod partycje z Windowsem pod BootCamp, oraz jakaś starego stylu mapowania Apple dla zgodności ze starymi Macami, ale to mi nie potrzebne więc wnioskuję że wybrałem dobrze).

Jakieś sugestie/podpowiedzi/pomysły? :slight_smile:

Normalnie kopiujesz bibliotekę na kartę i przy uruchamianiu Zdjęć trzymasz chyba Alt i wybierasz tą bibliotekę.

A jak to ma się w kwestii synchronizacji z iCloud? Chcę uniknąć sytuacji gdzie będę miał wszystko zdublowane w chmurze i systemie bo zacznie łączyć te same biblioteki i albumy, a na stronie Apple jest to tak opisane że w sumie nie wiadomo jak się to skończy, dlatego zacząłem rozpatrywać założenie pustej nowej biblioteki żeby skopiowało mi z iClouda wszystko i czy jest to tak wykonalne jak opisałem powyżej (mam łącze 60mbps więc kwestia pobrania tych fotek nie jest problemem jeżeli to zagwarantuje 100% poprawne działanie wszystkiego).

W kwestii iCloud powinno wystarczyć, że zalogujesz się na to samo konto na nowej maszynce, jeśli powłączasz sobie wszędzie kopie zapasowe. U mnie nie było z tym żadnych problemów, duplikaty się nie porobiły i wszystko się ładnie przeniosło do Photos (łącznie z samojebkami rednacza ze służbowego iPhone’a .

 

Przenoszenie biblioteki jako pliku też się powinno sprawdzić – mnie nigdy nie zawiodło w przypadku iPhoto / Photos, iMovie i tym podobnych.

 

Tak szczerze od siebie poleciłabym też kopię zrobioną przez Time Machine. Przez lata nauczyłam się, że z softem Apple najlepiej działa soft Apple ;). Możesz pożyczyć dysk na 2-3 dni, jeśli nie masz pod ręką. Wszystko się elegancko przenosi, łącznie z ustawieniami różnych programów. 

Xyrcon - dziękuję że odpisałaś :) Dysk gdzie robię kopię na Time Machine mam więc na pewno kopię zrobię-dzięki za podpowiedź bo bym o tym nie pomyślał przed “akcją”.

Ja jeszcze raz napiszę co chcę zrobić-chcę przenieść całą bibliotekę zdjęć z dysku systemowego na kartę microSD która na stałe będzie w MacBooku. W aplikacji zdjęcia mam synchronizację z iCloud i z tego powodu nie wiem jak się zabrać za to wszystko. Zgodnie z tym co przeczytałem na stronach Apple jeżeli z nowej biblioteki zdjęć zrobię systemową to ona się zsynchronizuje z iCloud i z nią scali i boję się że skoro nowa biblioteka to będzie kopią 1:1 starej biblioteki to będę miał 70gb duplikatów zdjęć. Innym pomysłem jest stworzenie nowej pustej biblioteki na karcie SD i synchronizacja z iCloud-wtedy nic na chmurę się nie wyśle, a pobiorą się zdjęcia które tam są, ale nie wiem jak stworzyć nową pustą bibliotekę. 

Nie wiem czy ktoś już zmieniał lokalizację biblioteki zdjęć w któryś z tych sposobów dlatego szukam rozwiązania/podpowiedzi. Na MacOS siedzę 1,5 roku i nie do końca znam jego zachowania w takich momentach, a chętnie się dokształcę i ustawię dysku na Macu za jednym zamachem.