Przeniesienie danych HDD na SSD Raid 10

Cześć, chciałbym dokonać zmiany dysków HDD na SSD

Maszyna to DELL R510 z zainstalowanym Win 10 ,na którym są wirtualne maszyny

Aktualnie w serwerze znajduje się 12 dysków po 6 TB (RAID 10), docelowo miało by być 12 po 4TB SSD

Pytanie jak skopiować dane skoro wszystkie zatoki są zajęte ?

Wymieniać po jednym i odbudowywać. Nawet zachowasz ciągłość pracy w trakcie.

Export maszyn na osobny nośnik i wymiana dysków lub żmudna podmiana jak pisał kolega wyżej, o ile kontroler RAID na to pozwoli.

Masz w ogóle jakaś kopię zapasową systemu i maszyn wirtualnych?

Przy tej liczbie dysków to raczej raid6 plus hot spare. O ile oczywiście kontroler na to pozwala lub masz licencję na raid5/6.

Myślałem o rozwiązaniu podanym przez Wasabi, tylko przeczytałem że przy odbudowywaniu dyski są dosyć mocno obciążone i mogą się wysypać

Kopie zapasową maszyn mam na serwerze oraz na dodatkowym serwerze w innej lokalizacji

Jeśli chodzi o kontroler to mam 2x Dell Perc H700

W trybie raid 1+0 będzie ok, pod warunkiem, że będziesz zmieniał po jednym.

Mogę gdzieś monitorować status odbudowy ? lub przewidywany czas ?

Zobacz czy Dell nie daje jakieś narzędziówki. Z tego co czytam jest jakieś narzędzie Percelli. Pod linuksem standardowe komendy działają.

Nie pamiętam, ale iDrac powinien pokazywać status RAID i status odbudowy.

RAID5/6 w wielu przypadkach wymaga dodatkowej licencji. Nawet jeśli kontroler obsługuje te poziomy, mogą one być zablokowane.

Zakładając, że chcesz zostawić wszystkie dyski, to z 10 do 6 upgradeu nie zrobisz, bo nie masz miejsca na dodatkowe dyski. Ponadto, jak zrobisz upgrade i zmienisz zdanie, to już nie wrócisz do 10 bez orania całej macierzy.

Najrozsądniejszym pod względem poświęconego czasu rozwiązaniem zdaje się być pomysł roobala. Jeżeli zdecydujesz się na solową podmianę dysków zaproponowaną przez wasabi, to musisz się liczyć z czasowym zamuleniem macierzy.

Bez przesady z tym zamuleniem. To 1+0 aż tak nie zamuli, a skoro pyta o takie sprawy, to nie wiem czy większe zmiany są znakomitym pomysłem.

Narzędzia jeśli są, to na stronie producenta po podaniu serviceTAG.

No, ja tam nie muszę przesadzać. Nie jednego RAIDa już odbudowywałem, więc wiem, że nie ma łatwo, zwłaszcza, jak trzeba w międzyczasie korzystać z urządzenia.
Tutaj i tak luźno, bo to tylko 10.

Cześć, trochę mnie nie było. Chciałbym zostać przy RAID10, będę wymieniał dysk po kolei gdy nikt nie będzie korzystał z zasobów serwera, pytanie czy gdy 12 dysków jest po 6tb a nowe SSD po 4tb to będzie problem z macierzą ?

Nowe dyski muszą być o co najmniej takiej samej pojemności jak stare (mogą być większe).
W przeciwnym wypadku macierz nie zacznie się odbudowywać.

Powinny być identyczne pojemnością lub większe, nie co najmniej takie same. Sam ostatnio miałem sytuację, gdzie dysk tego samego producenta, ten sam model (pewnie inna partia) był o 1GB mniejszy od reszty i macierz powiedziała mi „spadaj na drzewo”.

W takim razie zostaje Export maszyn na osobny nośnik, pliki wirtualnych maszyn zgram sobie na zewnętrzny nośnik, pytanie jak poradzić sobie z systemem Win10 ,który jest zainstalowany na serwerze. Lepiej instalować jeszcze raz Windowsa czy zrobić jego obraz/kopię zapasową ?

Ja wolałbym przeinstalować, zgrywanie kopii z RAIDu i wgrywanie ponownie wydaje się bardziej kłopotliwe.

Eksport zrobi Ci już kopię plików wirtualnych dysków plus konfigurację VM.

Zainstaluj Veeam Agent, zrób kopię, potem otworzysz sobie system z kopii na czym chcesz.

Możesz wybrać opcję kopii entire machine, to będziesz miał od razu kopię maszyn wirtualnych.