Przeniesienie internetu przez wifi do drugiero routera

Na pierwszym routerze jest sieć Internet i sieć bezprzewodowa (SSID - “siec1”). Ta sieć jest słabo dostępna w dalszych miejsca domu, dlatego chcę po środku postawić drugi router, tylko nie mam możliwości przeciągnięcia kabla UTP, stąd muszę stworzyć połączenie mostkowe między tymi routerami. Ale powstaje problem: kiedy pierwszy router (nadrzędny) zostanie wyłączony, a taka możliwość wchodzi w grę, to wówczas drugi router nie tworzy żadnej sieci (ma wyłączony DHCP). Na drugim routerze w przypadku wyłączenie pierwszego wystarczy sama sieć, aby komputery się widziały.

Pisząc ten tekst pomyślałem o rozwiązaniu polegającym na ustawieniu na wszystkich komputerach podpiętych do drugiego routera statycznych adresów IP, czy to będzie dobre rozwiązanie?

Ewentualnie na pierwszym routerze ustawić zakres przypisywania adresów DHCP w zakresie 1-150, a na drugim zostawić włączony serwer DHCP i zakres 151-254, może to też dobre rozwiązanie.

Proszę o poradę, zanim zakupię odpowiedni router.

A nie lepiej ustawić drugi router w tryb Repeater ?? http://pl.wikipedia.org/wiki/Wzmacniacz … rzewodowej

Jeśli w pierwszym routerze ustawisz zakres DHCP inny niż w drugim komputery w sieci nie będą się widzieć, chyba że ci to nie potrzebne.

Teoretycznie takie rozwiązanie mogłoby zadziałać, ale jeśli nie masz rezerwacji IP do MAC, to będziesz miał bałagan, bo host prosząc o adres IP wysyła pakiet rozgłoszeniowy, który trafi do obu serwerów DHCP. Jeśli zdarza Ci się częściej wyłączać router brzegowy, to DHCP włącz na routerze pośrednim i wyłącz na brzegowym albo przypisz adresy statyczne, jeśli nie masz dużo komputerów w sieci, to nie jest żadnym problemem.

Udało mi się kupić router za 79.99zł (TP-LINK 743N bodajże) który ma funkcję Client-Router, łączy siię on z sieci bezprzewodową i tworzy własną sieć. Także rozwiązanie dla mnie idealne.