Przeniesienie licencji Win 8 OEM

Mam dwa laptopy zakupionej w jednej firmie, która jest parterem Microsoftu

 

  1. Zakupiony w 2012 bez Windows

  2. Zakupiony w 2014 z Windows 8 (płyta z komentarzem “Do stosowania z licencjonowanym komputerem PC firmy …”)

 

Co planuje zrobić.

 

Chcę zakupić w promocyjne wersję Win 8 PRO (student) na nowszy laptop (2).

 

Pytanie czy mogę przenieść licencję Win 8 OEM z laptopa (2) na (1).

 

Z tego co gdzieś doczytałem licencja pozwala na przenoszenie licencji OEM oraz mam laptopa ten samej firmy, zatem nie złamię? punktu mówiącym o tym, że musi być to sprzęt zakupiony w tej firmie.

O tym że firma jest partnerem Microsoftu to mają napisane nawet wioskowe sklepiki które sprzedają ich produkty.

 

OEM - podstawowa regóła tego rodzaju licencji, że nie wolno przenosić na inny komputer (są wyjątki ale tyczą identyfikacji sprzetu po naprawie gdzie musiano zmienić kluczowy element, ale nadal to jest w obrębie tego samego komputera)

 

Napis “Do stosowania z licencjonowanym komputerem PC firmy …” ma odstraszać kombinatorów co sprzedają nalepki, płytki itp

 

Jeśli komputer nie ważne czy stacjonarny czy laptop ma bios UEFI to na 99% system został do niego przypisany na trwałe.

 

Pod numerem (22) 594 19 99 (Microsoft Polska) - mozna uzyskać wszelkie informacje na ten temat.

W Windows 8 to się lekko pozmieniało. Nie jestem na bieząco, więc nie chcę wprowadzać w błąd.

Aby rozwiać wątpliwości:

 

Cytat pochodzi z http://www.microsoft.com/oem/pl/licensing/sblicensing/Pages/licensing_faq.aspx#fbid=TisPK7zE5mO

A watpliwości rozwiewa dział “Przekazywanie licencji” - opisany dosłowny przykład tego co chce zrobić autor pytania.

@Wredotka - z licencjami jest jak z Biblią - niby każdy wie o co chodzi ale nikt nie czytał* …

Tyle mówi EULA. Dokładnie EULA od Windows 8, bo niestety po aktualizacji / wydaniu Win 8.1 zasady się zmieniają i jest tak jak opisujesz - albo jeszcze dokładniej - tak jak było w Win 7.

Co do rzeczonego przykładu - popieram pomysł kontaktu z infolinią MS, bo do mnie takie operacje nie przemawiają. Ot choćby fakt, że nawet komputer / laptop nawet tej samej firmy, nawet ten sam model, nie będzie tym samym egzemplarzem - ergo: powinien być traktowany jako inny komputer.

 

*- nie ja wymyśliłem ten tekst :wink:

Jak pisałem, w Windows 8 to się pozmieniało. Nie dość, że można OEMa legalnie kupić (legalnie, bo OEMy dostępny były tylko dla producentów), to można go przenosić. Z tej strony możesz pobrać sobie treść licencji :arrow: http://www.microsoft.com/en-us/legal/intellectualproperty/useterms/default.aspx

 

Jednak jeśli system został dostarczony przez producenta razem ze sprzętem, to takiego systemu nie można przenieść na inny komputer lub inną osobę.

W takim układzie licencji z komputera 2 nie będzie można przenieść na komputer 1, natomiast Windows 8 Pro zakupiony osobno tak.

Nie widzę aby w obydwu przykładach padło słowo OEM.

Można przenosić COA jeśli komputer jest typu regenerowany, ale to się dzieje za zgodą M$ (firma wymienia 1000-2000 komputerów i dogadują się z M$ aby łatwiej sprzedać szrot).

 

Zadzwonić nie boli dlatego dałem numer, bo jak ja do nich dzwonię to już znają mój głos i wylewa im się kawa :stuck_out_tongue:

 

 

Ale mogę podac ciekawostkę jak to jest z ich licencjami, z życia, 1.5 tygodnia temu.

 

Mam win7 box (relany nie z nazwy). Jest on ze mną od dnia premiery.

Co 2-3 miesiące coś u mnie zmienia się w sprzęcie, mam zasadę aby mimo, że system pracuje prawidłowo (bo jak zmieni się tylko ram czy procek to raczej nie wpływa na stabilność), ale mniejsza o to. Poprostu stawiam winde a potem aktywacja.

 

Nigdy od premiery nie miałem odmowy, a tu nagle upsss. Dobra dzwonie do automatu, podaję cyferki i kolejny upsss dostaję odpowiedz aby skontaktować się z obsługą ! Myśle no fajnie, super BOX.

Dzwonię do obsługi, słyszę zdziwienie ludka, że taki komunikat dostałem. Dobra przez 5 min gadam cyferkami jak enigma. A po skończeniu słysze po drugiej stronie upss…

Nagle ludek mnie pyta co ja robię skoro w tym roku odnotowali ponad 20 zmian konfiguracji ! No szlak mnie trafił, odpowiadam ludkowi, a co ich to obchodzi skoro zapłaciłem za box ?

Na koniec rozmowy powiedziałem im aby przygotowali się na kolejnych 200 zmian bo za tydzień zaczynam od nowa mieszać :stuck_out_tongue:

 

 

Ta firma zaczyna być coraz bardziej chora, z zasadami, tworzeniem odmian licencji.

Jeżeli tylko ten przeniesiony Windows da się przenieść to bym przenosił, bo za oba systemy zapłaciłeś i sam zdecyduj który na jakim komputerze będzie działał. Nie dajcie się ogłupić takimi durnymi zapisami.

MiL - nie płaci się za systemy, tylko za licencję na skorzystanie z nich. Oprogramowanie to nie ziemniaki. Zobacz sobie ot choćby za ile MS kupił Minecrafta a być może zrozumiesz różnice.

To akurat dobrze wiem. Czyli wyrażając się preyzyjniej, ma 2 komputery, ma 2 licencje, więc dlaczego miałby ich nie zamienić?

Dobry człowieku: ma dwie RÓŻNE LICENCJE.

No i co z tego? Kto straci na ich zamianie?

Na pewno nie producent. To mu zapewniają właśnie zapisy licencyjne, których nie czytasz, ale zobowiązujesz się przestrzegać. Jeśli nie zamierzasz ich przestrzegać - to że tak zacytuję: “… lepiej już kraść par excellence jako złodziej. Tak jest chyba uczciwiej.”

Bo zaakceptował warunki licencji. Jeśli nie akceptujesz, nie używasz. Wiadomo, że nie nikt nie stoi nad nami i tego nie sprawdza, nie mamy rutynowych kontroli, ale jeśli Microsoft wykryje taką nielicencjonowaną zamianę, po prostu zablokuje klucz licencyjny i tyle.