Przeniesienie licencji Windows 8.1 na Windows 10

Witam. Mam pytanie związane z przeniesieniem licencji Windows 8.1 na Windows 10. Kupiłem niedawno lapka HP 15-db0045nw bez zainstalowanego systemu Windows. Dokupiłem później osobny Windows 8.1 (cena ponad 400 zł), miała to być wersja BOX, ale później po sprawdzeniu okazało się, że jest to zwykła wersja. Tego Windowsa 8.1 zainstalowałem na nowym lapku i zaaktywowałem. Okazało się, że producent układu graficznego czyli AMD nie udostępnia dedykowanych sterowników grafiki dla tego lapka w wersji dla Windows 8 (8.1), są tylko dla Windows 7 i Windows 10.
https://www.amd.com/en/support/apu/amd-series-processors/amd-a4-series-apu-for-laptops/7th-gen-a4-9120-apu
Na stronie HP dla tego modelu też są tylko sterowniki dla Windows 10. Zaktualizowałem Windows 8.1 do Windows 10. Aktywacja przebiegła bez problemu, zdziwiłem się zmianą klucza, ale nie było żadnych alarmów o nielegalnej licencji. Dzisiaj z ciekawości sprawdziłem programem ShowKeyPlus czy jest coś nie tak z tą przeniesioną licencją i rzeczywiście jest dziwny komunikat (wklejam zrzuty). Czy ktoś miał już podobną sytuację jak moja i czy ten Windows 10 jest w pełni legalny?
PS. Jak tu wkleić zrzuty z ekranu?

Normalnie, wrzucasz w tekst odpowiedzi (choćby przeciągając plik myszką do pola odpowiedzi).

Tutaj jest wstawianie zrzutu ekranu - generalnie plików.
Jak wstawić

Ale czekaj, czekaj, coś tu jest mocno wygwiazdkowane …, jak to windows 8.1 miałbyć BOX, a przyszedł zwykły? Mam rozumieć, że oem? tak? Czy w pudełku (BOX)? Gdzie kupiłeś? Co dostałeś?
Co do podniesienia Windowsa z 8.1 do 10 (generalnie podnoszenie do 10), technicznie jest możliwe, ale nie jestem pewny czy nadal jest to „legalne”, znaczy MS nie ogranicza tego, ale nie znaczy, że nowi użytkownicy nadal mogą to robić (tak przynajmniej gdzieś tam słyszałem/względnie coś tak mi się kojarzy).



Coś nie tak z dodawaniem zrzutów.
Sorki za zamieszanie, widzę że już są zrzuty. Co do wersji Windows 8.1 BOX taka była oferta w sklepie internetowym i tu miałem cichą nadzieję, że tego Windowsa bedę mógł po wyinstalowaniu przenieś na innego lapka. Niestety sprawdziłem z innym lapkiem, i przy próbie aktywacji wyskoczył komunikat, że ten klucz jest już uzywany na innym sprzęcie (na tym którego wcześniej go zaaktywowałem). Pal licho tego BOXa to jest zwykły OEM. Na oryginalnym pudełku z tego Windows 8.1 nie ma żadnej informacji o rodzaju licencji, są dwie oryginalne płytki jedna 32-bit a druga 64-bit.

Nie widzę nic podejrzanego.

Windows 10 Home masz na kluczu YTMG3-N6DKC-DKB77-7M9GH-8HVX7, czyli poprawnym dla licencji cyfrowej.
Natomiast Twój klucz na jakim instalowałeś system, to „oryginal key”.

To jest BOX, świadczy o tym klucz Windows 10. Gdyby to był OEM, to na Windows 10 miałbyś klucz 37GNV-YCQVD-38XP9-T848R-FC2HD.
Natomiast wersja box nie służy do instalacji na kilku komputerach na raz! Do każdego trzeba mieć osobną licencję, a Ty tę, którą kupiłeś, wykorzystujesz na tym sprzęcie, na którym uaktualniłeś go do Windows 10.

1 polubienie

To fajnie, że licencja Windows 10 na tym lapku jest legalna. Co do licencji BOX, to moja pierwsza tego typu aktywacja. Dotychczas tylko miałem zwykłe OEM. A jeszcze tu dodam, że po zainstalowaniu Windows 8.1 na tym lapku bez systemu i aktywacji, gdy już chciałem sprawdzić tego Windowsa na drugim lapku, to wcześniej wykonałem na pierwszym komendy:
slmgr -upk → odinstalowanie klucza
slmgr -cpky → usunięcie klucza z rejestru
slmgr -rearm → zresetowanie statusu i restart
i pomimo to przy aktywacji na drugim lapku wyskakiwał komunikat o zajętym kluczu.

Krótko dopiszę do tego tematu, ponieważ Windows 10 zamulał na tym lapku to powróciłem do Windows 8.1 a sterowniki grafiki, na których mi zależało najbardziej, zainstalowałem z dedykowanych dla Windows 7 : Menedżer urządzeń>Podstawowa karta graficzna Microsoft>aktualizyj oprogramowanie sterownika>Przeglądaj mój komputer w poszukiwaniu oprogramowania sterownika>tu wskazanie tego folderu ze sterownikami.02d

Na tym 8 też zamula, bo ten procesor ma wydajność Intel Core 2 Duo E8400. Najlepszym rozwiązaniem dla tego sprzętu jest Lubuntu albo podobny system. 10 czy 8 jakoś tam działają, o ile jest dysk SSD, inaczej to mordęga.

Ten temat został automatycznie zamknięty 180 dni po ostatnim wpisie. Tworzenie nowych odpowiedzi nie jest już możliwe.