Przeniesienie poczty do innego/tego samego dostawcy

Cześć. Mam pytanie. Mam mały problem W jaki sposób przenosi się pocztę pomiędzy serwerami? . Mam domenę mojdomena.pl i pocztę na nazwa.pl. Jak ja “przenieść” do innego dostawcy powiedzmy home.pl, tak, aby obyło się to bezboleśnie. Czy dobrze myślę, jeżeli zrobiłbym to w taki sposób:

  1. Przypisuję domenę mojadomena.pl do panelu na home.pl i zakładam identyczne skrzynki pocztowe (powiedzmy, że hasła także identyczne).
  2. Podpinam każdą z założonych skrzynek po IMAPIE (obie, zarówno starą z nazwa.pl jak i te z home.pl) i kopiuje/przenoszę maile z nazwa na home.
  3. Przekierowuje DNSy domeny (domena zostaje w nazwa.pl) na adres home.pl

Dobrze to wykombinowałem? Tylko teraz jak w home dostane się do poczty po tym samym adresie? Powiedzmy będzie skrzynka asia@mojdomena.pl i ona będzie zarówno w nazwa.pl jak i home.pl? Bo tego jakoś nie rozumiem. Po drugie obecnie serwer pocztowy ma dodany własny rekord MX (wiem, że tak saą skonfigurowane skrzynki). Zapewne jest to jedynie dodany rekord MX w stylu MX mojapoczta.mojadomena.pl, zgadza się (wtedy dodatkowo w home.pl tworzę też taki rekord)?

Jak to przenieść, tak, aby uniknąć ponownych konfiguracji wszystkich klientów pocztowych? Dzięki za pomoc.

Pytanie zasadnicze, czy przenosisz tylko pocztę (strona zostaje tam gdzie jest na takich samych dnsach) czy całość.
Jeżeli całość Kolejność jest jak najbardziej OK, tylko po zmianie DNSów musisz poczekać na tzw. propagację DNS - operację aktualizacji zmian DNS w globalnej sieci. Zwykle trwa to do 24 godzin, a jej status poglądowo możesz sprawdzić np tu. https://dnschecker.org/ . Na zmianę poszczególnych rekordów DNS również należy czekać (tylko zwykle mniej - czas jaki trzeba czekać parametr TTL w strefie - maksymalny czas życia pakietu w pamięci podręcznej serwera DNS).

W przypadku, gdy zmieniasz tylko obsługę poczty - trzeba zmienić poszczególne rekordy danej strefy DNS. Dla poczty jest to zmiana rekordu MX oraz wgranie odpowiednich rekordów zabezpieczajacych przed podszywaniem się nieautoryzowanych osób. Podstawowym takim rekordem jest rekord TXT - SPF . Polityka SPF określa jaki serwer (jaki IP czy klasa adresowa) jest dozwolona do wysyłki poczty dla danej domeny. Opcjonalnie (choć w obecnych czasach już raczej obowiązkowe) zaleca się również ustawić rekordy DKIM i DMARC (jeżeli nowy dostawca hostingu to wspiera). Rekordem DKIM jest klucz publiczny, który zazwyczaj powinien podać dostawca hostingu (musi się zgadzać z wygenerowanym dla danej domeny kluczem prywatnym). Rekord DMARC mówi o tym, co ma zrobić serwer pocztowy, gdy znajdzie jakąś próbę oszustwa.

Fajnie jest również zmienić IP rekordów typu A o nazwie mail.domena.pl , pop3.domena.pl , smtp.domena.pl czy imap.domena.pl na IP nowego serwera pocztowego, przez co przy konfiguracji klienta pocztowego przy autokonfiguracji sam zwykle wpisuje
Warto dopytać, czy obecny hostingodawca wspiera mechanizm autodiscovery (czyli automatycznie wskazuje podczas konfiguracji klienta pocztowego jaka ma być nazwa serwerów pocztowych zamiast domyślnych nazw
pop3/imap/smtp ma być jakaś inna). Jeżeli jest - również odpowiedni rekord DNS należy dodać do obecnej strefy. Do czego nam to potrzebne? A no do tego, że zazwyczaj pod nazwami costam.domena.pl który klient pocztowy domyślnie chce skonfigurować nie mamy wgranego certyfikatu SSL (a tymbardziej w konfiguracji serwerów pocztowych) dlatego autodiscovery wybierze odpowiednią nazwę serwera pocztowego, która ma wystawiony certyfikat i można śmiało korzystać z poczty po protokole szyfrowanym.

Na san koniec dodam jeszcze tylko, że trzeba również pamiętać - zmiana DNSów nie przenosi zawartości skrzynek pocztowych. To już musisz przenieść ręcznie. Trzeba założyć takie same skrzynki pocztowe u nowego operatora hostingu i zmigrować dane. Zwykle dostawcy hostingu nie dają dostępu do fizycznych plików poczty wiec nie mozna ich sobie po prostu zgrać na komputer i wgrać na serwer. Jeżeli takie foldery do wgrania udostępnia - wow - świetnie. Jeżeli nie - są 2 najpopularniejsze sposoby na zgranie poczty z jednego serwera na drugi:

  1. Użycie dedykowanego do tego oprogramowania. Najbardziej znany i na dłuższą metę najwygodniejszy to imapsync. Istnieje odmiana on-line tego programu ( https://imapsync.lamiral.info/X/ ) , ale nie wiem jak z bezpieczenstwem danych jezeli przetwarza sie je tym online programem więc jednak zalecam instalację na komputerze i użycie na komputerze.
  2. Użycie dowolnego programu pocztowego. Na przykład w thunderbird można skonfigurować 2 skrzynki pocztowe O_TEJ_SAMEJ_NAZWIE tylko wpisać inne serwery poczty przychodzącej i wychodzącej. Fizycznie thunderbird powinien to widzieć jako 2 osobne skrzynki. Gdy klient pocztowy pobierze zawartość tej skrzybnki pocztowej, wystarczy zaznaczyć foldery do przeniesienia i metodą “przeciagnij upuść” po prostu przenieść na 2 skrzynkę pocztową te foldery. Program pocztowy sam powinien te maile wgrać.

_WireBoot, dzięki za tak obszerna odpowiedz.

Wybacz, ze dopiero odpisuję, ale niestety praca mnie w tym tygodniu zmogła totalnie z nowym miesiącem.
Domena jest, ale nie ma strony, jest tam tylko poczta, żadnych plików. Co do samych DNSów to wiem, ze wygląda to tam mniej więcej tak, jeśli chodzi o pocztę, bo domyślne DNSY dla WWW zostały pewnie domyślne usługodawcy - jets to ta sama firma):

  1. Jest rekord MX o nazwie własnej coś w stylu mojaulubionapoczta.firma.pl
  2. Istnieją 3 rekordy bodajże CNAME jak pamiętam, gdzie każdy z nich tj. imap, pop3, smtp skierowany jest na rekord MX mojaulubionapoczta.firma.pl podany wcześniej.

Jak zrozumiałem, dzięki temu zarówno w serwerze wychodzącym, przychodzącym użytkownik wpisuje po prostu to samo tj. mojaulubionapoczta.firma.pl.

Co do tego, że muszę samodzielnie przenieść wiadomości to wiem i to jets do ogarnięcia. Bardziej zastanawia mnie jak zrobić to w taki sposób, aby użytkownicy tego nie odczuli, tylko to po prostu “pykło”. Pomyślałem, że skoro jets tam jedynie tylko poczta to wystarczy ustawić identyczne DNSy (MX i CNAME i resztę jak pisałem wyżej) po stronie nowego usługodawcy, a u starego przekierowac cąły ruch na DNSY nowej firmy (cos jakby całą domenę pod hosting).
Drugi sposób to zmiana adresu IP u obecnego usługodawcy, lub DNSów i rekordów bodajże A oraz NS wskazujących na nową firmę pozostawiając MX i resztę bez zmian. Pierwszy sposób jest jednak chyba bardziej właściwy, bo wtedy sam mogę u siebie zarządzać DNSami w razie potrzeby.

Właściwie oprócz przeniesienia poczty największym problemem jets dla mnie zrozumienie jak to przełączyć tak, aby użytkownikom nie posypała się konfiguracja, bo trochę tych maili jest i żeby to po przeniesieniu (powiedzmy zmiana w sobotę wieczór, więc do poniedziałku się to rozejdzie pewnie) maile działały :wink: