Przeniesienie profilu domenowego na lokalny?

(inquire) #1

Witam.

Chciałbym odłączyć komputer od domeny. Czy jest możliwe przeniesienie profilu domenowego na profil lokalny bez reinstalacji systemu  z zachowaniem wszystkich ustawień użytkownika?

Dodam że domena jest na Windows Server 2012 R2, a komputery pracują na Windows 10.

pozdrawiam

(bachus) #2

Tak.

• dołączasz komputer do domeny

• logujesz się na nowe konto domenowe użytkownika (domena\tomek) - profil jest pusty

• zaciągasz z https://www.forensit.com/downloads.html User Profile Wizard 3.12 (Profwiz) , instalujesz, uruchamiasz,

• Z listy wybierasz który profil ma być zmienioniony - czyli zaznaczasz ten starty lokalnego komputera

- odznaczasz  że ma być dołączony do domeny (już jest podłączony…)

• ‘Enter account name’ wpisujesz dokładnie login domenowy tej osoby (bez nazwy domeny, np. tomek), zostawiasz ‘set as default login’, next

• zostawiasz aż nie skończy. Jak to dość szybki komputer z SSD i profil nie jest nadźgany, zajmie to 2-4 minuty. Jak starszy komputer mocno zapchany, może to trwać kilkanaście minut (nigdy mi się to narzędzie nie wysypało).

• jak skończy: wylogowujesz się i logujesz jeszcze raz na ten sam profil (domenowy).

Czasem małe zabiegi są potrzebne - np. odmapowanie dysków sieciowych i ponowne zamapowanie (już na prawach domenowych).

(inquire) #3

Dziękuje za odpowiedź, ale ja chciałbym odwrotnie. Czyli komputer jest już wpięty do domeny,  użytkownik ma swoje konto. Teraz chciałbym przenieś jego konto domenowe na lokalny komputer, aby pracował w grupie roboczej zamiast w domenie.

(bachus) #4

To ten sam komputer? Robisz dokładnie tak samo - tyle, że źródło zaznaczasz konto domenowe a cel lokalne (NAJPIERW JE TRZEBA utworzyć i przetestować, zalogować się na NAZWA_KOMPUTERA\tomek). Po transferze znowu przetestuj i dopiero wtedy odepnij od domeny.

PS upewnij się, że masz konto lokalnego administratora :wink:

(inquire) #5

W jaki sposób mogę utworzyć konto lokalnego administratora, będąc jeszcze zalogowanym w domenie?

(bachus) #6

Jaki OS? Pamiętaj do dodaniu do ‘administrators’. Zaloguj się potem na niego na wypadek i zobacz czy masz prawa administratora. Jak tego nie zrobisz (nie masz loklanego administratora), to przy odłaczeniu od domeny masz problem.

(inquire) #7

Windows 10 Pro.

(bachus) #8

Podobnie. ‘This PC’ --> Manage --> Local users and groups

• tworzysz nowego użytkownika,

• przechodzisz do ‘Groups’ i dodajesz tego użytkownika do ‘Administrators’ (zwracasz uwagę na odpowedni login:  nazwa_komputera\login, żebyś nie dodał po prostu użytkownika domenowego (domena\login).

(inquire) #9

W domenie jest osoba np. tomek, czy mogę utworzyć konto na lokalnym komputerze o takiej samej nazwie?

(bachus) #10

Jasne, że możesz. Logowanie będzie wtedy NAZWA_DOMENY\tomek, albo NAZWA_KOMPUTERA\tomek

Jak jednak nie do końca to ogarniasz, ja bym utworzył loklanie z inną nazwą (np. tnazwisko). Szybciej ogarniesz co się dzieje i szybciej zrozumiesz po tym wszystkim katalog C:\Users\

(inquire) #11

Dziękuje za informacje.