Przeniesienie strony z vps na inny vps a dns-y

(B4617824) #1

Hej, mam trzy pytania, nigdy tego nie robiłem. Otóż mam u siebie na vps swoją stronę i tam też jest taki zewnętrzny serwer DNS (nie ma moim vps typu bind tylko taki, który za free zapewnia firma hostingowa) i teraz czy jak przeniosę strone za inny vps w innej firmie, gdzie nie ma serwera dns i sam sobie skonfiguruje np. binda to:

1. Czy moi użytkownicy dostaną się normalnie na nową stronę?

2. Czy w narzędziach webmasterów google będę musiał coś uaktualniać (domena pozostanie ta sama, zmieni sie tylko ip i dns)?

3. Czy zamiast binda mogę użyć cloudflare.com?

Wybaczcie za lameriadę ale chciałbym to w końcu mieć jasne a nic dla początkującego "administratora" w tej tematyce nie mogę znaleść na google.

(mktos) #2
  1. Jeżeli prawidłowo przepniesz DNS, to tak.

2. Jeśli domena pozostanie ta sama, to Google Webmaster Tools, Analytics i inne usługi nie zauważą różnicy.

3. Możesz, CloudFlare zapewnia oprócz DNS też trochę innych usług.

(B4617824) #3

Czyli rozumiem,że prawidłowo będzie jak po prostu usunę wszystko na starym DNS (tym zewnętrznym) i usunę tam konto, usunę wszystko ze starego vps, przeniose pliki na nowy vps a na np. cloudflare dam te same wpisy co miałem na starym DNS i u dostawcy domeny zmienię tylko nameservers na te z cloud flare?

Pytam bo po prostu gdzies przeczytałem ze ktos przenosił swój portal na nowy dns i użytkownicy nie mogli się dostać, musieli zmieniać coś w pliku hosts...Nie pamietam juz o co chodziło ale jakos wolę sie upwenic zeby nic nie popsuć. :slight_smile:

(mktos) #4

To coś poszło już katastrofalnie źle :slight_smile:

Ja bym zrobił tak:

* na starym VPS robisz blokadę (jeśli użytkownicy mogą zmieniać strony, jest jakieś forum, coś w tym stylu), komunikat o przerwie technicznej, czy czymkolwiek;

* konfigurujesz i przerzucasz pliki na nowego VPS - warto zrobić sobie jakiś plik testowy różny na dwóch serwerach aby zobaczyć czy DNS już się przepiął;

* konfigurujesz CloudFlare, podając już adresy nowego VPS-a;

* zmieniasz u swojego rejestratora domeny z DNS-ów obecnych na CloudFlare;

* czekasz.

Gdy DNS będzie już wskazywał na nowy VPS, możesz spokojnie usunąć konta na starym VPS, DNS i tak dalej. I konfigurujesz nowego DNS-a jeśli działa źle.

Pamiętaj o przeniesieniu wszystkich stref DNS, wszystkich subdomen, adresów e-mail i tak dalej.