Przeniesienie systemu HDD -> SSD

Witam.
Mam w planach podłączyć dysk SSD jako wsparcie dla mojego obecnego dysku HDD. Czy istnieje możliwość przeniesienia instalacji samego systemu Windows 10 na dysk SSD z HDD, przy pozostawieniu zainstalowanych aplikacji, gier na dysku HDD?

Opisz dokładniej co i jak masz po instalowane na HDD, ile partycji i na jakich partycjach oraz co dokładnie ma być przenoszone.

1 polubienie

Chciałbym póki co przenieść sam system Windows 10, resztę instalacji takich jak WoW, Wiedźmin 3, Office etc. zostawić na dysku HDD. Dysk HDD posiada jedną partycję o pojemności faktycznej 930gb, obecnie zajęte jest 316GB. Z tym że ja chciałbym przenieść tylko sam system windows 10, a nie resztę aplikacji.

Ogólnie jest to problem bo SSD jest zazwyczaj mniejszy od HDD. Jeżeli byłoby takiej samej wielkości to jest sporo programów do klonowania dysku.

Nakręcę dla Ciebie filmik jak zrobić podobny myk z mniejszym dyskiem. Tylko będę potrzebował ze dwa dni.
Film pojawi się na

1 polubienie

Ostatnio robiłem na kilku komputerach Aomei Partition Assistant. Darmowy program, zero problemów.

1 polubienie

Ostatnio robiłem na kilku komputerach Aomei Partition Assistant. Darmowy program, zero problemów.

Czy w moim przypadku te gry pozostały by zainstalowane na HDD, a sam system windows 10 home (zakładam że może ważyć około 20GB) obciążał by przestrzeń dyskową SSD o takiej własnie pojemności i będę na tym systemie mógł korzystać z gier z HDD?

System masz na oddzielnej partycji, a reszte na oddzielnej na HDD?? Czy wszystko na jednej partycji?

1 polubienie

Wszystko na jednej

Teoretycznie można byłoby to robić ale proces będzie na tyle skomplikowany, że prościej i szybciej jest wszystko instalować od nowa.

1 polubienie

Da się to zrobić, wystarczy do tego Easeus, który jest darmowy, Ja swego czasu używałem Acronis 2010 i też dało radę, ale prędkość działania po takim klonowaniu nawet na SSD pozostawia sporo do życzenia. Osobiście, gdybym miał to robić kolejny raz, wybrałbym czystą instalację na nowym dysku.

1 polubienie

Daj sobie spokój. Szkoda zdrowia i nerwów. Przy takim czymś może coś pójść nie tak i może się okazac, że z HDD nic nie wstanie. Do gier poszukaj w sieci gdzie są zapisane wszelkie Savy itp. i to potem wgraj w te same miejsca na SSD i jak zainstalujesz gre powinna je widzieć.

1 polubienie

Chyba jednak będzie lepiej jak zainstaluje wszystko manualnie, dziękuje wszystkim za pomoc.

1 polubienie

Ale kolega nie chce klonować dysku tylko używać obu, i starego, i nowego - na raz. Część zainstalowanych programów ma być przeniesiona na nowy a inna część ma być uruchamiana ze starego.

Przykładowo Steam, Origin nie robi z tym najmniejszego problemu, wystarczy wyczyścić folder Steam, zostawić w nim tylko samo .exe i folder Steamapps, odpalić .exe i będzie działać, gry będą zainstalowane tak jak były, podobnie jest w Origin. Podobny numer robiłem z Wiedźminem 3 (wersja standalone), przeniosłem system na inne SSD a Wiesio został na innej partycji, uruchomił się bez problemu. Nie jest to jakieś niewykonalne, część apek wymaga reinstalacji. Jednak czysta instalacja w wypadku migracji na SSD OS będzie wyjściem lepszym w każdym przypadku, tym też.

1 polubienie

A jest na tyle miejsca na SSD, żeby sklonować to co teraz jest? Jak bardzo Ci tak zależy i nie chcesz przeinstalowywać:

  1. klon 1:1 na SSD
  2. wyczyszczenie starego dysku (HDD), sformatowanie na nim jakiejś partycji na NTFS
  3. przeniesienie wybranych katologów i zrobienie do nich miękich/twardych dowiązań.

Zrób tak, zainstaluj na nowo system na ssd, gry jeśli masz na steam nie powinno być problemu z odpaleniem jak zostawisz na innej partycji, oczywiście po wgraniu systemu wgraj najlepiej od razu wszystkie aktualizacje i sterowniki, najnowszy net.framework4.7.1 i biblioteki Visual C++ AIO by Wilenty {taka paczka która instaluje ci wszystkie wersje od 2005 do 2017 i kasuje stare} i zaktualizuj directX wtedy gry powinny działać bez problemu, reszte gier czyli non-steam i programy najlepiej zainstaluj od nowa :slight_smile: