Przeniesienie systemu na 2 dysk czy możliwe?

Witam

Mam takie pytanie jak w temacie otóż mam 2 dyski jeden 250 GB a drugi nowy 500.Chcę zrobić zamianę aby na tym mniejszym był system a na drugim dane (gry itp) Czy jestem zmuszony zrobić format??

Nie musisz instalować systemu od nowa, jeżeli z tym jest wszystko OK. Sklonuj sobie ten dysk systemowy na drugi dysk, np. programem Clonezilla. Jeżeli system ruszy na tym nowym dysku, usuń partycje z poprzedniego dysku, załóż na nowo partycję na dane i tyle.

no ok a jak to zrobić? z tego co widzę to na Screenach jest tak jak by pod linux ewentualnie inny program ale nie bootowalny ponieważ mam 2 kable pod dysk więc albo podłączę pod cdrom albo pod dysk a na pendriva mam system nagrany więc jak coś nie pyknie to nie będę mieć możliwości zainstalowania

https://www.mobimaniak.pl/284376/jak-przenies-windows-10-dysk-poradnik/

Nie musisz robić formatu tylko wystarczy zmniejszyć partycje, aby nie zajmowały więcej miejsca niż mniejszy dysk i je na niego sklonować.
Format robisz tylko po udanej migracji, aby nie mieć dwóch systemów.

Jak się czujesz na siłach w nazewnictwie partycji w systemach Linux to możesz użyć do tego Clonezilli. Robisz obraz partycji do przeniesienia, zapisujesz go na jakimś innym dysku lub na osobnej partycji, która nie będzie przenoszona na tym samym (większym) dysku.
(nie używasz opcji urządzenie=>urządzenie, ponieważ jeden dysk masz mniejszy)
Potem przywracasz z obrazu partycji, ale na nowy dysk
(w opcjach Expert przy przywracaniu obrazu partycji odznaczasz pierwszą opcję i zaznaczasz dodatkowo “-icds”) i przy pytaniu o utworzenie nowych tabeli partycji na dysku docelowym wybierasz “y” (czyli tak).
Pytanie tylko, czy ten dysk SSD to NVME, czy zwykły SATA??
Jeżeli NVME to musisz wcześniej jeszcze zainstalować sterowniki do NVME w Windows zanim zaczniesz cokolwiek przenosić.

Ewentualnie możesz użyć wersji Free Macrium Reflect: https://www.macrium.com/reflectfree
I sklonować np. według tego poradnika:
https://www.youtube.com/watch?v=Wc_o_68RrX4

W każdym razie ja mam wypróbowaną Clonezillę i zawsze udawało mi się nią klonować z powodzeniem. Jest tylko może mało intuicyjna dla osób, które nie miały styczności z Linux i nazwami partycji pod nim, mimo, że normalnie posiada język polski.

Zrób to poprzez Macrium Reflect jak sugerował Domker. Na tym etapie darmowy, intuicyjny i z dobrą instrukcją obsługi i z własnym filmikiem.

https://knowledgebase.macrium.com/display/KNOW7/Cloning+a+disk