Przeniesienie systemu na dysk SSD


(Stały_bywalec) #1

Witam. Nie wiem czy temat jest w dobrym dziale czy dać go do hardware i sterowniki bo dotyczy W10. Posiadam laptopa Lenovo y700. Zakupiłem do niego dysk SSD. W Laptopie posiadam dysk HDD 1TB z kilkoma partycjami w tym ukrytymi. Chciałbym teraz zamontować w nim dysk SSD i przenieść system na ten SSD tak by uruchamiał się z tego dysku. Jednak chciałbym zachować pełną sprawność tego laptopa i to żeby w razie awarii móc przywrócić system z recovery ("magiczny guziczek"). Doczytałem, że kopiowanie/obraz dysku zrobiony przez programy typu Acronis true image nie radzą sobie z tym najlepiej i nie ma możliwości uruchuomienia z dysku SSD windowsa i/lub recover. Jak temu zaradzić i jak przenieść system tak by móc z niego korzystać tak jakby był zainstalowany oryginalnie na SSD? Dodam, że oryginalnie jest w laptopie dysk 1TB a dysk SSD ma 275GB.


(Pierfszy Spam) #2

Jeśli dysk jest firmy Intel to posiada on swój własny program do klonowania, a jeśli nie to poradzę jedynie poszukać czy Twój dysk nie ma takiego programu.


(thommy181) #3

Można wszystko przenieść np. programem Clonezilla. Warunek jest taki, na dysku docelowym musi być tyle samo lub więcej miejsca ile na dysku źródłowym. Możesz przenieść pełne obrazy wszystkich partycji. Z uruchamianiem systemu nie powinno być problemu. Acronisem też wiele razy migrowałem dyski. Trzeba pilnować aby wszystkie operacje wykonywać z głową i po kolei. Przy przenoszeniu trzeba zlecić programowi aby również pozamieniał litery dysków. Może dojść do sytuacji, że się nie da systemu odpalić, gdy to jest tylko Windows. Wtedy zostaje opcja z naprawą poprzez instalator.