Przeniesienie systemu pomiędzy dyskami w jednym laptopie

Witam!

Piszę ponieważ nigdzie nie znalazłem rozwiązania problemu dokładnie takiego jak ja mam.

Kupiłem komputer dell z dwoma dyskami HDD 520GB i SSD 32GB, mając nadzieję że system postawiony na ssd będzie bardzo szybko się uruchamiał oraz sprawnie i stabilnie pracował. Niestety komputer odebrałem z windowsem 7 zainstalowanym na dysku HDD. Po kontakcie ze sprzedawcą otrzymałem odpowiedź, ze wszystkie komputery dell są sprzedawane w takiej formie. Utworzyłem na USB (poniewaz nie posiadam napędu CD) starter systemu win7. Uruchomiłem przywracanie systemu do stanu fabrycznego z nadzieją, że być może będę mógł wybrać partycję. Niestety nie miałem takiej możliwość. Co więcej pierwotnie system miałem w języku polskim natomiast po przywróceniu stanu fabrycznego, pomimo wyboru polskiego języka, strefy czasowej itd. system jest w języku angielskim.

 

Dlatego mam teraz dwa pytania:

  1. Czy mogę przwrócić język polski i w jaki sposób?

  2. Jak mogę przenieść/zainstalować z usb/ system na dysk SSD i czy faktycznie będzie on się szybciej uruchamiał i lepiej pracował?

 

Z góry dziękuję za pomoc i przepraszam jeżeli zostało to już gdzieś opisane, ale nie mogę tego nigdzie znaleźć. Wszędzie tylko piszą o zamianie dysków z HDD na SSD, a nie znalazłem porady co do przeniesienia systemu z jednego dyzku na drugi w obrębie jednego komputtera.

  1. (copypasta z helpa)

Dodatki MUI są dostępne tylko w systemach Windows 7 Ultimate i Windows 7 Enterprise.

Aby zainstalować dodatek Language Interface Pack (LIP), kliknij dwukrotnie plik, aby otworzyć program instalacyjny. Aby zainstalować dodatek Multilingual User Interface Pack (MUI), wykonaj następujące kroki:

Kliknij, aby otworzyć okno Region i język. 

Kliknij kartę Klawiatury i języki.

W obszarze Język wyświetlania kliknij przycisk Zainstaluj/odinstaluj języki, a następnie postępuj zgodnie z wyświetlanymi instrukcjami.

 

  1. Będzie się szybciej uruchamiał i pracował, ale:
  • chcesz zainstalować od nowa z USB, czy przenosić z HDD z driverami, programami itd

  • 32GB to troche mało na win 7 - da się to ogarnąć, ale będzie trzeba pilnować wolnego miejsca.

Prawie na pewno twoje dwa dyski to tzw. ExpressCache - system jest w zasadzie na HDD, ale odpowiedni sterownik i oprogramowanie producenta “samo” monitoruje użytkowane programy w taki sposób, aby je automatycznie przenosić (albo niektóre ich składniki) na wbudowany dysk flash.

 

Da się wymusić pracę tego wbudowanego dysku jako zwykły dysk SSD i da się z niego uruchamiać system, ale 32 GB to mało na system i wszystkie programy. Ja Windows 7 + Office + Corel + poprawki + dane użytkownika mieszczę na 32 GB SSD, ale boję się nieco o poprawki, bo rosną i zaczyna brakować miejsca (oscyluje w okolicach 2 GB wolnego miejsca).