Przeniesienie Windows 7 na dysk SSD

(Axles) #1

Witam.

W biosie ogólnie botowanie jest ustawione na cd - ssd - hdd.

(Semtex) #2

Powinieneś wykonać normalne klonowanie http://www.easeus.com/todo-backup-guide/disk-clone-guide.html i wszystko powinno śmigać, jeżeli po tym system nie wstaje to naprawiasz pliki startowe systemu z DVD i to by było na tyle :wink:

(BlackFX) #3

Witam, dodam tylko że przenoszenie systemu na dysk ssd nie ma sensu i w 99% kończy sie reinstalką systemy, tak jak w moim przypadku, a w dodatku czysta instalacja tworzy nowy format partycji w przypadu UEFI, co zdecydowanie przyśpiesza system.

poleczam temat

http://forum.dobreprogramy.pl/optymalizacja-systemu-pod-dysk-ssd-t497638/

(funbooster) #4

Clonezilla

(Axles) #5

Dzięki za odpowiedź.

W sumie to robiłem klonowanie partycji tyle, że innym programem i sądzę, że gdyby zrobić klonowanie całych dysków (a ze względu na rozmiar to niemożliwe stąd tylko partycję C klonuję) to nie byłoby problemów. Zobacze jeszcze czy narzędzia z płytki coś zaradzą, a jak nie to tym Easeus, a jak się nie da skopiuję D na zewnętrzny i wykonam kopię zajmowanych danych na C (D usunę).

UEFI akurat nie mam i mimo tych 99% spróbuję, będę najwyżej wśród tych 1% :stuck_out_tongue:

Tak Clonezilla świetne narzędzie, ale za mądre dla mnie :slight_smile: dwa podejścia swojego czasu miałem i nie wiem jakim cudem machnąłem się źródło z celem, a sprawdzałem 3 razy :slight_smile:

(CrisPL) #6

Zgadzam się z @BlackFX. Nie opłaca się przenosić systemu, bo przy instalacji system przygotowuje ustawienia pod SSD.

(Semtex) #7

Niby jakie? Bo jeżeli myślisz o włączeniu TRIM, wyłączeniu defragmentacji, to zaskoczę Cię, po klonowaniu zrobi dokładnie to samo… Nie dorabiaj legend tam gdzie ich nie ma.

(falcon89) #8

Sprawdź AOMEI Partition Assistant (dokładnie opcję Migrate OS to SSD Wizard), dysk SSD musi być czysty (bez żadnej partycji).

(Axles) #9

To dziękuję panowie za pomoc, partycja C przeniesiona na SDD, partycja D nieruszona używana z HDD (C i zastrzeżona usunięte) czyli cel jaki chciałem osiągnięty i mam dokładnie tak jak chciałem system z C reszta cała uruchamia się z D.

Fajnie jest znajdować się w tym jednym, nieudokumentowanym % :stuck_out_tongue:

Pozdrawiam

(BlackFX) #10

Teaz pytanie jak jak długo pociągnie system, a w szczegulności dysk jeden i drugi. pożyjemy zobaczymy, powodzenie 1%-owi.

(Kapsel3000) #11

@Axles

Możesz podać nazwę programu z którego korzystałeś?

(Tony Pizda) #12

Daruj sobie przenosiny Windowsa, poważnie. Lepiej weź postaw świeżą wersję a jedynie sobie przekopiujesz ze starego C:\Users*uzytkownik*\AppData i większość ustawień programów masz zaimportowane. Wg. mnie to jest najlepsza opcja :wink: No i system świeżutki na SSD dostaje kopa :wink:

(Kapsel3000) #13

Jestem zainteresowany przeniesieniem systemu a nie stawianiem od nowa dlatego pytam o ten program. Może ew ktoś polecić jakieś distro linuxa (w wersji live oczywiście) co by za jego pomocą przenieść windowsa

(Axles) #14

Kapsel użyłem dokładnie tego co pisałem w pierwszym poście czyli Keriver Disk Sync, ale pewnie każdym tego typu by zadziałało. Jak przenosisz system z HDD na odpowiednio duży SDD to możesz pokusć się na zaznaczenie opcji sektor po sektorze.

Sklonowałem partycję zastrzeżoną z HDD na SDD czyli tą o wielkości 100MB.

Poźniej analogicznie z partycją C z HDD na dysk SDD.

Uruchomiłem komputer na samym SSD, ale nie wystartował więc naprawiłem to za pomocą płytki z Windows 7 (opcja napraw i tam dalej)

Następnie podłączyłem HDD, zmieniłem w biosie priorytet dysków na SSD - HDD - CD.

Po uruchomieniu Windowsa z SSD, usunąłem na wszelki wypadek partycję zastrzeżoną, ukrytą z HDD, a byłą partycję C skasowałem literę i ukryłem w systemie, tak na wszelki wypadek.

(Kapsel3000) #15

Axles dzięki za info

PS. system Ci nie startował bo nie było bootloadera w mbr na ssd