Przeniesienie XP z ATA na SATA?

Witam. Mam od znajomego dysk z jego komputera, Seagate ze złączem ATA. Na dysku tym jest zainstalowany system Windows XP (nigdy nie był podpinany do niego dysk sata). Chcę sklonować za pomocą Acronis True Image WD Edition dane na dysk WD 1600AAJS ze złączem SATA, z czym jak sądzę nie powinno być problemu. Teraz zagadka.

Mój komputer z systemem Windows 7 i zainstalowanym w/w programem. Do niego podłączony będzie dodatkowo dysk Seagate ATA i i docelowy WD.

Czy jeżeli sklonuje to w ten sposób (Seagate ATA>>WD 1600AAJS) to XP się uruchomi się później z nowego dysku?

Mogą być problemy ponieważ Windows xp nie obsługuje sata można wgrać do niego sterowniki wtedy pójdzie i jeszcze ważna kwestia jest tryb pracy kontrolera czyli ahci lub ide (Windows xp bez problemów obsługuje ide) a z ahci to chyba trzeba się w coś bawić.

widzę że namieszałem zbytnio o tym nie słyszałem tylko tyle że były z systemem problemy przy jakiś sytuacjach

WinXP obsługuje dyski SATA, wiem bo sam bez problemu instalowałem XP na dysku SATA i nie musiałem mu dawać żadnych dodatkowych sterowników.

Pierwotnie chyba faktycznie XP nie miał sterów do SATA ale od któregoś SP chyba stery już były (ja mam płytę XP z SP2 i instaluje się na SATA bez problemu).

Problem może być jeśli masz partycję systemową na systemie plików NTFS.

Ten system plików ma dodatkowe strumienie i przy przenoszeniu systemu na nowy dysk bywają z tym problemy że system nie chce startować z nowego dysku.

Miałem jakiś czas temu z tym problem bo program którego użyłem nie potrafił sobie z tym poradzić ale może teraz już tego typu programy lepiej sobie z tym radzą.

System plików na dysku to NTFS. Miałem właśnie nadzieję że odezwie się ktoś kto wykonywał taki trik:)

Tu nie chodzi o samo SATA, bo to Windows XP wspiera, a o sterowniki do chipsetu - do niektórych chipsetów (płyt głównych) są potrzebne by je podać na dyskietce 3.5" albo zintegrować (nLite) z instalacją, bo inaczej instalator Windows XP nie zobaczy dysku (SATA).

Przyda się też ta porada: http://forum.mobione.pl/komputery-pc/zmiana-ahci-na-ide-i-na-odwrot/ - warto w trybie IDE zmienić tryb z IDE na AHCI i potem zrobić kopię na dysku SATA, który potem będzie pracował w trybie AHCI właśnie.,

Klonowałem dysk ATA na SATA oba firmy WD programem z DOS Acronis True Image ale w trybie uproszczonym bo przy trybie pełnym czy rozszerzonym program nie widział drugiego dysku i były inne problemy nawet z odpaleniem. Wszystkie partycje były na NTFS systemowa też. Tak że stwierdzenie że przy przenoszeniu z tym system plików są problemy to u mnie nie miało miejsca z tym programem z dyskami WD. Operacja przebiegła bez najmniejszych problemów mało tego partycja dysku źródłowego miała bad sectora na partycji systemowej z dysku ATA i system bardzo był przymulony a po z klonowaniu i uruchomieniu z dysku nowego system odpalił bez problemu. Program ma możliwość dostosowania każdej partycji przy przenoszeniu według własnego uznania potrzeby a nie skazywać się na partycje takiej wielkości jakie zrobi z automatu na nowym dysku . Z tym że SATA ustawione w emulacji IDE i nie ma problemu przy odpaleniu systemu ewentualnie później możesz się pobawić w przejściu SATA jako SATA. Po operacji dobrze jest wyłączyć komputer nawet fizycznie z sieci i odłączyć dysk ATA źródłowy przed pierwszym uruchomieniem z nowym dyskiem. Jak będziesz chciał później stary dysk używać to odznacz partycję systemową z dysku ATA żeby nie była jako aktywna pomimo że nie będziesz uruchamiał bootował z tego dysku . Bo osobiście miałem zdarzenie że oba dyski mające takie same litery dysku i posiadające partycję aktywną oba dyski za którymś uruchomieniem nastąpiło pomieszanie co i która partycja była. Chyba że nie będzie potrzeby żeby stary dysk był w użyciu i będzie jako kopia zapasowa systemu i danych z dnia którego dokonywałeś klonowania.

OK, dzięki za pomoc. w środę będę wiedział jak poszło. Dysk ATA własnie ma bad sektory i się wiesza, ale idzie jeszcze go uruchomić.