Przenośny dysk-zabezpieczenie hasłem

(manfred1) #1

Witam serdecznie otóż posiadam Apacer steno przenośny dysk podzielony na 3 partycje NTFS i mam pytanie czy jest możliwość zabezpieczenia dostępu do tych partycji hasłem tak aby przy mojej nieobecności nikt nie mógł w krótkim odstępie czasu skopiować jego zawartośc? Za pomoc dzięki serdeczne

(Rkolodziejak) #2

Możesz użyć programu True Crypt.

Za jego pomocą można stworzyć zabezpieczoną partycję lub plik (dowolnej wielkości, który montuje się potem jako partycję).

Możesz np. wydzielić z dysku 50 % na nową zaszyfrowaną partycję lub stworzyć plik np. 5Gb który potem montujesz na hasło i jest to zwykła partycja widoczna w windows.

Partycja i plik jest szyfrowana mocnymi algorytmami do wyboru. np 448 bitowym AES-Blowfish do tego szyfrowany klucz. Jak ktoś nie zgadnie hasła to nie ma szans na odszyfrowanie danych nawet w laboratorium - włącznie z tobą :slight_smile:

Aha jak podepniesz dysk pod inny komp to musisz mieć tam true-crypta bo inaczej nie odczytasz. Jeśli często podpinasz dysk do innych kompów to proponuje inne rozwiązanie np. win guard czy jakiś inny program tego typu.