Przenoszenie danych z systemu gościa do gospodarza

Hej, na Windows Server mam zainstalowanego Virtualbox’a a na nim linuxa ubuntu na którym sobie chodzi pewien program w MySQL , cron codziennie wykonuje backup bazy na dysk tego linuxa (czyli wirtualny) , sama maszyna (linux) jest odseparowana od internetu, tylko po LANie jest widoczna. Chciałbym aby ten wykonany backup na linuksie z automatu o danej godzinie przerzucał plik do systemu gospodarza (czyli na windows server) a stamtąd już będę go „pchał” na zewnątrz.
Podpowiecie jak będzie najlepiej to wykonać?

Chcesz zacząć od podstaw, czy konkretnie?
W cronie możesz wszystko. musiał byś podać więcej danych.
A do nauki crona:

A tak na pierwszy rzut oka z Twoim problemem, --kwestia wpisania poprawnej ścieżki. Po tym co tam sobie wymyślisz w crontab.

Podpowiedź.

  1. Bash
  2. Mysqldump
  3. Scp
  4. Cron

Piszesz skrypt w bashu, używasz mysqldump, wysyłasz scpem na inny serwer, ustawiasz w cron jak często ma skrypt się wykonywać.

Nie pamiętam czy w 2016 można już w prosty sposób postawić serwer OpenSSH, ale zawsze możesz użyć WinSCP albo ftp zamiast sftp lub w najgorszym razie smb.

Chociaż coś czuję, że jak na Windows Server jest Vbox, to albo jest to jakiś foundation czy inny essentials, albo nie wiesz, że istnieje coś takiego jak hyper-v.

Myk jest taki, że jak dasz gotowca kopiuj-wklej, to potem nie pomyśli.
Fajna podpowiedź

Czy ja dałem gdzieś gotowca? Czasem wystarczy podpowiedź, a czy już sam pomyśli dalej to nie nasz problem. Albo chce się być adminem, albo nie. Pracodawcy nie są głupi, widzą czy ktoś coś umie czy nie.

Ponad 20 lat temu kładłem sieć w firmie/ taka 20 /osób/
Nie miałem pojęcia. router switch ip idt. Kupiłem z 4 gazety, książkę i wyciskacz do kabli.
W miesiąc załatwiłem sprawę.
A byłem zatrudniony jako grafik :slight_smile:

Dzięki kolego, za rzetelną odpowiedź, skrypt w bashu, mysqldumpa i crona mam zrobionego, tzn backup wykonuje mi się już ale właśnie na ten dysk linuxa, nie wiedziałem jak go przenieść na WS , napisałeś WinSCP i to pewnie będzie klucz.
A co to wersji WS Foundation… i niestety trzeba rzeźbić ;(

Jak wersja WS? W 2016 powinno dać się zainstalować openssh server z powershell, ewentualnie ftp lub smb. Możesz udostępnić zasób na Windows i do niego kopiować dumpy lub od razu jest tam wrzucać. Możesz też spróbować wykorzystać współdzielony folder ustawiony w Vbox.

WinSCP zaś da Ci możliwość synchronizacji przez sftp, pomiędzy systemem linuksowym, a Windows. Słowo klucz: synchronizacja.

WS 2012, myślałem zrobić wysyłkę tych backupów po ftp na linuxie, a na gospodarzu (Windows) postawić jakiś serwer FTP’a np FileZilla Server będzie zrzucał a potem już z Windowsa backup dalej, nie bardzo mi folder współdzielony w Vbox widzi bo po pierwsze jakieś 2-3 lata temu działało to średnio dobrze, często się rozpinał z linuxa, a po drugie chciałbym aby dostęp miedzy gościem a gospodarzem był maksymalnie ograniczony, ftp najlepsze rozwiazanie
Gdybym miał możliwość hyper-v to pewnie najlepszym rozwiązaniem byłby backup całej maszyny.
W sumie tam lata tylko MySQL najroście byłoby to mieć na gospodarzu ale miałem jakiś czas zainstalowany cały pakiet xampp potem vertigo bodajże na WS i jednak słabiej z wydajnością gdy baza urosła do 1GB.

A Timeshift sobie z z tym nie poradzi?

Poradzi, ale dalej kopie zrobi na dysku linuxa (czyli maszyny wirutalnej) a cały czas rozchodzi się o to żeby w jakiś dobry, sprawny sposób te kopie trafiały (kopiowały się) dodatkowo na dysk gospodarza - czyli WS.

A, to Ty masz inny problem. Uprawnienia, nie możesz wyjść na zewnątrz.
Zaczął bym od tego, stare, ale podstawy:

http://informatyka.wmfi.uni.opole.pl/wp-content/uploads/Wybrane_aspekty_wirtualizacji_z_wykorzystaniem_VMware.pdf