Przenoszenie dysków między serwerami UEFI

Cześć,

proszę o informacje czy ktoś spotkał się z problemem z wybootowaniem systemu operacyjnego po fizycznym przeniesieniu dysku do innego komputera?

Załóżmy, że na dysku mamy zainstalowanego linuxa (tryb UEFI). Komputer do którego przenosimy dysk może mieć inny hardware np. płyta główna.

Po zainstalowaniu systemu w trybie UEFI na płycie głównej w pamięci nieulotnej zapisywane są dane o systemach, id dysku, oraz lokalizacja pliku rozruchowego i te dane są przechowywane nawet wtedy kiedy wyjmiemy fizycznie dysk.

Wykonałem taki test dla, komputerów „tego samego typu” i nie miałem problemów. Jedynie to trzeba usunąć z „BIOS” stare systemy dla porządku. Jednak dostałem od kolegi info, że bezpieczniej jest stawiać systemy w LEGACY, bo on z UEFI miał problemy po przeniesieniu dysków (wybootowanie systemu na innym sprzęcie nie było możliwe).

Dajcie znać jakie macie doświadczenia.

Spotkałem się z problemami gdy przechodziłem z platformy Intela na AMD EPYC, ale to nie musi być regułą. Problem dotyczył zarówno rozruchu jak i samego funkcjonowania systemu. Ogólnie nic z czym nie można było sobie poradzić.

Zastanawiam się natomiast co chcesz docelowo uzyskać, bo w temacie piszesz o serwerze, a w treści posta o komputerach. W tym pierwszym przypadku zapewne masz jakąś macierz RAID (systemową lub sprzętową), w tym drugim przypadku pojedynczy dysk systemowy. Rożnica ogromna i od sprawdzenia tego proponowałbym zacząć żeby nie było później płaczu i zgrzytania zębów, że macierz się zdegradowała i dane się rozjechały.

W przyszłości warto korzystać z wirtualizacji na serwerach czy to z wykorzystaniem Hyper-V czy to VMware. Naprawdę ułatwia to sprawę, w takich przypadkach bardzo ułatwia.

Co chcę uzyskać? Odpowiedź na pytanie czy system na UEFI może przy przenoszeniu robić problemy, gdzie Legacy ruszyłoby od strzała.

Kolega mi o tym opowiedział przy serwerach, ja zrobiłem laba na desktopach bo akurat miałem środowisko pod ręką. Raid’a w to nie mieszkajmy.

Oczywiście z wirtualizacją będzie łatwiej o migrację, ale tutaj za przykład weźmy UEFI na bare metal. Są większe problemy na UEFI niż Legacy ?