Przenoszenie systemu Windows z jednego laptopa na drugi


(Nick7767) #1

Otrzymałem niedawno niebagatelne zadanie do wykonania - przenieść system Windows z jednego laptopa na drugi. Oczywiście przenieść tak, żeby wszystkie programy zostały zachowane, wszystkie dokumenty pozostały tam gdzie były (całe szczęście cały system jet tylko na jednej partycji), a sam system był aktywowany tak jak jest w chwili obecnej.

Od razu mówię jak wygląda sprawa z licencją - na starszym laptopie fabrycznie zainstalowana była Vista, ale w chwili obecnej zainstalowany jest Windows Seven Professional kupiony na licencji BOX (kupiony w przedsprzedaży jaką organizował Vobis przed premierą nowego Windowsa).na nowym nie ma żadnej licencji na system, w chwili obecnej zainstalowany jest Linux Ubuntu - właściciel obydwu sprzętów potrzebuje jednak Windowsa do pracy i to dokłądnie tego, który ma na starszym sprzęcie. Linuxa mogę więc spokojnie usunąć...

W związku z tym takie pytanie - te dwa sprzęty to zupełnie inne modele, z zupełnie różnymi podzespołami - jak więc przenieść cały system na nowy dysk?

Czy jeśli zrobię backup Acronisem i przywrócę go na nowym komputerze system będzie działać poprawnie? Jak usunąć sterowniki do starych podzespołów i wgrać nowe?

Zrobiłem już backup całego systemu na dysku zewnętrzym, dla bezpieczeństwa zrobię jeszcze go na płytkach DVD - tak, żeby w razie czego móc system przywrócić.


(Jacob) #2

Jeśli to nowy laptop, to być może będziesz chciał zmienić system z 32 bitowego na 64 bitowy, żeby np. wykorzystać pełną moc komputera? Wtedy pozostaje tylko format…


(Nick7767) #3

Na całe szczęście system w starym laptopie też jest 64 bitowy

dlatego więc właśnie potrzebuje sposobu na przeniesienie całego systemu z jednego komputera na drugi :slight_smile:


(SilberPunkt) #4

Nie widzę przeciwwskazań, by zrobić próbne przeniesienie systemu. Warto jednak zawczasu sprawdzić dostępność sterowników do podzespołów nowego notebooka pod siódemkę.

:roll:


(Nick7767) #5

Powinny być bo ten laptop jest sprzedawny normalnie z Windows Seven - tylko ponieważ właściciel ma już Windows Seven BOX chce przenieść cały system, w pełni skonfigurowany przez niego na nowy sprzęt kupił sprzęt. Dlatego więc nabył ten sam model bez systemu :slight_smile:


(Pablo79) #6

To, że posiadasz licencję BOX, nie uprawnia Cię do korzystania z systemu Windows 7 Professional, na dwóch komputerach jednocześnie, aby wszystko było zgodne z licencją, to najpierw musisz Win 7 Professional odinstalować z poprzedniego komputera, dopiero potem zainstalować na drugim, lub zainteresować się licencjami wielostanowiskowymi.


(GioWDS) #7

@Pablo79: albo zrobić obraz systemu np. GHostem, usunąć system z starego laptopa i wgrac obraz na nowy laptop.


(hevet) #8

Przeniesienie systemu na zupełnie inną konfigurację może zakończyć się niepowodzeniem. Laptop w ogóle może się nie uruchomić. Bardzo wysoce zalecane jest zainstalować system od nowa.


(Jacob) #9

Tak sie zastanawiam nad problemem kolegi - nie dałoby się może zrobić tak, że już na laptopie z którego przenosimy system usunąć wszystkie sterowniki, a następnie taki system bez driverów przenieść na drugie urządzenie? Może wtedy dałoby się go normalnie uruchomić i już na nowym lapku wgrać nowe sterowniki?


(floyd) #10

Eeeeeeeeee, nawet ja tak potrafię zabezpieczyć program, że przez zwykłe kopiowanie czyli bez instalacji nie uruchomi się na innym komputerze.

Wystarczy, że podczas instalacji zapiszę informację o Twoim sprzęcie np. id płyty głównej czy numer seryjny twardego dysku które są unikalne i wystarczy podczas uruchamiania programu sprawdzać czy te numery są zgodne z zapisanymi. Tu masz np. programik który odczytuje numer seryjny Twojego twardego dysku. Może Ci się przyda… jak Ci go ukradną bo nie ma na całym świecie drugiego takiego dysku o tym samym numerze seryjnym. :slight_smile:

http://db.tt/VVNyUil

System operacyjny Windows też jest ściśle powiązany ze sprzętem na którym jest instalowany. :frowning:

Już łatwiej ukraść samochód, przebić numer na bloku silnika i podrobić dowód rejestracyjny. Tutaj nie nie wystarczyło by ‘przebić numer’ bo jeszcze trzeba by go zaszyfrować szyfrem którym był zaszyfrowany.