Przenoszenie systemu Windows z jednego laptopa na drugi

Otrzymałem niedawno niebagatelne zadanie do wykonania - przenieść system Windows z jednego laptopa na drugi. Oczywiście przenieść tak, żeby wszystkie programy zostały zachowane, wszystkie dokumenty pozostały tam gdzie były (całe szczęście cały system jet tylko na jednej partycji), a sam system był aktywowany tak jak jest w chwili obecnej.

Od razu mówię jak wygląda sprawa z licencją - na starszym laptopie fabrycznie zainstalowana była Vista, ale w chwili obecnej zainstalowany jest Windows Seven Professional kupiony na licencji BOX (kupiony w przedsprzedaży jaką organizował Vobis przed premierą nowego Windowsa).na nowym nie ma żadnej licencji na system, w chwili obecnej zainstalowany jest Linux Ubuntu - właściciel obydwu sprzętów potrzebuje jednak Windowsa do pracy i to dokłądnie tego, który ma na starszym sprzęcie. Linuxa mogę więc spokojnie usunąć…

W związku z tym takie pytanie - te dwa sprzęty to zupełnie inne modele, z zupełnie różnymi podzespołami - jak więc przenieść cały system na nowy dysk?

Czy jeśli zrobię backup Acronisem i przywrócę go na nowym komputerze system będzie działać poprawnie? Jak usunąć sterowniki do starych podzespołów i wgrać nowe?

Zrobiłem już backup całego systemu na dysku zewnętrzym, dla bezpieczeństwa zrobię jeszcze go na płytkach DVD - tak, żeby w razie czego móc system przywrócić.

Jeśli to nowy laptop, to być może będziesz chciał zmienić system z 32 bitowego na 64 bitowy, żeby np. wykorzystać pełną moc komputera? Wtedy pozostaje tylko format…

Na całe szczęście system w starym laptopie też jest 64 bitowy

dlatego więc właśnie potrzebuje sposobu na przeniesienie całego systemu z jednego komputera na drugi :slight_smile:

Nie widzę przeciwwskazań, by zrobić próbne przeniesienie systemu. Warto jednak zawczasu sprawdzić dostępność sterowników do podzespołów nowego notebooka pod siódemkę.

:roll:

Powinny być bo ten laptop jest sprzedawny normalnie z Windows Seven - tylko ponieważ właściciel ma już Windows Seven BOX chce przenieść cały system, w pełni skonfigurowany przez niego na nowy sprzęt kupił sprzęt. Dlatego więc nabył ten sam model bez systemu :slight_smile:

To, że posiadasz licencję BOX, nie uprawnia Cię do korzystania z systemu Windows 7 Professional, na dwóch komputerach jednocześnie, aby wszystko było zgodne z licencją, to najpierw musisz Win 7 Professional odinstalować z poprzedniego komputera, dopiero potem zainstalować na drugim, lub zainteresować się licencjami wielostanowiskowymi.

@Pablo79: albo zrobić obraz systemu np. GHostem, usunąć system z starego laptopa i wgrac obraz na nowy laptop.

Przeniesienie systemu na zupełnie inną konfigurację może zakończyć się niepowodzeniem. Laptop w ogóle może się nie uruchomić. Bardzo wysoce zalecane jest zainstalować system od nowa.

Tak sie zastanawiam nad problemem kolegi - nie dałoby się może zrobić tak, że już na laptopie z którego przenosimy system usunąć wszystkie sterowniki, a następnie taki system bez driverów przenieść na drugie urządzenie? Może wtedy dałoby się go normalnie uruchomić i już na nowym lapku wgrać nowe sterowniki?

Eeeeeeeeee, nawet ja tak potrafię zabezpieczyć program, że przez zwykłe kopiowanie czyli bez instalacji nie uruchomi się na innym komputerze.

Wystarczy, że podczas instalacji zapiszę informację o Twoim sprzęcie np. id płyty głównej czy numer seryjny twardego dysku które są unikalne i wystarczy podczas uruchamiania programu sprawdzać czy te numery są zgodne z zapisanymi. Tu masz np. programik który odczytuje numer seryjny Twojego twardego dysku. Może Ci się przyda… jak Ci go ukradną bo nie ma na całym świecie drugiego takiego dysku o tym samym numerze seryjnym. :slight_smile:

http://db.tt/VVNyUil

System operacyjny Windows też jest ściśle powiązany ze sprzętem na którym jest instalowany. :frowning:

Już łatwiej ukraść samochód, przebić numer na bloku silnika i podrobić dowód rejestracyjny. Tutaj nie nie wystarczyło by ‘przebić numer’ bo jeszcze trzeba by go zaszyfrować szyfrem którym był zaszyfrowany.