Przepartycjonowanie dysku

(r_jaro) #1

Hej,

Mam zamiar zrobić taki układ partycji

partycja 1 - 256 MiB - /boot

partycja 2 - swap - najmniej 2x wielkość pamięci, 4 GB

partycja 3 - windows system (30GB)

partycja 4 - rozszerzona - cały dysk (nie logiczna!)

partycja 5 - /root 5GB

partycja 6 - /usr 1GB

partycja 7 - /tmp - 1GB

partycja 8 - /home 15 GB

partycja 9 - windows dane - reszta dysku

a moja partycją pierwsza jest C (system windows) - to jak wrzucę przed ta partycję boot partycję to windows wstanie czy nowa instalke trzeba zrobić?

A tak w ogóle czy to dobry rozkład?

Dodam że na Ubuntu mam zamiar stworzyć środowisko programistyczne - jakiś duży development(Qt, boost itp) żeby nic nie zabrakło i chyba nic więcej.

Pozdrawiam.

(matiit) #2

Po co Ci 8GB swapu?...

Po co Ci boot jak będziesz miał 1 dystrybucje...

Po co Ci /root /usr /tmp na oddzielnych partycjach?

Możesz poprzenosić partycje... windows wstanie, ale taki układ jest wg mnie trochę pozbawiony sensu.

Zrobiłbym tak:

/ - jakieś 15GB ze względu że będzie dużo bibliotek itd.

/home - jak najwięcej

/windowsowe C

/dane na windowsa...

4 partycje, porządek...

(r_jaro) #3

No w sumie to może i racja ze jeśli mniej partycji to i lepiej.

Ja się wzorowałem na tym http://forum.linux.pl/viewtopic.php?id=15200&action=new

Pisząc o swapie to myslałem o partycji 4GB.

Wydaje mi się że to nawet dobra opcja /boot oraz /swap jak podałem - wydaje mi się.

Czyli jak tu to wykonać? Co proponujesz matiit jeśli mam dysk 120 znaczy się 111GB.

(matiit) #4

Powiedz jeszcze jak będzies używał systemów.

(r_jaro) #5

Ogólnie to Windows do filmów, muzyki, internet + development (Visual Studio, NetBeans itp) - dodatkowe systemy jeśli już to na virtualBox pod Windows.

Natomiast Linux to tylko development.

Jako że to bedzie na lapku to może cos w stylu

1.boot 256MB

2.swap 3 GB

3.NTFS win system 30 GB

4.rozszezona

4a. / 20GB

4.b NTFS reszta.

A i instalować Ubuntu 9.04 - to mam czy juz pobrać nowszą wersję - czy może całkiem inną dystrybucję która jest typowo pod moje zastosowania tworzona?

(matiit) #6

A jak windowsa masz pod development to po co Ci jeszcze linux?

To wszystko można pod linux.

(r_jaro) #7

Między innymi do nauki Jego. Wiele rzeczy chciałbym poznać, nauczyć się.

Wiem że wszystko można pod Linux ale jest jest taki syndrom jak przyzwyczajenie :smiley:

Wracając - ostatnio zaproponowany układ będzie dobry czy coś w nim zmienić?

(matiit) #8

Ale powiedz szczerze po co Ci /boot?

Wg mnie nie potrzebny Ci.

(r_jaro) #9

Wiesz tak naprawdę nie wiem po co mi to teraz.

Ale jeśli mam zamiar użyć TrueCrypt i zaszyfrować partycje systemową to bez /boot nie da rady - tak bynajmniej było jeszcze z wersją TC 6.2, nie wiem jak z obecna 6.3.

Więc niech będzie tak na przyszłość żeby nie myśleć za jakiś czas- ach a jednak mogla być jeszcze partycja /boot.

Poczytałem i podobno szybciej śmiga Ubuntu 9.10 wiec zasysam.

(roobal) #10

Jeśli nie zamierzasz w przyszłości instalować kilku dystrybucji Linuksa to dla /boot wystarczy Ci ok. 30 - 50 MB, jeśli nie zamierzasz korzystać na Linuksie z hibernacji to 256 - 512MB na swap Ci wystarczy w zupełności.

To masz na myśli?

Pozdrawiam!

(r_jaro) #11

Kto by się przejmował czy powinno być bynajmniej czy przynajmniej. Ale jeśli już to pomyliłeś roobal dwa znaczenia.

Najpierw piszesz o partycji

/boot

a potem o

swap

Gdy byś był konsekwentny to powinieneś był napisać

/swap

Bo w informatyce to dwa umowne różne znaczenia swap

Ale to tak na marginesie dla tych co się wymądrzają !!

Pozdrawiam.

(Xwars) #12

@r_jaro:

Wydaje się, że jesteś jedyna osobą, która się tu wymądrza - "swap" to poprawne określenie bo partycja wymiany nie jest nigdzie umieszczona w drzewie :stuck_out_tongue: Zresztą ( o ile nie mamy jakiś hibernacji) jest kompletnie niepotrzebna. Jak ktoś odczuwa niepohamowaną potrzebę posiadania swapa to najlepiej ustawić na sztywno plik wymiany Windows i używać go także pod Linuksem - jeśli będzie ciągły( niepofragmentowany) to naprawdę żadna różnica w stosunku do osobnej partycji.

(roobal) #13