Przeprowadzone prawo spadkowe po zmarłym tacie


(Deepack87) #1

witam wszystkich mam takie pytanie, nie wie ktoś czy jeżeli w sadzie zostało przeprowadzone prawo spadkowe po zmarłym tacie i z siostrą zrzekłyśmy się na rzecz mamy czy mama będzie z tego tytułu płacić w Urzędzie skarbowym wzbogacenie? proszę o odpowiedzi z głowa jestem laikiem w tych sprawach i dlatego pytam pozdrawiam i dziekuje za szczere odpowiedzi!????


(system) #2

Masz na myśli zapewne podatek od spadku. Otóż, mama musi się zgłosić do Urzędu Skarbowego z postanowieniem sądowym w tej sprawie, właśnie po to, aby - jako najbliższa rodzina - uzyskać zwolnienie od tego podatku. Są przy tym jednak różne uwarunkowania, szczególnie dotyczące zbywania (sprzedaży) tak nabytych (w drodze spadkobrania) np. nieruchomości (mieszkań, domów, gruntów itp.).


(kogart) #3

deepack87

Używasz pojęć, które wprowadzają zamieszanie.

W postępowaniu o stwierdzenie nabycia spadku, które postanowieniem określa tylko kto spadek nabywa, nie przewiduje się "zrzekania". To odrębna instytucja prawna - tutaj bez znaczenia. Można natomiast spadek odrzucić lub przyjąć i dokonać później przeniesienia własności. Jest za mało informacji dla pełnej oceny.

Zakładam, że całość majątku, bez względu na sposób, należy do mamy. Urząd Skarbowy - zgłoszenie - ze względu na pokrewieństwo nie będzie podatku.


(Frog) #4

OT - kosz.